DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
COŞKUNOĞLU'NDAN AÇIKLAMA...COŞKUNOĞLU'NDAN AÇIKLAMA...

Tarih: 2011-05-19

OSMAN COŞKUNOĞLU.
CHP UŞAK Milletvekili Sayın Osman COŞKUNOĞLU'nun "17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Gününde Türkiye'nin Durumu" Üzerine Basın Açıklaması'nı yorumsuz olarak aşağıda sunuyoruz. Takdir siz değerli üyelerimizin ve Kamuoyunundur.

17 MAYIS DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜNDE

TÜRKİYE’NİN DURUMU ÜZERİNE BASIN AÇIKLAMASI

16 Mayıs 2011

Osman COŞKUNOĞLU

CHP Parti Meclisi Üyesi

Uşak Milletvekili

 

Türk Telekom AŞ’nin %55’i 2005 yılında, başbakan Erdoğan’ın dostu Ürdün’lü siyasetçi ve işadamı Hariri’ye satıldı. Satış yapıldıktan bir ay sonra da, kurumlar vergisi %30’dan %20’ye indirildi.

İddiaya göre, bu satışla telekomünikasyon sektörü özelleşecek, rekabet oluşacak, böylece hem sektörün büyümesi hem de tüketicilerin daha kaliteli hizmeti daha ucuza alması sağlanacaktı.

Ekonomik ve toplumsal gelişme için, dünyada tartışmasız en önemli ve en hızlı gelişen teknolojileri kapsayan telekomünikasyon sektöründe ülkemiz ne durumda? Sektörde rekabet sağlanabilmiş midir? Sektör, diğer ülkelere göre büyümüş müdür? Halkımız ucuz ve kaliteli hizmet alabilmiş midir? Çalışanların hakları korunabilmiş midir?

Bu soruların hiçbirine evet yanıtı vermek mümkün değil.

·         Rekabet sağlanamamıştır. Sektörün rekabete açılmasını sağlayacak tüm mevzuat yerinde olduğu halde, AKP hükümetinin kayırmacı yaklaşımı nedeniyle, rekabet sağlanamamıştır, yeni nesil operatörler gelişememiş, özel tekel oluşmuştur:

o   Sabit telefon hizmetlerinde, yeni nesil operatörlerin pazar payı, ancak %10’dur. Rekabetin sağlandığı AB ülkelerinde ise       %40’dır.

o   Geniş bant internet hizmetlerinde, yeni nesil operatörlerin payı ülkemizde sadece %6.3’dür. AB ülkelerinde ise %55’dir.

·         Sektör diğer ülkelere göreceli olarak gerilemiştir. Birleşmiş Milletler’in son raprouna (E-Devlet Hazırlıklılık, 2010) göre, telekomünikasyon altyapısında Türkiye çok gerilerde, 68. sırada yer almıştır. Türkiye’nin üstündeki bazı ülkelere bakarsak, ülkemizin vahim durumu daha da iyi anlaşılır: Mauritius, Sırbistan, Brunei, Şili, Yunanistan, Arjantin, …

·         Telekomünikasyon hizmetlerini kullanan halkımız, tüketici olarak mağdur olmuştur: Gerek yaygın kullanım gerekse maliyet bakımından ülkemiz geri kalmıştır:

o   Ülkemizde internet kullanımı %34’ken, AB’de yaklaşık iki katıdır: %67.

o   Ülkelerin gelişmişlik ölçütü olarak kabul edilen geniş bant internet kullanımında, uluslararası kuruluş Strategy Analytics tarafından 2010 yılında yapılmış çok ayrıntılı bir çalışmada, Türkiye 57 ülke arasında 44. sıradadır.

o   Gerek vergiler gerekse rekabet ortamının gelişmemiş olması nedeniyle, internet ve telefon hizmetleri ülkemizde çok pahalıdır. Örneğin, vergiler ülkemizde %40’ın üstündeyken, AB ülkelerinde %20’nin altındadır.

Sonucu, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Küresel Bilgi Teknoloji Raporu 2010-2011 (Global Information Technology Report 2010-2011) açıkça gösteriyor: Dijital kapasite ve ekonomi endeksine göre yapılan sıralamada, Türkiye 2006 yılında dünyada 52. sıradayken, diğer ülkelere göreceli olarak sürekli kan kaybetmiş ve 2010 yılında 71. sıraya gerilemiştir. Bilgi toplumuna hazır olma endeksinde de, ülkemizin 127 ülke içerisinde sıralaması şöyledir: 2008’de 55., 2009’da 62., 2010’da ise 69.!

Dolayısıyla, 17 Mayıs 2011 tarihinde, Dünya Telekomünikasyon Gününde, bu sektörle ilgili her konuda başarısız olan AKP hükümeti sadece bir konuda başarılı olmuştur: İnternet sansürü!

 

Bu Haber 1447 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!