"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
KAMUDA 70 BİN İSTİFAKAMUDA 70 BİN İSTİFA

Tarih: 2011-05-14

KAMUDA 70 BİN KİŞİ İSTİFA ETTİ.

Son 5 yılda, kamuda görev yapan 70 bin kişi istifa ettiği, bunlardan yarısını ise memurlardan oluşuyor!
Enerji Bir Sen kamu idarelerindeki kadro ve pozisyonlardan istifa ederek ayrılanlara ilişkin bir araştırma yaptı. Buna göre, kamu idarelerinden 2005-2010 yılları arasında çeşitli kadro ve pozisyonlarda görev yapan toplam 70 bin 716 kişi istifa etti. İstifa eden personelin yarısına yakınını memurlar oluşturuyor.
Kamuda, 2005'de 3 bin 948, 2006'da 4 bin 696, 2007'de 6 bin 810, 2008'de 6 bin 981, 2009'da 6 bin 769, 2010'da 4 bin 908 memur istifa etti. Son 5 yılda istifa eden memur sayısı 34 bin 112'e ulaştı.
2005-2010 döneminde kamuda 12 bin 368 sözleşmeli personel, 12 bin 226 işçi, 9 bin 794 geçici işçi, bin 68 kapsam dışı personel, 223 geçici personel istifa etti.
Sendika Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, kamudaki istifaların arkasında kamunun izlediği istihdam politikasındaki sorunların yattığını söyledi.
Kamu kurumlarına yapılan personel alımlarının başta Doğu ve Güneydoğu illeri olmak üzere personel temininde güçlük çekilen illere yönelik olduğunu ifade eden Tonbul, buralara atanan personelin belli bir süre burada istihdam zorunluğunun bulunmasının çalışanları zamanla güç durumda bıraktığını söyledi. Tonbul, bu kapsamdakilerin zamanla evlenmeleri, eşlerinin tayini, sağlık problemleri nedeniyle il değiştirmek durumunda kaldıklarını, bunun gerçekleşemediği durumlarda ise mecbur kaldıkları için istifa ettiklerini belirtti.
Son yıllarda kamu çalışanlarına ödenen ücretlerinin enflasyona endekslenmesi nedeniyle maaş artışlarının düşük kaldığına dikkati çeken Tonbul, buna karşın özel sektörde iş imkanlarının arttığını, özel sektördeki ücret seviyelerinin de kamudakini geride bıraktığını dile getirdi. Tonbul, özellikle alanında yetişmiş, kalifiye personelin çok daha iyi ücretlerde özel sektörde iş bulmasının kamudaki istifaların bir diğer nedeni olduğunu söyledi.
Tonbul, kamunun özel sektöre eleman yetiştirir bir hale geldiğini dile getirerek, kamunun eğitim, kurs verdiği, beceri kazandırdığı kişilerin özel sektör tarafından daha yüksek ücretle transfer edildiğini belirtti.


 ''ALDIĞI PERSONELİ 1 YIL TUTAMAYAN VAR"
Kamudaki ücret dengesizliğinin kurumlardan kaçışı hızlandırdığını anlatan Tonbul, ''Sınavla aldığı personeli bir yıl elinde tutamayan kurumlar var. Personel açığını kapatmak için sınavla eleman alınıyor ama hemen arkasından bir o kadar personel başka kurumlara geçmek için istifa ediyor. Bunun nedeni ücret adaletsizliği, çalışanların değişen yaşam koşulları ve artan ihtiyaçlarının karşılanamaması'' dedi.
Tonbul, memurların istifa ettikten sonra tekrar kamuya dönebilme imkanının da istifa kararını kolaylaştıran bir faktör olduğunu belirtti.
Hacı Bayram Tonbul, bu istifa sayılarının kamunun istihdam ve ücret politikalarında ciddi bir sorun olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayarak, ''Bu sosyal bir vakadır. Devlet Personel Başkanlığının bu konuda bir çalışması, araştırması var mı? Bu konuları değerlendirmek amacıyla sosyolog, psikolog istihdam ediyor mu? Kamu 1984'ten beri özelleştirme yapıyor, peki buradaki insanlar bugün neredeler, ne iş yapıyorlar, hangi koşullarda çalışıp, yaşam mücadelesi veriyorlar biliniyor mu?'' diye konuştu.

 


Bu Haber 1702 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!