'SU'DA KAMU MU ÖZEL SEKTÖR MÜ'SU'DA KAMU MU ÖZEL SEKTÖR MÜ

Tarih: 2011-05-11

"SU"DA KAMU MU, ÖZEL SEKTÖR MÜ? SORUSUNA CEVAP VEREN KİTAP.
Daha önce Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Ekonomi Danışmanı olan Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Atılgan'ın kaleme aldığı “Bir Kamu Su İşletmesi Başarı Öyküsü / KOSKİ Örneği” isimli kitap, Hizmet-İş Sendikası Yayınları arasından çıktı. Kitapta dünyadaki ve Türkiye'deki su özelleştirme politikaları üzerinde durularak, çok uluslu su tekellerinin kurguladıkları özelleştirme oyunları göz önüne seriliyor ve 'suyun özelleştirilmesinin yanlışlığı' üzerinde duruluyor.
İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde 'Su işletmelerinde özelleştirme', 'Tarife', 'Yatırım', 'Özelleştirme', 'Su özelleştirmesinin sosyo-ekonomik bir analizi', 'Başarısız özelleştirme örnekleri' ve 'Başarılı kamu işletmeleri' başlıkları altında önemli bilgilere yer veriliyor. Kitabın ikinci bölümünde ise 'KOSKİ'den bir başarı öyküsü' başlığıyla, suyun Konya'daki yönetimi ve uygulanmakta olan çalışmalar örnek olarak gösteriliyor. Dr. Ahmet Atılgan kitapta, “Özel su işletmeleri yüksek tarifeler uygulayabilmek için maliyetlerini yapay olarak yükseltebilir veya hile ile yüksek gösterebilirler. Mesela, kayıp-kaçak oranını düşürseler bile, bunu yüksek gösterip şişirilmiş maliyetler üzerinden gerçek kar marjlarını yükseltebilirler. Uyduruk isimlerle olmayan hizmet bedelleri tahakkuk ettirebilirler” diyor.
ÖZELLEŞTİRMEDE GERİ ADIMLAR
Kitabında özel su işletmelerinin karlarını yükseltmek için rüşvet verme, maliyetlerini şişirme ve hileli faturalandırma gibi yöntemlere başvurduklarını aktaran Dr. Atılgan, Fransa'nın Grenoble kentinde özelleştirmenin ardından yaşanan sıkıntıları işaret ediyor. Grenoble kentinde özelleştirmeden geri adım atıldığını, su yönetiminin tekrar kamuya geçtiğini, 2010 yılı başında Paris'te de su işletmeciliğinin yeniden kamuya geçtiğini kaydeden Atılgan, özelleştirmede yaşanan diğer hadiseleri de kitabında anlatıyor.
KOSKİ ÖRNEK GÖSTERİLİYOR
Kitabın 2. bölümünü KOSKİ ve uygulamalarına ayıran Dr. Ahmet Atılgan, KOSKİ'nin duyarlık arttırmaya yönelik eğitim ve uyarı çalışmaları sonucunda, 2007-2010 döneminde su tüketiminde yaklaşık yüzde 20 tasarruf sağlandığına işaret ediyor. Atılgan, “Konya'da musluklardan basıncı düşük veya kirli su akmıyor. Su kesintileri olağan değil. Bu şehirde kadınlar günlük programlarını su kesintilerine göre değiştirmek zorunda kalmıyorlar. Su faturaları en yoksullar için dahi ödeme güçlüğü oluşturmuyor. Mahalle çeşmelerinden en kaliteli memba suyu bedava tedarik edilebiliyor” diyerek yakalanılan başarıya dikkat çekiyor. KOSKİ'nin kamu su işletmecisi olarak faaliyetlerini tablolar halinde analiz edip, Berlin, Paris, Londra, Johannesburg ve İstanbul ile karşılaştıran Dr. Atılgan çalışmasının ortaya çıkardığı sonucu şöyle özetliyor: Suda yeni tür timsahlar var! Yeni tür timsahlar insanlara masal anlatıyor!

Bu Haber 2152 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!