ÇALIŞAN BAŞINA NET KAR'I!ÇALIŞAN BAŞINA NET KAR'I!

Tarih: 2011-05-23

ÇALIŞAN BAŞINA NET KAR'I 420 BİN DOLAR!.

Bir süre önce Millward Brown araştırma şirketinin açıkladığı rapora göre dünyanın en değerli markası Apple olmuştu. iPod ile büyük çıkış yapan şirket iPhone ve iPad ile yakaladığı başarıyla günümüzün en tutku duyulan markalarını bünyesine barındırıyor. Dünyanın “en başarılı pazarlanan markası ‘Apple’” demek fazla iddialı olmaz.
Bu marka algısı da doğal olarak Apple ürünlerinin çok büyük kar marjlarıyla satılmasını mümkün kılıyor. Türkiye’de sınırlı miktarda satışa çıkan birkaç bin iPad’in akşama kalmadan aynı gün bitmesi sadece ülkemize özgü değil.
Bu karlılık şirketin hisselerinin de değerlenmesini sağlıyor. Fakat rakipleriyle karşılaştırıldığında en az hisse fiyatındaki değişim kadar etkileyici bir başka rakam ise, Apple’ın çalışanı başına elde ettiği kar. Royal Pingdom'un araştırmasına
göre, bilişim devlerinin açıklanan yıllık resmi net karlarını, çalışan sayılarına böldüğümüzde Apple’ın ilk sırada olduğu görülüyor. Çalışan başına 420 bin ABD Doları net kar elde eden şirketi Google 336 bin, Microsoft 245 bin dolar ile takip ediyor.
Aynı çalışmayı 2008 verileriyle de yapan Pingdom’a göre Google o dönemde 3. sıradaydı. O dönemden bu yana çalışan başına net karını 1,8 kez arttırarak o günkü seviyelerin neredeyse 3 katına ulaşan Apple, böylece bu konuda Google’ın liderliğini de geride bırakmış oldu.
Türkiye Bilişim Sektöründen Birkaç Örnek
Türkiye’de geçtiğimiz hafta kurumlar vergisi rekortmenleri açıklandı. Garanti Bankası’nın Türkiye’nin en çok vergi ödeyen kurumu olduğu liste, bankacılık gibi hizmet sektörü şirketlerince domine edildi. İlk 50′de sadece 3 sanayi şirketi vardı.
Ülkemizde yazılım alanında yerli bir dev olmadığını düşünürsek, üretici tarafta ise Vestel gibi bir büyük marka olmasına rağmen tam olarak bu kategorideki şirketlerle bağlantılı görmediğimizden Türkiye’nin en büyük iki telekomünikasyon devi Türk Telekom ve Turkcell’in benzer rakamlarını hesaplamayı denedik.
Türk Telekom'un 2010 yılı finansal sonuçlarını açıkladığı sayfasındaki verilere göre grup şirketlerinde toplam 34.138 kişi çalışıyor. Şirketin 2,45 milyar ABD Doları net karını 34 bin çalışanını böldüğümüzde kişi başı net kar 72 bin dolar ile Oracle’a yakın, IBM’in üstünde çıkıyor.
Daha sarsıcı sonuç ise, çok daha düşük çalışan tabanına sahip olan Turkcell’den geliyor. 2010 faaliyet raporuna g
öre Turkcell çalışanlarının sayısı 2.789. Şirketin 1,8 milyar TL net karı, çalışan başına tam tamına 645 bin dolar ediyor!
Aslında bu veriler Türkiye telekomünikasyon pazarındaki dengesizliğin de bir işareti denebilir, zira Vodafone ve Avea ciddi oranlarda zarar etmeye devam ederken Türk Telekom ve Turkcell’in çalışan başına bu kadar yüksek kar marjları elde etmesi, piyasaya ne kadar hakim olduklarının göstergesi.
Ayrıca hem Apple, Google gibi şirketler hem de yerli örneklerimizin değerlerine bakıldığında, belki de bu şirketlerin çalışanlarına daha kuvvetli bir zam artışı yapma zamanı gelmiştir de diyenler olabilir! Tabii bizim bu rakamları aktarma amacımız finansal analiz değil, marka gücü ve çalışan verimliliğiyle ilgili bir tablo paylaşmak…kaynak:yeni medya düzeni

Bu Haber 2617 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!