Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İNTERNET İNSAN HAKKIİNTERNET İNSAN HAKKI

Tarih: 2011-05-09

 İNTERNET İNSAN HAKKI.
Ağustos ayında uygulamaya konulacak olan “İnternetin Güvenli Kullanımı” yönetmeliğini eleştiren Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu hizmetin sunulmasında ana unsur değil denetleyici birim olması gerek. İnternete erişim insan hakkıdır” dedi.
Kara ve beyaz liste
Eczacıbaşı, kamuoyunda sansür eleştirilerinin yönetildiği yönetmeliği değerlendirerek, şöyle konuştu: “Amerika’da ‘demokratik bir toplumda serbest toplumsal fikir alışverişinin sağlayacağı toplumsal yarar, internete sansürün sağlayacağı toplumsal yararla karşılaştırılamayacak kadar önemlidir’ algısı var. İnternet Servis Sağlayıcıların (İSS) güvenli internet hizmetini kullanıcalara ücretsiz vermesi pozitif bir adım. Ancak BTK burada ana unsur değil denetçi olmalı. Kararda belirtilen şekilde BTK’nın güvenli internet için belirlenen profillerin içeriklerini belirleme; bu noktada kara veya beyaz liste oluşturması noktasında ana rolü üstlenmesi düzenleyici otoritenin çağdaş işlevleriyle bağdaşmamakta.”
İSS’ler serbest olmalı
Bu listeler konusunda bazı çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Eczacıbaşı, şunları söyledi: “Kara liste oluşturma ve profillerin içeriklerini belirleme konusunda İSS’ler serbest bırakılmalı, İSS’ler kara listelerini oluştururken devletin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının, akademinin görüşlerini almalı. Devlet yalnızca erişimi mahkeme kararıyla engellenmiş olan sitelerin kara listede yer alması konusunda İSS’lere bildirimde bulunmalı ve zorunluluk getirmelidir. Bunun dışındaki sitelerin kara veya beyaz listede yer almasına ilişkin ancak tavsiye niteliğinde İSS’lere bildirimde bulunabilmelidir.”
‘İnternetime dokunma’ yürüyüşü yapılacak
22 Ağustos’ta BTK’nın internete 4 farklı filtre getireceğinin ortaya çıkmasının ardından BTK Başkanı Tayfun Acarer, eleştirileri kabul etmeyerek herhangi yeni bir engellemenin kullanıcılara getirilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak bu açıklamayı yeterli görmeyen yüzbinlerce internet kullanıcısı Facebook ve Twitter’dan sesini duyurmaya başladı. “İnternetime dokunma!” başlığı altında BTK’nın filtrelerine karşı çıkan kullanıcıların oluşturduğu yaklaşık 458 bin kişilik Facebook grubuna (haberin hazırlandığı saat 10:40 itibariyle) katılanların sayısı da her geçen dakika artıyor. Protestolar Türkiye’nin çeşitli illerinde 15 Mayıs saat 14:00’te gerçekleştirilecek.
Anahtar kelimeler riskli
KULLANICILARIN kara ve beyaz listeleri değiştirme, filtreleme uygulamasını seçen kullanıcıların istedikleri siteleri kara listeye istedikleri siteyi beyaz listeye aldırma özgürlüklerinin tanınması gerektiğini anlatan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “BTK’nın İSS’le anahtar kelime göndermesi de gündemde. Burada dikkat edilmesi gereken husus ortada yasal dayanağı bulunmayan; herhangi bir idari ve yargı kararı olmadan, tamamen erişim ve yer sağlayıcıların tasarrufları ve yorumları neticesinde bir çok sitenin erişiminin engellenmesi riskidir” dedi. 
Bu Haber 1853 defa okunmuştur.
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
4,5 G KULLANIMI YÜKSELİŞTE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!