7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SANSÜRÜN ARKASINDAKİ KİM?SANSÜRÜN ARKASINDAKİ KİM?

Tarih: 2011-05-16

SANSÜR PAKETLERİNİN ARKASINDAN TÜRK TELEKOM MU ÇIKIYOR?
Fatih GÜNER.
Son 1.5 haftadır hepimiz 22 Ağustos’da BTK tarafından uygulamaya geçirilecek olan “İnternet Paketleri” meselesini konuşuyoruz. Hatta durum öyle bir hal aldı ki, 15 Mayıs’ta Türkiye’de ve dünyanın birçok büyük şehrinde yürüyüşler, eylemler yapılıyor olacak.
Bir yandan bu konuyu enine boyuna tartışırken, bir yandan da birçok TV programında, hatta Okan Bayülgen’in sunduğu Muhabbet Kralı adlı programın sansür konulu bölümünde benim de katılımımla, bu meselelerin tartışmaları yapılmışken, hepimizin sorduğu ortak bir soru var: “İnternet Paketleri” meselesi nereden geldi? Kısa bir açıklamadan sonra bu soruyu cevaplayacağım.
Türkiye’nin dijital konumunu artık hepimiz biliyor gibiyiz. Malum Türkiye Facebook’da kullanıcı sayısı bakımından 4. ülke ve Facebook’da en kalabalık 2. şehir nüfusu İstanbul. Ayrıca Avrupa’nın en büyük sosyal ağ penetrasyonuna sahip ülkeyiz. Bu bilgilerin tamamı da, çok doğal olarak hükümetin de ilgisini çekiyor.
Nasıl mı?
Obama’nın sosyal medya sayesinde kazandıklarına ve henüz Amerika’daki seçimlere 1 sene olmasına rağmen tekrar sosyal medya çalışmalarına başlayış sürecine bakalım. Ya da bu seçimler için AKP ve CHP’nin sosyal medyada ne kadar aktif olduğuna bakalım. Göreceksiniz ki, aslında hükümetin de gelecek planlarında internetin yeri çok büyük.
Bu bilgiler ışığında, hem piyasada da konuşulduğu şekliyle, hem de yüksek yerlerden aldığımız duyumlara göre, aslında BTK’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Paket Internet sistemi (Çocuk Paketi, Aile Paketi, Yurt içi İnternet Paketi ve Standart Paket) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle Türk Telekom’un hayata geçirdiği bir plan halini almış.
Şimdi açıklayalım yavaşça, çünkü bu bilgilerin hazmı biraz zor olabilir.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce Türk Telekom’a, “herkese bedava internet verilmesi için” emir verdi. Bedava olmayacaksa bile 1 TL karşılığında (aynen Tivibu gibi) olması da aldığımız duyumlar arasında. Erdoğan, bu söylediğinin yapılması için Türk Telekom’a “Bir şekilde yapın!” mesajı vermeyi de ihmal etmedi.
Bunun üzerine Türk Telekom da düşünmeye başladı ve aslında zaten kurulu bir düzeninin olduğunu farketti. Bu düzen ise, Türkiye sınırları içerisindeki tüm bilgisayarların aslında tamamen Türk Telekom’un altyapısını kullanarak internete bağlandığı (ve tabi hosting şirketleri de), dolayısıyla da yurt içi internet ağına hakim olduğu düzen anlamına geliyor.
Tabi işin bir de rekabet yönü var. Rekabet Kurulu’nun teknoloji ve telekomünikasyon firmalarına uyguladığı regülasyonlar yeterince sert olduğu için, bu fikrin Türk Telekom’un fikri ya da hizmetiymiş gibi görünmemesi lazımdı. Üstelik, Superonline, Biri, Smile gibi markaların sağladığı internet erişim ve sağlama hizmetleri de, hayata geçirilecek olan paket sisteminden mahrum kalacaktı. Bu yüzden de bu plan bir regülasyon halini aldı.
Sonrasında BTK’nın zorunlu olarak sunduğu ve dört şekle ayırdığı internet paketleri hayatımıza girdi. 22 Ağustos’ta ise tamamen yürürlüğe girecek. Bu anlamda herkese bedava (ya da 1 TL) internetin de hayata geçmesini bekleyebiliriz, ancak tabi Yurtiçi İnternet Paketi ile.
Geri kalan paketlerden Standart Paket ile şu anki engelli siteler hariç tüm sitelere girilebileceğini biliyoruz. Çocuk Paketi ve Aile Paketi zaten isimleri ile kendilerini az çok anlatıyorlar. Ancak tüm bu paketlerin yanında getirdiği birçok olumsuzluğun yanında en büyüğü, 22 Ağustos’dan sonra DNS ile erişim sağladığımız yasaklı sitelere girilemeyecek (ve girmenin de suç olacak) olması.
Yani kısacası; Türk Telekom, geçtiğimiz günlerin en büyük tartışma konusu olan internet sansürünü tetikleyen bir aksiyon almış durumda olabilir. Bunu bilerek yapıp yapmadığını bilmiyoruz, ancak görünen o ki, “İnternet Paketleri” ve yanında gelen düzenlemeler Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarını hem üzecek hem de canını sıkacak bir durum oluşturuyor. İnternet üzerinden organize edilen ve belki de Türkiye’nin en büyük organize eylemlerinden biri halini alacak olan Sansüre Karşı Yürüyüş de nitekim bu sıkıntının sonucu olarak karşımıza çıkıyor.
Ayrıca Yurtiçi Internet Paketi’nin Türk Telekom tarafından bedava (ya da 1 TL) yapılacak olması, yanında Türk Arama Motoru, Türk Video Paylaşım Sitesi, Türk Facebook’u gibi yeni ve nevi şahsına münhasır projelere de göz kırpıyor olabilir.
Özgün Yazı: http://sosyalmedya.co

Bu Haber 2080 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!