DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
 118 REKLAMLARI 118 REKLAMLARI

Tarih: 2011-05-02

118 REKLAMLARI BEYNİMİZE KAZINDI
Her gün bir yenisiyle tanıştığımız 118 reklamlarından hoşlanmasak da amacına ulaştı, numaralar hafızamıza kazındı. Ama aklımızdaki soru işaretleri de arttı.
"Bu 118'ler nereden çıktı, hangi çağrı merkezi kime ait, verilen hizmetler ücretli mi?"Birkaç gün televizyondan uzak kalsak döndüğümüzde mutlaka yeni bir 118 reklamıyla tanışıyoruz. Akla ziyan sloganlar, ilginç replikler, yeni yeni karakterler... Kâh oyuncularını eleştiriyor, kâh müziklerin kulak tırmalamasından yakınıyoruz. Kısacası 118 reklamlarını sevmiyoruz. Ama garip bir gerçek var ki eskiye nazaran daha çok arıyoruz.
Kafalardaki soru işaretlerine cevap vermekten de epey uzak bu reklamlar. Seyrettikçe merakımız artıyor: "118'ler neden bu kadar çoğaldı, hangi call center (çağrı merkezi) kime ait, verilen hizmetler ücretli mi, farklı hizmetlerin hepsi bir tarifeden mi ücretlendiriliyor?" soruları havada uçuşuyor. Ücret açıklaması sözde reklamlarda yapılıyor. Ama reklamın temposu içinde hızlıca akıp giden alt yazı bandını görüp de okuyana aşk olsun! 118'lerde tarife ücretleri verilen hizmete göre değişmiyor. Ancak konuşma, bekleme süresi derken geçen dakikalar faturayı kabartıyor. Tabii bir de bağlanma süresi var. Çoğumuz aradığımız numara bulunduktan sonra sorulan 'dilerseniz hemen bağlayabilirim' sorusuna, yarı şaşkın yarı kararsız 'evet' deyiveriyoruz. Diyoruz ama muhatap olduğumuz 118'le bağımızı koparmıyor bu karar. Yapılan yeni arama 118'li tarife üzerinden ücretlendirilmeye devam ediyor. Yani dakikasına 96 ile 1,17 kuruş arasında ücret ödüyorsunuz. Varın siz düşünün faturaya yansıyacak rakamları.
Bir diğer detay da görüşmeler esnasında dinletilen reklamlar ve gereksiz yere uzatılan konuşmalar. Telefon açılana kadar uzunca dinlediğimiz, neredeyse ezber ettiğimiz reklam müziği süresince de ücrete tabi tutuluyoruz. Son olarak, çağrı merkezi çalışanlarının 'hoş geldiniz' faslıyla başlayan, kendilerini tanıtmalarıyla devam eden sürenin geçmesi gerek. Koşullar ne olursa olsun insanların yüzüne telefon kapatmayı ayıp sayan yurdum insanına kasten mi yapılıyor bilinmez, görüşmenin bitirilmesi, dilek ve temennilerin dillendirilmesi epey uzun sürüyor. Olan yine ay sonunda faturayla beli bükülen yurdum insanına oluyor...
Hangi 118 kime ait?
Eskiden bilinmeyen numaralar deyince akla sadece 118 gelirdi. Sonra Türk Telekom bilinmeyen numara hizmetini 11811'den vermeye başladı. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra yeni 118'lerle tanışmaya başladık. Yaşanan durumun sebebi bilinmeyen numaralar servisinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2006'da rekabete açılmış olması. 2007'den bu yana Rehberlik Hizmeti İşletmecileri adı altında çeşitli firmalara verilmiş. Bu firmalar arasında birden fazla bilinmeyen numara hizmeti verenler var.
Mesela 11810, 11880 ve en ucuz tarife olmasından dolayı olsa gerek henüz çok fazla reklamı yapılmayan 11844 BN Telekom Haberleşme Ticaret AŞ'ye ait. Diğerleri şöyle:
11833: Vastech İletişim Teknolojileri.
11818 ve 11820: AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizm.
11824: Infoline Rehberlik ve Çağrı Merkezi Hizmetleri AŞ.
11850, 11819: Rehberlik Hizmetleri Servisi AŞ.
11870, 11890, 11899 Pluss Telekom İletişim.
11877: ADR Telekomünikasyon ve Rehberlik Hizmetleri.
11834: Fırat Telekom Ticaret;
11848: İndeks İletişim ve Rhb.
1858: Calltürk Telekomünikasyon.
11881, 11883: Mega Uluslararası Telekomünikasyon.
11888: Rehberlik Telekom Hizmetleri.
Vaatler kadar reklamlar da yanıltıcı
Nazım Kaya (Tüketiciler Derneği Başkanı): Sektörde tüketiciyi aldatmaya yönelik reklamlar var. Vaatler kadar yanıltma da geniş. Bunu reklam kuruluna şikâyet edeceğiz. Mesela reklamlarda firma hangi operatörlere ait numaraları verebildiğini söylemeli. Ücret bilgisinin yetersizliği zaten biliniyor. Bağlandığımızda ücret bilgisi uyarısı verilmesi gerekir. Reklamlar çoğaldıkça "Demek ki farklı firmalar var." diyoruz ama hangi firmanın ücreti olduğunu dahi göremiyoruz.
Zaman

Bu Haber 2439 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!