"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
GEÇ KALMIŞ BİR TEDBİRGEÇ KALMIŞ BİR TEDBİR

Tarih: 2011-05-16

BTK’DAN GEÇ KALMIŞ BİR TEDBİR.
BTK, 118 ‘bilinmeyen numaralar’ olarak da adlandırılan rehberlik hizmeti sunan bazı şirketlere güçlü bir uyarı çıktı. Vatandaşların yaş, cinsiyet ya da adres gibi kişisel bilgilerinin ticari işletmelere sızdırdığını tespit eden kurum, vatandaşın kişisel bilgilerinin isteği dışında verilmesini yasakladı.
BTK, sayıları her geçen gün artan rehberlik hizmetleri sunan işletmelerle ilgili önemli bir karar aldı. Habertürk’ün aldığı bilgiye göre,rehberlik hizmeti  sunan bazı firmalar, vatandaşa ait bilgileri özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteren ticari işletmelere sızdırıyor. Ticari işletmeler, bu bilgiler yardımıyla potansiyel müşterilerine, reklam mesajı atıyor ya da doğrudan arayarak ürün pazarlıyor.
İSTEĞE BAĞLI OLACAK
Bunun ortaya çıkmasının ardından
BTKbir karar aldı. Kurum,rehberlik hizmetisunan işletmeleri, vatandaşın kişisel bilgileri konusunda daha dikkatli ve duyarlı olunması konusunda uyardı. Rehberlik hizmetisunan işletmeler, vatandaşa ait başta telefon numaraları olmak üzere bu kapsamdaki bilgileri sesli veya yazılı reklam mesajı gönderen kişi ve kurumlar ile ticari faaliyette bulunanlara satamayacak. Vatandaşın yaş, cinsiyet ve yerleşim yeriyle ilgili bilgileri kesinlikle gizli tutulacak. Vatandaş, ‘verilebilir’ demediği sürece telefon ve adres bilgileri kesinlikle saklı tutulacak.
İŞLETMECİ BİLGİLERİ SATAMAZ
BTK'nın, konuya ilişkin kararı şöyle: “İşletmeci, elinde bulundurduğu kişisel bilgilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasının güvence altına alınması için gerekli tüm tedbirleri almakla yükümlüdür. İşletmeci, sahip olduğu bilgileri abonelerin istem dışı sesli veya diğer mesajlara muhatap olmasına yol açacak veya bu ihtimali doğuracak şekilde kullanamaz, bunları kullanıcılara sunamaz. Toplu olarak bedelli veya bedelsiz başkasına veremez; internet, elektronik ya da diğer ortamlarda bir müşterinin toplu olarak sorgulama yapmasını engellemek için imkân dahilindeki tedbirleri alır. İşletmeci, elde ettiği bilgileri sadece bu hizmet kapsamında kullanabilir.”
Kaynak:Habertürk
SORULAR:
BTK’NIN BU ŞARTLARI LİSANS VERİRKEN BELİRLEMESİ GEREKMEZ MİYDİ?

TELEFON ABONELERİNİN (GSM-SABİT) KİŞİSEL BİLGİLERİ 118 LİSANSI VERİLEN FİRMALARA NASIL OLUR DA, ŞARTSIZ KOŞULSUZ AKTARILIR.
 
 
Bu Haber 1502 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!