FACEBOOKTA FİSLENİYORUZFACEBOOKTA FİSLENİYORUZ

Tarih: 2011-04-26

İSTİHBARAT BİRİMLERİ FACEBOOK VE TWİTTER ÜZERİNDEN FİSLİYOR.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'un (BTK) 'bilgi güvenliği' konulu raporunda, günlük yaşamlarında bilgi ağları ve hizmetlerinin kullanımına bağımlı hale gelen tüketicilerin bilgi güvenliği konusunda farkındalığının artırılmasının amaçlandığı belirtilerek, “Siber dünyanın olası tehdit ve tehlikeleri konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ile toplumda bilgi güvenliği şuuru ve farkındalığının oluşturulmasına yönelik önlemlerin alınması gerekiyor. Günümüzde popülaritesi gittikçe artan facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla kullanıcılar sahte sitelere yönlendirilerek, kullanıcıların parola gibi oturum açma bilgileri ele geçirilip kullanılıyor. Bu nedenle eğitim faaliyetleri suretiyle bireylerin farkındalıkları artırılmalı' denildi.
Artık 'sanal geçmiş'e bakılıyor
RAPORDA, vatandaşların, sanal dünyanın riskleri konusunda, siteler, seminerler, kampanyalar ve kitle iletişim araçları ile uyarılması gerektiği kaydedilirken, 'Bilgi çağının yaşandığı günümüzde gerek istihbarat kuruluşları ve gerekse kötü amaçlı kişiler sosyal ağlar aracılığıyla kişilerin kendi kendilerini fişlemelerinden faydalanmaktadır. Özellikle facebook gibi sosyal ağlarda kişilerin şahsi bilgilerine ve görüntülerine fazlasıyla yer vermeleri dolayısıyla birçok kullanılabilir veri ortaya çıkmaktadır. Birçok ülkelerde kişilerin artık özgeçmişlerine değil, internetteki geçmişine bakılıyor. Çünkü internetteki kayıtların hiçbir zaman silinmediği bilinmelidir. Ortaya konan görüşler, tartışmalar hep kayıt altında. İnternetteki her şey gibi e-postalar da kayıt altında' denildi.
Ahlaksız teklifler haber verilmeli
RAPORDA, günümüzde sanal dünyada yapılan en kritik hatalardan bir tanesinin , internette tanışılan kişilere güvenmek ve samimi diyaloglar kurmak olduğu aktarılarak, 'Birtakım görüntülerin internette yayılması şantajıyla, kötü niyetli kişiler tarafından bayanlara ahlaksız teklifler yapılması çok yaygınlaşmıştır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hiç tereddüt etmeden ailelere ve güvenlik birimlerine mutlaka haber verilmeli' uyarısında bulunuldu.
İnternet güvenliği dersi okutulmalı
BTK raporunda, İngiltere'de bu yıldan itibaren eğitim müfredatında internetin güvenli kullanımı ile ilgili ilköğretim çağındaki öğrencilerin ders programlarında zorunlu bir ders yer almasının planlandığı belirtilerek, 'Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı ders programlarına internetin güvenli kullanımı konusunda derslerin eklenerek müfredatın güncellenmesi gereklidir. Küçüklere yönelik eğitici çizgi filmler yayınlanmalı. Okullarda bilgi ve internet güvenliği haftaları düzenlenebilir. Öğrencilere alınması gereken önlemlere ilişkin eğitim verilebilir' denildi.
Bu Haber 2144 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!