"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
BLOGLAR İÇİN SUÇ DUYURUSUBLOGLAR İÇİN SUÇ DUYURUSU

Tarih: 2011-04-17

BLOGLARIN AÇILMAMASINA SUÇ DUYURUSU.
İnternet Teknoloji Derneği (INETD) kapalı blogların açılmasını geciktirdikleri iddiasıyla ilgili kurumlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
Dernek tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, Ligtv yayınlarının izinsiz yayınlayan şirketlerin engelleme kararını kaldıran savcılık kararında aşikar olan bir harf hatası nedeniyle binlerce blog sahibi ve Google hizmetlerini (maps.google.com gibi) kullanan milyonlarca internet kullanıcısı ve binlerce şirketin bu hizmetlere erişiminin engellendiği ifade edildi.
”İstanbul Merkezli Digital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş. (Digitürk) ve Pluton Televizyonculuk A.Ş (LigTV) firmalarının, LigTV’nin yayın haklarına sahip olduğu Spor Toto Lig müsabakalarını yayınladıkları gerekçesiyle Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 14 Ocak 2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararı ile Blogspot.com dahil 4O’ı aşkın alan adı ve 60′ı aşkın IP’ye erişimi engelleme kararı verildiğinin” anlatıldığı dilekçede ”Karar IP temelli verildiği için, sadece blogspot.com da bloğu olan yurttaşlarımız değil, blogspot.com ve çeşitli Google hizmetlerini kullanan binlerce şirketimiz ve milyonlarca yurttaşımız etkilenmiştir” ifadelerine yer verildi.
Söz konusu kararla, şikayete konu olan suçla ilgisiz blog sahibi çeşitli şirketlerin, haksız yere cezalandırıldıkları ve suç unsuru içeriği barındıran blogların artık var olmadığı gerekçesiyle pek çok itirazın yapıldığının belirtildiği dilekçede, derneğin de hem kendi bloğu http://inetd-tr.blogspot.com adresi nedeniyle hem de üyeleri ve tüm kullanıcılar adına karara itiraz ettiği ifade edildi.
Kararın 14 Mart 2011 tarihinde kaldırıldığının anımsatıldığı dilekçede, şunlar kaydedildi:
”Karar, o gün ve ertesi gün basında ve internet haber sitelerinde kararın bir kısmının görüntüsü de verilerek yayınlanmıştır. Karar yazılırken, blogspot.com adresi yanlışlıkla blogsport.com olarak yazılmışsa, açıkça daha önce erişime engelleme kararı verilen blogsport.com’a ait IP’lerin açılması belirtilmiştir. Maalesef, UYAP’in varlığına rağmen kararın tebliği klasik yollardan yapılmış; Savcılık kararının uygulanması gecikmiştir.
Türk Telekom ve birçok servis sağlayıcı, kararda Blogspot’a ait IP’ler üzerinde yasağın kaldırılması yazıldığı ve karardaki alan adı farklılığının aşikar olduğu halde, kararı uygulamamış, ve bu konuda ne mahkemeye, ne kamuoyuna, ne de müşterilerine bilgi verme gereğini duymamıştır. Kanımızca, iyi niyetten uzak ve sorumsuz, ticari ahlaka aykırı davranarak milyonlarca yurttaşımızın ve binlerce şirketin mağdur olmasına neden olmuşlardır.
14.01.2010 kararı ‘adı geçen sitelere servis sağlayıcıların içerik sağlayıcıya verdiği hizmeti durdurması yoluyla, erişimin engellenmesi’ şeklinde olmasına rağmen, içerik sağlayıcısına yer sağlama hizmetini değil, kullanıcıların erişimini engellemiştir. Bir başka deyişle, mahkeme kararını, yetki aşımı yaparak, yorumlayarak uygulamamıştır. Öte yandan, basit bir harf hatasını bahane ederek milyonlarca kişinin anayasal haklarını çiğnemekten kaçınmamıştır. Bugün, İnternet erişimi, iletişim, bilgi edinme, öğrenme, iş yapma, eğlence ve kendini geliştirme evrensel haklarını kapsamaktadır. Görev ihmali nedeniyle milyonlarca internet kullanıcısını ve binlerce şirketin hizmeti aksamış, iş ve zaman kaybına sebep olmuştur.”

 


Bu Haber 1285 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!