DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BİR SORUBİR SORU

Tarih: 2011-05-12

TÜRK TELEKOM’UN AÇIKLAMASI VE BİR SORU.
11.05.2011 tarihinde Türk Telekom,  Kamuoyu Aydınlatma Platformuna bir ÖZEL DURUM Açıklaması gönderdi. Açıklama şöyle..
05.11.2009 tarihli Özel Durum Açıklamamızda da belirttiğimiz üzere Şirketimiz tarafından, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin Nisan 2001'de Almanya'daki Milleni.com GmbH Firması ile uluslararası çağrılarının taşınmasına ilişkin Arabağlantı Sözleşmesi imzalamak suretiyle Kanuna ve Şirketimizle imzaladığı Şebekelerarası İrtibat ve İşbirliği Sözleşmesine (ŞİİS) aykırı davranarak Şirketimizin tekel hakkını ihlal ettiği ve çok büyük ticari zararına neden olduğu gerekçeleriyle dava açılmış, açılan dava sonucunda verilen karar her iki tarafça da temyiz edilmiştir.
Yapılan temyiz incelemesi sonucunda verilen Yargıtay kararı ile Turkcell'in Şirketimizin tekel hakkını ihlal ettiği, bunun Kanuna ve ŞİİS'e aykırı olduğu ve Şirketimizin zararına neden olduğu belirtilerek, söz konusu uyuşmazlığa ilişkin açmış olduğu davada Şirketimizin haklı olduğu onaylanmıştır. Bununla birlikte Yargıtay kararında her iki tarafça tazminat miktarının hesaplanmasına ilişkin Bilirkişi Raporlarına ve mahkemeye yapılan itirazların tam olarak karşılanmadığı belirtilerek, bu hususun gözetilmesi ve bilirkişilerce Yargıtay denetimine uygun hesaplama yapılması için dosyanın ilk derece Mahkemesine geri gönderilmesine karar verilmiştir. Anılan Yargıtay Kararı, Şirketimize bugün tebliğ edilmiş olup Şirketimiz 15 gün içerisinde karar düzeltme yoluna gidecektir.
Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.
DAVANIN TÜRK TELEKOM’UN “TEKEL HAKKI”NA DAYANILARAK AÇILDIĞI ANLAŞILMAKTADIR. TÜRK TELEKOM’UN TEKEL HAKKI 1.1.2004 TARİHİNDE SONA ERMİŞTİR. DOLAYISIYLA TURKCELL’İN YASAYI  İHLALİ SÖZ KONUSU İSE BU NİSAN 2001-31.12.2003 DÖNEMİNİ KAPSAMAKTADIR. BU DÖNEMDE TÜRK TELEKOM TAMAMEN KAMUNUNDUR.   
SORU: Bu dava sonucunda tespit edilecek ve çok yüksek rakamlara ulaşması beklenen tazminat tutarı, hazinenin mi olacaktır, Türk Telekom’un mu?

Bu Haber 1619 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!