DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TURKCELL:3 G TRAFİĞİ 24 KAT ARTTITURKCELL:3 G TRAFİĞİ 24 KAT ARTTI

Tarih: 2011-04-17

TURKCELL:3 G TRAFİĞİ 24 KAT ARTTI
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil internetin hızının artması ve birim fiyatının yüzde 90 aşağıya inmesiyle 3G trafiğinin son 18 ayda 24 misli arttığını söyledi.
Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca Güral Otel'de gerçekleştirilen 5. Telekom Zirvesi'nde gazetecilere açıklama yapan Süreyya Ciliv, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Rekabet Kurumu, mobil, sabit ve alternatif telekomünikasyon işletmecilerinin üst yöneticileri ile sektörün ileri gelen isimlerinin bir araya geldiği toplantının iki bölümde ele alındığını belirtti.
İlk olarak sabit hat pazarının konuşulduğunu kaydeden Ciliv, sabit hat pazarında bir durgunluk olduğunu, hem gelir hem trafik açısından büyümelerin düştüğünü ifade etti.
Ciliv, toplantıda gelişme alanı olarak rekabeti arttırmak konusunun öne çıktığını ve önümüzdeki yıllarda sabit hatta da ciddi yatırımlar geleceğinin konuşulduğunu dile getirdi. Mobil tarafta ise çok ciddi bir rekabetin bulunduğuna dikkati çeken Ciliv; "Fiyat rekabeti yüzünden pazarın büyümesi çok yavaşlamış vaziyette ve real olarak büyümüyor." dedi.
Mobil iletişim sektöründe son üç yılda Türkiye'de başta Turkcell olmak üzere çok büyük yatırımlar yapıldığını kaydeden Ciliv, bu yatırımlar sayesinde Türkiye'nin bugün hem mobil iletişimde hem ses ve data alanında Avrupa ve Amerika'dan daha yüksek performansının bulunduğunu belirtti.
Söz konusu yüksek performansın Türkiye'de daha şeffaf bilgiye daha kolay ulaşma ve fırsat eşitliği konularında ciddi avantajlar getirdiğini ifade eden Ciliv, şunları söyledi: "3G olsun, alt yapı olsun, fiber internet olsun bu yatırımlar sayesinde bugün mobil iletişimde ses alanında, datada, 3G'de ve mobil internette Türkiye'deki mobil iletişim dünyanın en iyilerinden. Bu da Türkiye'de daha şeffaf bilgiye daha kolay ulaşma ve fırsat eşitliği konularında ciddi avantajlar getiriyor. Bu bize heyecan veriyor."
İnternetin hızla yayılması, cebe girmesi ve halka yayılmasıyla artık cep telefonları ile internete ulaşmanın çok kolay hale geldiğini kaydeden Ciliv; "3G ile mobil internetin hızı arttı. Hem de birim fiyatı yüzde 90 aşağıya indi. Bütün bu avantajlarla talep hızla artıyor. Son 18 ayda trafiğimiz 24 misli arttı. Bu yüzden mobil internete ve dataya olan trafik ihtiyacı hızla artacağı için yatırımlarda çok önemli olacak. Her ne kadar bugün iyi konumda olsak da ilerde halkımızın internete ve dataya olan ihtiyacı yüzünden daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bu Haber 1262 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!