7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASIİNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASI

Tarih: 2011-04-17

İNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASI.
Ağustos ayında hayata geçmesi beklenen 'internete devlet filtresi'ne karşı 'sansür' mü gereklilik mi tartışması başladı. Uzmanlar çocukların korunmasının şart olduğunu söylüyor ancak hangi sitelere filtre geleceği ve bunu kimin yapacağı merak ediliyor.
Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, sanal ortamdaki tehditlere dikkat çekerek "13 yaşından küçük hiçbir çocuk sosyal paylaşım sitelerini (MSN ve Facebook) gibi kullanmamalı" açıklamasına katılan da oldu, karşı çıkan da. Vatan gazetesinden Emre Öztürk'ün haberine göre, bu açıklama 22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nun (BTK) şubat sonunda onayladığı "İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar Taslağı"nı gündeme getirdi. Taslak yasalaşırsa her internet kullanıcısı, aile paketi, çocuk paketi, yurtiçi paketi veya standart paket abonesi olmak zorunda kalacak. Tüm aboneliklerde ise filtreleme uygulaması bulunacak. Taslağa ilişkin uzmanlar ise sosyal paylaşım sitelerinin çocuklara yönelik yasaklanmasına farklı bakıyorlar. Uzmanlar konu hakkında şunları ifade ediyorlar:
"YASAK YERİNE AİLELER KONTROL ETMELİ"
Pedagog Dr. İnci Vural: "16 yaşından küçük çocuklar internette güvenli olmayan ve kontrolsüz bilgilere ulaşıyorlar. Çocukların internette sosyal paylaşım sitelerini uzun süreli kullanımları birçok ailenin de işine geliyor. Bu faaliyeti bir nevi çocuk bakıcısı ya da zaman geçirme unsuru gibi görüyorlar. Oysa çocukların sosyal paylaşım sitelerini kullanımının uzaması başta asosyallik olmak üzere çok sayıda olumsuz etkiye sebebiyet veriyor. Çocuklara bu fırsat verilirken devlet değil ancak aileler tarafından kontrolün sağlanması gerekir."
"TİB YÜKÜMLÜLÜKLER GETİRMELİ"
Bilişim Suçları Avukatı Ali Osman Özdilek: "Ülkemizde aileler ve çocuklar internet güvenliği konusunda kuvvetli bir bilince sahip olmadıkları için TİB 13 yaşından küçük çocukların MSN kullanmasının ve 9-16 yaş arası çocukların Facebook kullanımlarının önüne geçebilir. TİB bu yönde bir oluşum kurup ailelerin gönüllü katılımını da sağlamalı. Ancak bu konu ailelerin insafına bırakılamayacak kadar önemli. TİB, MSN'nin sunucusu olan Microsoft firmasına ve Facebook firmasına bu konuda yükümlülükler getirmelidir."
"YASAKLAMANIN CAYDIRICILIĞI VAR"
Pedagog Sevil Gümüş: "Sosyal paylaşım siteleri çocukların asosyalleşmesinden de öte 'Pedofili' yani sübyancılar içinde yeni bir alan niteliğinde dolayısıyla çocuklar ciddi suiistimallerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu tür siteler aileler tarafından evlerde aile koruma programlarıyla filtreleniyor ancak çocuklar bu filtreleri kaldırabiliyorlar. Yapamadıkları taktirde de bu defa internet kafelere gidip yine bu sitelere ulaşabiliyorlar. Youtube örneğinde de yaşandığı gibi devletin interneti yasaklaması çocukların sitelere ulaşımını engellemiyor."
"ÇOCUK KORUMA KILIFI ALTINDA TESPİT"
Adli Bilişim Uzmanı. Avukat Mustafa Gökhan Ahi: "İnternette suiistimalin önüne ancak toplumsal eğitimle geçilir. Çocukların örneğin Facebook'ta kimlerle ne görüştüğü ve ne gibi içerikleri paylaştığının sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekiyor. Genel bir yasak ve filtreleme ile sitelerin yasaklanması doğru bir önlem değil. Elbette çocukları koruyalım ancak korumayı ailelere bırakmamız lazım. Bu uygulama 'çocukları koruma' kılıfı altında vatandaşların hangi sitelere ne kadar girdiğinin devlet tarafından tespit edilmesidir."
"GÖRÜLMÜŞ SİSTEM DEĞİL"
Bilişim Hukukçusu Doç. Dr. Yaman Akdeniz: "BTK'nın almış olduğu bu karar ile Türkiye'nin sansür altyapısı kurulmaya çalışılıyor. Her ne kadar bu bir güvenli internet paketi olarak sunulsa da kullanıcıları koruma adı altında ortaya çıkmış bir sansür sistemi. Filtreleme sistemleri yeni değil. Standart paket altında ne gibi uygulamalar yapılacağı belli değil. Hangi siteler serbest olacak, hangileri filtrelenecek bilmiyoruz. Buna devlet karar verecek. Girebileceğimiz siteleri devlet belirleyecek. Üstelik BTK maddelerinden bir tanesine göre filtreleri kırmaya çalışanların tespit edilmesi söz konusu."

Bu Haber 1984 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!