GEÇ KALMIŞ BİR TEDBİRGEÇ KALMIŞ BİR TEDBİR

Tarih: 2011-05-16

BTK’DAN GEÇ KALMIŞ BİR TEDBİR.
BTK, 118 ‘bilinmeyen numaralar’ olarak da adlandırılan rehberlik hizmeti sunan bazı şirketlere güçlü bir uyarı çıktı. Vatandaşların yaş, cinsiyet ya da adres gibi kişisel bilgilerinin ticari işletmelere sızdırdığını tespit eden kurum, vatandaşın kişisel bilgilerinin isteği dışında verilmesini yasakladı.
BTK, sayıları her geçen gün artan rehberlik hizmetleri sunan işletmelerle ilgili önemli bir karar aldı. Habertürk’ün aldığı bilgiye göre,rehberlik hizmeti  sunan bazı firmalar, vatandaşa ait bilgileri özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteren ticari işletmelere sızdırıyor. Ticari işletmeler, bu bilgiler yardımıyla potansiyel müşterilerine, reklam mesajı atıyor ya da doğrudan arayarak ürün pazarlıyor.
İSTEĞE BAĞLI OLACAK
Bunun ortaya çıkmasının ardından
BTKbir karar aldı. Kurum,rehberlik hizmetisunan işletmeleri, vatandaşın kişisel bilgileri konusunda daha dikkatli ve duyarlı olunması konusunda uyardı. Rehberlik hizmetisunan işletmeler, vatandaşa ait başta telefon numaraları olmak üzere bu kapsamdaki bilgileri sesli veya yazılı reklam mesajı gönderen kişi ve kurumlar ile ticari faaliyette bulunanlara satamayacak. Vatandaşın yaş, cinsiyet ve yerleşim yeriyle ilgili bilgileri kesinlikle gizli tutulacak. Vatandaş, ‘verilebilir’ demediği sürece telefon ve adres bilgileri kesinlikle saklı tutulacak.
İŞLETMECİ BİLGİLERİ SATAMAZ
BTK'nın, konuya ilişkin kararı şöyle: “İşletmeci, elinde bulundurduğu kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasının güvence altına alınması için gerekli tüm tedbirleri almakla yükümlüdür. İşletmeci, sahip olduğu bilgileri abonelerin istem dışı sesli veya diğer mesajlara muhatap olmasına yol açacak veya bu ihtimali doğuracak şekilde kullanamaz, bunları kullanıcılara sunamaz. Toplu olarak bedelli veya bedelsiz başkasına veremez; internet, elektronik ya da diğer ortamlarda bir müşterinin toplu olarak sorgulama yapmasını engellemek için imkân dahilindeki tedbirleri alır. İşletmeci, elde ettiği bilgileri sadece bu hizmet kapsamında kullanabilir.”
Kaynak:Habertürk
SORULAR:
BTK’NIN BU ŞARTLARI LİSANS VERİRKEN BELİRLEMESİ GEREKMEZ MİYDİ?

TELEFON ABONELERİNİN (GSM-SABİT) KİŞİSEL BİLGİLERİ 118 LİSANSI VERİLEN FİRMALARA NASIL OLUR DA, ŞARTSIZ KOŞULSUZ AKTARILIR.
 
 
Bu Haber 1732 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!