Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BTK'DA TATMİN EDEMEDİ...BTK'DA TATMİN EDEMEDİ...

Tarih: 2011-05-06

BTK'DA TATMİN EDEMEDİ, İNTERNET KULLANICILARI MEYDANA İNİYOR.
BTK Başkanı, "Bir olay bu kadar çarpıtılır mı pes diyorum. Standart paket şu anda neyse aynen devam edecek” açıklaması sanal alemi “tatmin” etmedi.Kamuoyunda “filtreleme” olarak bilinen İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği’ne yönelik tepkiler devam ediyor. Sosyal ağlarda organize edilen protesto çağrıları çığ gibi büyüyor.
400 bin kişi protesto edecek
Facebook’ta açılan “İnternetime Dokunma” adlı sayfada 15 Mayıs pazar günü saat 14:00’da 10 ilde meydanlarda yapılması planlanan protesto gösterilerine katılacağını ilan edenlerin sayısı 400 bini geçti. Protestocuların hedefi 5 milyon kişiye ulaşmak. İstanbul’da Galatasaray Meydanı, Ankara’da Kuğulu Park, İzmir’de Sevinç Pastanesi önünde yapılacak protestolara kendi yaşadıkları şehirlerde yapmak isteyenler buluşma ve gösteri noktaları da yine Facebook’tan duyuruluyor. Bu eylemden bir hafta sonra ise 22 Mayıs pazar günü saat 12:30’da yine binlerce kişinin katılması beklenen bir başka protesto eylemi için de çağrı yapılıyor. Facebook’ta kurulan ve filtrelemenin başlayacağı 22 Ağustos tarihini “İnternetin ölümü” olarak gören bir diğer grubun kurduğu “22 Ağustos İnternet Darbesine HAYIR” sayfasını takip edenlerin sayısı da 40 bini aştı. Bir başka organizasyon da “imza.la” adresli internet sitesinde yapılıyor. Sitenin yaptığı sansür karşıtı organizasyona katılanların sayısı 20 bini geçti. 
UZMANLAR YORUMLUYOR
“DNS ayarları üzerinden erişim bitecek”
- Prof. Dr. Mutlu Binark (Başkent Üniversitesi): “Yönetmelik hazırlanırken sosyolojik ve pedagojik yetkinliği olan akademisyenlerden, ilgili kuruluşlardan ve internet hizmet sağlayıcılardan görüş alınmadı. Tartışma büyüyünce taslağın vahimliği ortaya çıktı. İyi yönetişim ilkesi gereği kurum ve kuruluşların böyle taslaklar hazırlarken katılımcı demokrasi adına tarafları dahil etmeleri ve konunun tartışılması gerekirdi. BTK’nın iyi yönetim ilkelerini uygulamadığını gösterdi. Asıl sorun çocuk ve aileler için oluşturan siyah ve beyaz listeler. Bu listeleri ne sosyolojik ne de pedagojik yetkinliğe sahip olmayan BTK nasıl belirleyecek ve listeleri kim yapacak? Bu toplumdaki farklı seslerin internet ortamından yok edilmesi anlamına geliyor. Ben ailelere bu filtreleri kullanmamalarını öneriyorum. “
‘Tünele sokuyorlar’
- Doç. Dr. Yaman Akdeniz (Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi): “Şu anda Türk Telekom’dan direkt olarak hangi servis sağlayıcıyı kullanıyorsan internete oradan çıkıyoruz. Hükümetin onaylı bir sistemi içinden geçmiyoruz. Şimdi bizi tünele sokuyorlar. Standart profilin ileride nasıl kullanılacağı belli değil ve bunu dayatma usülü yapıyorlar. Sistemin parçası olmazsan kullanamazsın deniliyor. Bu açıklamalar bizi tatmin etmiyor. Üç filtre yani aile, çocuk ve diğeri olsun ama istemeyenler sistemin dışında kalsın. Ben niye niye internete devlet onaylı bir sistemin içinden bağlanayım. Benim bütün internet trafiğim BTK sistemi üzerinden geçecek. Türkiye’nin üyesi olduğu ve olmaya çalıştığı Avrupa Konseyi, AGİT ve AB’de bu tür sistemler yok. Sistemin içine sokup sonra bugünkünden farklı olmayan standart seçenek var demek alternatif değil. Bu kesinlikle bir sansür altyapısı çalışmasıdır.”


 

Bu Haber 1232 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!