"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
İNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASIİNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASI

Tarih: 2011-04-17

İNTERNETTE FİLTRE TARTIŞMASI.
Ağustos ayında hayata geçmesi beklenen 'internete devlet filtresi'ne karşı 'sansür' mü gereklilik mi tartışması başladı. Uzmanlar çocukların korunmasının şart olduğunu söylüyor ancak hangi sitelere filtre geleceği ve bunu kimin yapacağı merak ediliyor.
Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, sanal ortamdaki tehditlere dikkat çekerek "13 yaşından küçük hiçbir çocuk sosyal paylaşım sitelerini (MSN ve Facebook) gibi kullanmamalı" açıklamasına katılan da oldu, karşı çıkan da. Vatan gazetesinden Emre Öztürk'ün haberine göre, bu açıklama 22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nun (BTK) şubat sonunda onayladığı "İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar Taslağı"nı gündeme getirdi. Taslak yasalaşırsa her internet kullanıcısı, aile paketi, çocuk paketi, yurtiçi paketi veya standart paket abonesi olmak zorunda kalacak. Tüm aboneliklerde ise filtreleme uygulaması bulunacak. Taslağa ilişkin uzmanlar ise sosyal paylaşım sitelerinin çocuklara yönelik yasaklanmasına farklı bakıyorlar. Uzmanlar konu hakkında şunları ifade ediyorlar:
"YASAK YERİNE AİLELER KONTROL ETMELİ"
Pedagog Dr. İnci Vural: "16 yaşından küçük çocuklar internette güvenli olmayan ve kontrolsüz bilgilere ulaşıyorlar. Çocukların internette sosyal paylaşım sitelerini uzun süreli kullanımları birçok ailenin de işine geliyor. Bu faaliyeti bir nevi çocuk bakıcısı ya da zaman geçirme unsuru gibi görüyorlar. Oysa çocukların sosyal paylaşım sitelerini kullanımının uzaması başta asosyallik olmak üzere çok sayıda olumsuz etkiye sebebiyet veriyor. Çocuklara bu fırsat verilirken devlet değil ancak aileler tarafından kontrolün sağlanması gerekir."
"TİB YÜKÜMLÜLÜKLER GETİRMELİ"
Bilişim Suçları Avukatı Ali Osman Özdilek: "Ülkemizde aileler ve çocuklar internet güvenliği konusunda kuvvetli bir bilince sahip olmadıkları için TİB 13 yaşından küçük çocukların MSN kullanmasının ve 9-16 yaş arası çocukların Facebook kullanımlarının önüne geçebilir. TİB bu yönde bir oluşum kurup ailelerin gönüllü katılımını da sağlamalı. Ancak bu konu ailelerin insafına bırakılamayacak kadar önemli. TİB, MSN'nin sunucusu olan Microsoft firmasına ve Facebook firmasına bu konuda yükümlülükler getirmelidir."
"YASAKLAMANIN CAYDIRICILIĞI VAR"
Pedagog Sevil Gümüş: "Sosyal paylaşım siteleri çocukların asosyalleşmesinden de öte 'Pedofili' yani sübyancılar içinde yeni bir alan niteliğinde dolayısıyla çocuklar ciddi suiistimallerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu tür siteler aileler tarafından evlerde aile koruma programlarıyla filtreleniyor ancak çocuklar bu filtreleri kaldırabiliyorlar. Yapamadıkları taktirde de bu defa internet kafelere gidip yine bu sitelere ulaşabiliyorlar. Youtube örneğinde de yaşandığı gibi devletin interneti yasaklaması çocukların sitelere ulaşımını engellemiyor."
"ÇOCUK KORUMA KILIFI ALTINDA TESPİT"
Adli Bilişim Uzmanı. Avukat Mustafa Gökhan Ahi: "İnternette suiistimalin önüne ancak toplumsal eğitimle geçilir. Çocukların örneğin Facebook'ta kimlerle ne görüştüğü ve ne gibi içerikleri paylaştığının sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekiyor. Genel bir yasak ve filtreleme ile sitelerin yasaklanması doğru bir önlem değil. Elbette çocukları koruyalım ancak korumayı ailelere bırakmamız lazım. Bu uygulama 'çocukları koruma' kılıfı altında vatandaşların hangi sitelere ne kadar girdiğinin devlet tarafından tespit edilmesidir."
"GÖRÜLMÜŞ SİSTEM DEĞİL"
Bilişim Hukukçusu Doç. Dr. Yaman Akdeniz: "BTK'nın almış olduğu bu karar ile Türkiye'nin sansür altyapısı kurulmaya çalışılıyor. Her ne kadar bu bir güvenli internet paketi olarak sunulsa da kullanıcıları koruma adı altında ortaya çıkmış bir sansür sistemi. Filtreleme sistemleri yeni değil. Standart paket altında ne gibi uygulamalar yapılacağı belli değil. Hangi siteler serbest olacak, hangileri filtrelenecek bilmiyoruz. Buna devlet karar verecek. Girebileceğimiz siteleri devlet belirleyecek. Üstelik BTK maddelerinden bir tanesine göre filtreleri kırmaya çalışanların tespit edilmesi söz konusu."

Bu Haber 1823 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!