6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDITOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Tarih: 2011-04-19

 TÜRK TELEKOM İLE HABER-İŞ ARASINDA 9UNCU DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI.
Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile yaklaşık 16 bin Türk Telekom işçisini ilgilendiren zam oranları belirlendi. 9. Dönem TİS ile sendika üyesi işçilerin ücretlerinde birinci yıl ilk 6 ay için yüzde 3.75; ikinci 6 aylık dönem için yüzde 3.5; Üçüncü ve dördüncü altı aylık dönemler için ise yüzde 2.5 oranında zam yapıldı. Ayrıca ikinci yıl oluşacak enflasyon farkları da işçiye ödenecek. Bununla birlikte Türk Telekom'da son 3 yılda göreve başlayan teknikerlerden İstanbul'da çalışanlara aylık 200 TL, Ankara ve İzmir'de çalışanlara 170 TL, diğer illerde çalışanlara ise 150 TL seyyanen ücret artışı yapılmasına karar verildi.
Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile Türkiye Haber İş Sendikası arasında anlaşma ile sonuçlanan 9. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi imza töreni Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlendi. Törene Ulaştırma Bakanı M. Habib Soluk, Türk Telekom Ceo'su Gökhan Bozkurt, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan ile çok sayıda Türk Telekom üst düzey yetkilisi ve sendika temsilcileri katıldı.
-"YAKIN GELECEKTE ALT YAPIMIZ TIKANABİLİR"-
Bakan Soluk, törende yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un teknolojisi ve altyapısıyla yönetim ve organizasyonuyla Türkiye'de ve dünyada yıldızı parlayan bir dünya markası olduğunu söyleyerek, ayrıca Türk Telekom'un Türkiye'nin bilgi toplumuna ulaşımında en etkin rolü üstlenen kuruluşların başında geldiğini ifade etti. Bakanlıklarının düzenlediği 10. Ulaştırma Şurası'nda hedef olarak 2023'te bugünkü büyüklüğü 33 milyar dolar olan bilgi ve iletişim sektörünün Cumhuriyetin 100. Yılında 160 milyar dolara ulaşması, AR-GE harcamaları için ayrılan payın GSYİH'ya oranının yüzde 3 seviyesine ulaşması, yazılım sektörünün öncelikli alan olarak belirlenmesi ve toplam ihracatta yazılım ürünlerinin payının yüzde 2'ye çıkarılması gibi hedefler belirlediklerini söyleyen Bakan Soluk, "Geniş bant abone sayısı bugün 9 milyonu aşmıştır. 2012, 2015, 2019 ve 2023 yılı hedefleri kapsamında kademeli olarak 2023 yılında 30 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Ülke genelinde fiber optik ağının kurulması ve Türkiye'nin bölgesinde, ülkeler arasında fiber kesişim noktası olmasını hedefliyoruz. Eve kadar fiber ve geniş bant kablosuz erişim teknolojilerinin yaygınlaştırılması gibi bilişim sektöründe bazı hedeflerimiz var" diye konuştu.
Bugün Türkiye'nin mevcut altyapısının ihtiyacı karşılamadığını gördüklerini söyleyen Bakan Soluk, "Ama bu hedeflere ulaşabilmemiz için alt yapımızın yeterli olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla burada Türk Telekom'a ağabeylik yapmak, yatırımda öne çıkmak ve en büyük yatırım payını üstenmesi, bunun yanında GSM şirketlerini alt yapı işletmelerini de yatırımlarına kesintisiz olarak devam etmesini özellikle istiyoruz" dedi.
MEB ile Ulaştırma Bakanlığı arasında Milli Eğitim alanında yapmış oldukları Eğitime Katkı Payı Protokolü çerçevesinde FATİH projesini üstlendiklerini söyleyen Bakan Soluk, bu proje ile ilgili kurulumu tamamlasalar bile internet altyapısının yetersiz kalacağını ve bundan tam fayda sağlanamayacağını gördüklerini belirtti. Soluk, "Bu da yakın gelecekte altyapımızın tıkanacağını ve bu nedenle kesintisiz alt yapı yatırımlarına Türk Telekom ve GSM şirketlerinin devam etmesinin şart olduğunu görüyoruz" dedi.
-"ADİL OLMAK HERKESE EŞİT OLMAK DEĞİLDİR"-
Türk Telekom Ceo'su Gökhan Bozkurt, Türk Telekom'da görev yapan 26 bin çalışanın 3'te 2'sinin mavi yakalı çalışan olarak değerlendirildiğini ve bu mavi yakalıları çok yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin bir kez daha tarihi bir başarı olarak tanımlanacak şekilde sonuçlandığını söyleyerek, "Toplu iş görüşmelerini geçen yıl 44 günde bitirmiştik bu yıl 34 günde bitirdik, önümüzdeki dönem her halde bu işi bir iki haftaya bitiririz diye düşünüyoruz" dedi.
Toplu sözleşme sürecinde adil olmayı benimsediklerini söyleyen Bozkurt, "Ama adil olmak herkese eşit olmak değildir. O yüzden bu noktadan hareketle tüm çalışanlarımıza aynı oranda oransal artış uygulamak yerine düşük ücretli çalışanlarımızın daha yüksek oranda ücret artışı alabilmelerini sağlayacak bir çözüm üzerinde yoğunlaştık" diye konuştu.
-"SÖZLEŞMENİN 34 GÜNDE TAMAMLANMASI MEMNUNİYET VERİCİ"-
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu törende yaptığı konuşmada, sözleşmenin 34 günde bitirilmesinin gerçekten büyük memnuniyet verici bir durum olduğunu ifade ederek, "Özellikle sendikalar hep işverenle masaya oturdukları zaman talep müessesi olarak değerlendirilir. Ancak günümüz Türkiye'sinde işçi ve işveren bir bütün olarak meseleye bakmak durumundayız. Onun için 34 gün gibi kısa bir sürede bu toplu iş sözleşmesinin masada bitirilmesini büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum ve en iyi sözleşmede en kısa sürede ve masada bitirilen sözleşmedir" dedi.
-İLK 6 AYDA ORTALAMA ÜCRETLER YÜZDE 6.23 ORANINDA ARTTI-
Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, bu toplu sözleşme görüşmeleriyle ilk 6 ayda işçilerin ortalama ücretlerinin yüzde 6.23 oranında artırıldığını söyleyerek, "Türk Telekom'u götürdüğümüz tekliflerle sıkıntıya sokmayacak, Türk Telekom'un varlığını tehlikeye atmayacak tekliflerden uzak durmaya; gerçekçi somut, sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ederek sadece üyelerimizi ekonomik ve sosyal yönden kalkınmalarını sağlamak amacıyla bugüne kadar hareket ettik" dedi.
En güzel sözleşmenin insanların içine sine sine kabullendiği toplu sözleşmeler oluğunu söyleyen Akcan, "Türk Telekom'u bir gemi olarak düşündüğümüzde bu geminin batması halinde herkesin zarar göreceğini çok iyi bilenlerden bir tanesiyim" dedi.
Bu Haber 4165 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!