BİLİŞİM DEVLERİ ÇARPIŞIYORBİLİŞİM DEVLERİ ÇARPIŞIYOR

Tarih: 2011-04-21

BİLİŞİM DEVLERİ ÇARPIŞIYOR.
2 Dev Karşı Karşıya
BİLİŞİM dünyasının en gözde 2 markası tablet bilgisayar ve akıllı telefon için birbirine girdi. ABD’li Apple, Güney Koreli Samsung’a kendi ürünlerini taklit ettiği gerekçesiyle dava açtı. Apple, Samsung’un 2010’da piyasaya çıkardığı Galaxy serisi tablet bilgisayar ve akıllı telefonların teknolojisinin iPad ve iPhone’dan alındığını iddia etti. 2007 ‘de satışa çıkan akıllı telefon iPhone ve 2010’da piyasaya sürdüğü tablet bilgisayarı iPad’de kullandığı çoklu dokunmatik ekran ve yazılımıyla çığır açan Apple’ın sözcüsü Kristin Huguet, “Bu şekilde açık bir kopyalama çok yanlış” dedi. Açılan davada Apple, Galaxy serisi ürünlerin dizayn, arayüz ve ambalajlanmasında Samsung’un kendilerini taklit ettiğini öne sürdü.
İddiaları yalanlayan Samsung’dan ise “Araştırma ve geliştirme çalışmalarını kendi bünyemizde yaptık. Apple’ın açtığı davaya karşı savaşacağız” açıklaması geldi. Google tarafından geliştirilen açık işletim sistemi Android’i kullanan Samsung, Apple’ın iOS yazılımıyla büyük bir rekabet içinde. İsmini açıklamayan bir Samsung yöneticisi, “Apple’ın kullandığı mikroçip ve hafıza kartlarını biz üretiyoruz ama bu sefer bize sert bir cevap vermekten başka bir yol bırakmadılar“ değerlendirmesini yaptı. Apple daha önce Finli telekomünikasyon markası Nokia’ya dava açmıştı. Markanın, HTC ve Motorola gibi bilişim devlerine de dava açması gündemde.
‘Tarzını konuşturan’ Nokia C7 kazanacak
NOKIA, moda dünyasının tanınmış ismi Ece Sükan yeni bir platform hazırladı. Alisveris-cini, Fashion4u, Koraycaner, Nilertuk ve Offnegiysem moda bloglarının da destek verdiği projede kullanıcılar, Nokia Türkiye sayfasındaki “Nokia C7 ile tarzını konuştur” uygulamasına, kendi tarzlarını yansıttığını düşündükleri bir boy fotoğrafını yükleyecek. Ece Sükan ve bloggerlar da bu fotoğrafları değerlendirerek kıyafetler ve kişisel giyim tarzları hakkında yorum yapacak. Katılımcılar arasında her hafta yapılacak çekilişle bir kişiye Nokia C7 hediye edilecek. 3 hafta boyunca her haftanın en beğenilen fotoğrafları yine Ece Sükan ve jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. Ece Sükan, proje sonunda bir kişiye stil danışmanlığı yapacak, en son trendler ve moda hakkında bilgi verecek, kişisel tarzıyla ilgili öneriler sunacak.
Alcatel-Lucent ‘avuç içi kadar baz’ üretti
ALCATEL-Lucent Teletaş cep telefonu büyüklüğünde yeni nesil baz istasyonu üretti. ‘Lightradio’ adı verilen ürünün mobil çağın en büyük buluşu ve en vazgeçilmez teknolojisi olacağını belirten Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal, “LightRadio ile kurulum ücretlerinde yüzde 60, enerji tüketiminde ise yüzde 50 tasarruf sağlanacak. Görüntü kirliliğinin de önemli ölçüde azalacak. LightRadio ile 7 yılda 100 milyon euronun üzerinde bir pazarı adresliyoruz” dedi. Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel de 5 vatlık bir baz istasyonuna tekabül eden küçük bir kutu kadar olan LightRadio’nun her yere konulabileceğini, bunun veri akışını kolaylaştıracağını, 2012 ortalarında ilk ticari uygulamalarının başlayacağını ifade etti.
Huawei 399 liralık Android’le pazara girdi.
ANDROID tabanlı telefonlarıyla dünyanın en büyük ilk 5 üreticisinden biri olan Huawei, Google işbirliğiyle ürettiği dünyanın ilk “hesaplı ve ulaşılabilir” HSDPA Android 2.2 akıllı telefon modeli IDEOS’la, “Cep telefonu yerine herkese Android akıllı telefon” önererek Türkiye pazarına girdi. Bugüne kadar 100 milyonun üzerinde cihaz üreten ve IDEOS’la küresel pazarda lansman sonrası ilk 3 ayda 1 milyonun üzerinde satan Huawei, Türkiye’de 399 ile 599 TL’lik ürün satış fiyatıyla ‘10 Milyon Kulübü’nü hedefliyor. Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui Liang, Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonunun halen Avrupa ve Amerika’nın gerisinde olduğunu belirterek, “Biz 2011 yılında akıllı telefon payının daha hızla büyüyerek artacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede daha geniş kitleleri piyasaya sunacağımız ulaşılabilir, hesaplı akıllı telefonlarla buluşturarak Türkiye’de rakiplerimizden farklılaşacağız” dedi.

Bu Haber 1829 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!