BTK BAŞKANI'NDAN İLGİNÇ İDDİABTK BAŞKANI'NDAN İLGİNÇ İDDİA

Tarih: 2011-05-04

  BTK BAŞKANI'NDAN İLGİNÇ İDDİA.
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer baz istasyonlarının kanser riski konusunda çok konuşulacak bir açıklamada bulundu. 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, son günlerde baz istasyonu ile alakalı çıkan haberlere ilişkin açıklama yaparak, "Baz istasyonu eğer yerleşim yerinden uzaklaşırsa, sağlık açısından ispatlanamamış risk kuvvetli hale gelir. Baz istasyonunun 17 yıldırkanseretkisi yaptığı ispatlanamadı ve bu yönde yapılan araştırmalarda olumsuz bir yönde bilgi edinilemedi" dedi.
BTK Başkanı Acarer, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında, son günlerde baz istasyonları ile alakalı ve kurumuninternetservis sağlayıcılarına gönderdiği yazı ile alakalı açıklama yaptı. 
Baz istasyonlarının iletişim alanındaki sistemlerin olmazsa olmazı olduğuna vurgu yapan Acarer, "Baz istasyonu dünyada olduğu gibi Türkiye'de de aynı mantıkla çalışıyor. Bu teknoloji gereği, baz istasyonlarını radyo vericileri gibi yerleşim yerlerinin dışına koyamazsınız. Teknoloji böyle çalışmıyor. Sinyali şehrin dışına çıkarttığınızda cep telefonunuz çalışmaz. Baz istasyonları eğer yerleşim yerinden uzaklaşırsa, yaşam açısından sağlık açısından ispatlanamamış risk daha kuvvetli hale gelebilir. Baz istasyonunu riski değil cep telefonunun riski artar" dedi. 
"BAZ İSTASYONUNUN KANSER YAPTIĞINA YÖNELİK HİÇBİR OLUMSUZ AÇIKLAMA YAPILMADI"
İstasyonların kanser yaptığına yönelik iddialar için 17 yıldır bilim adamlarının çalıştığına ve araştırma yaptığına vurgu yapan Acarer, "Teknoloji 1994'te başladı ve aradan 17 sene geçti. 17 senedir araştırılıyor ve bu sistemin kanser yaptığına yönelik net bir bulgu olmadı. Bununla ilgili elimizde olumsuz somut bilgi yok. Baz istasyonu olmadanmobilhaberleşme olmaz. Baz istasyonunun gücü 10 watt -20 watt arasında değişir. Türkiye'de dünyada güvenlik açısından 5. sıradadır. Cep telefonları 10 mili watt civarında çalışır, ancak konuşurken baz istasyonunu uzaklaştırılırsa cep telefonunun ürettiği sinyalin gücü artar. Bir toplulukta 10 kişi decep telefonuvarsa ve baz istasyonu buradan uzaksa hepimizin cep telefonunu topladığımız zaman 10 kişinin telefonu bir baz istasyonuna eşit olur" diye konuştu.
 Servis sağlayıcılarına gönderilen uyarı yazısının rutin bir uygulama olduğunu ve yıllardan beri bu uygulamanın yapıldığını söyleyen Acarer, "İnternet servis sağlayıcıların gönderdiği yazı, olağanüstü yeni bir uygulama değil. Bu belirli dönemlerde bizim internet servis sağlayıcılarına rutin yazılardan biridir. Bundan öncede defalarca gönderildi. Türkiye'de, 5651 sayılı kanunda belirtilen 9 suç var. Bu suçlar yeni suçlar değil. Mevcut olan suçların internet ortamındakileri kapsıyor. İntihara teşvik, sanal kumar veya pornografik suçlar gibi. Bize bu suçlarla ilgili ihbarlar geliyor, arkadaşlarda bunları inceliyor ve katalog suça giriyorsa onlarla ilgili işlem yapıyor. Bizim uyguladığımız yöntem de önce uyarıyoruz sonra dikkate alınmazsa erişimi engelliyoruz. Ancak bununla ilgili engellemeyi sadece biz yapmıyoruz, alınan mahkeme kararı ile de kapatılıyor. Şu ana kadar bu şekilde gelen ihbarların yüzde 97.3'ü, 'uyar-kaldır' yöntemiyle çözüldü. Yüzde 2.7'si uyarılara rağmen çözülemedi. Bu uyarı yazısı ne ilk, nede sonuncusu olacaktır. Gönderdiğimiz yazılarla da 'kapatacağız' demiyoruz, sadece bilgilendirme yazısı gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.
İHA
 
Bu Haber 1733 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!