DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
MAĞDUR EDİLMEMEK İÇİNMAĞDUR EDİLMEMEK İÇİN

Tarih: 2011-05-28

 MAĞDUR EDİLMEMEK İÇİN HAYATİ YAZICI MI OLMAK LAZIM? .
Bilişim Suçları Mücadele Derneği Genel Başkanı Yavuz Koçoğlu, MHP'ye yönelik şantaj kasetlerine müdahalede Devlet Bakanı Hayati yazıcının mail yazışmaları iddiasındaki titizliğin gösterilmediğini belirterek, "Bu ülkede mağdur edilmemek ya da mağduriyetin giderilmesi için herkesin Hayati Yazıcı mı olması lazım" diye sordu.
Koçoğlu yaptığı açıklamada, internetin kullanım amacına göre bilgi kütüphanesi, milyonlarca insanın bir araya gelebildiği düşünsel ve duygusal paylaşım platformu olabildiği gibi, insanlara ve toplumlara zarar verebilen olumsuz bir teknolojiye de dönüşebildiğine dikkat çekerek, kanunsuz bir şekilde elde edilen dinleme ve izleme görüntülerinin, insanların kişilik hakları, özel hayatları; toplumların moral değerleri ve birleştirici unsurları hiçe sayılarak internet mecrasında rahatça ve hiçbir yaptırımla karşılaşmadan alenileştirildiğini ifade etti.
Son dönemlerde CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ardından MHP'deki kaset skandalına işaret eden Koçoğlu, son olayların aslında "iceberg'in görünen yüzü" olduğunu belirtti. Koçoğlu, derneklerine ne yazık ki her gün, yasadışı elde edilmiş kayıtları internette yayınlanmış insanlar başta olmak üzere yine banka ve sigorta işlemlerini internetten yaparken dolandırıcı çetelerinin tuzaklarına düşerek mağdur edilen yeni yeni insanların başvurduğunu belirterek, "Haklarını nasıl arayacağını bilmeyen yüzlerce vatandaş ise çözümü, yaşadıkları olayı sineye çekerek susmakta bulmaktadır" dedi.
MHP'ye yönelik şantaj içerikli kasetlere ilişkin kaset hala bir adım atılmadığı eleştirisinde bulunan Koçoğlu,"Bilindiği üzere yine internet teknolojisi kullanılarak mağdur edilmek isteyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı adına atılan sahte maille ilgili çok kısa sürede, seri bir şekilde sonuç alınabilmiştir. Bakan Yazıcı adıyla mail adresi adı alan ve bu mail adresinden attığı elektronik posta ile ÖSYM Başkanı Ali Demir'den işe yerleştirme torpili isteyen vatandaşın IP numarası tespit edilmiş ve vatandaş gözaltına alınmıştır. Bu durum da göstermektedir ki devlet organizasyonu istendiği zaman internet üzerinden kısa sürede suç işleyenleri tespit edebilmekte. Sormak istemiyoruz ama sormadan da edemeyeceğiz; bu ülkede mağdur edilmemek ya da mağduriyetin giderilmesi için herkesin Hayati Yazıcı mı olması lazım? Bakan Hayati Yazıcı'nın mağduriyetinin giderilmesi, organize bir ekip tarafından yapıldığı kuşku götürmez olan MHP'lilere yönelik yasa dışı kayıtların internette yayılması olayına ilişkin çeşitli soruları da beraberinde akıllara getiriyor" dedi.
"Kaset olaylarına müdahale noktasında Devlet Bakanı Hayati yazıcının mail yazışmaları iddiasındaki titizlik neden gösterilmedi?" diye soran Koçoğlu, başta Bilişim Teknolojileri Kurumu olmak üzere tüm ilgili devlet kurumlarını, ses ve görüntü kayıtları yasa dışı şeklide elde edilmiş yüzlerce vatandaşa sahip çıkmaya çağırarak, "Bu tutumun takınılmamasının toplumda zaten gittikçe azalmaya başlayan "devlete güvenin' yok olması yönünde çok önemli bir dönemeç olduğuna dikkat çekmek istiyoruz" diye kaydetti.
Bu Haber 1903 defa okunmuştur.
BTK; E-DEVLETE BAKIN
CUMHURBAŞKANI UYARDI
TÜRK TELEKOM SPOR OLİMPİYATLARI
ZEYBEKÇİ: VERGİ İDARESİ ÖZELLEŞT
PTT İLE H.KALYONCU ÜNİVERSİTESİN
EY İSRAFİL NEREDESİN?
CİSCO’DAN İSTİHDAM İÇİN BAŞKANLI
19 MAYIS´TA UTANMAK
PTT YÖNETİMİ GAZİANTEP´DE
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
KIZ KURULARININ ANNELER GÜNÜ KUT
HUKUK MÜŞAVİRİ TRT´NİN 50MİLYONU
YILIN ANNESİ: GÜLTEN AKKAYA
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI KARİA YOLU
2. KİTAP GÜNÜNE DAVETLİSİNİZ
LADY GODİVA
GİRİŞİMCİ KADINLARA BİLİŞİM DEST
BYLOCK MESAJLARINDAN 215 BİN KİŞ
MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLAND
WİKİPEDİA´YA ERİŞİM ENGELL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!