DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYARKAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR

Tarih: 2011-05-28

 KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR LİRAYI AŞTI.
DPT Bilgi Toplumu Dairesi verilerine göre, 2002 yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden bilişim yatırımlarına 2011 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 526 milyon lira ödenek ayrılırken, söz konusu tutar günümüzde yaklaşık 4 kat arttı.
2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren kamu bilişim yatırımlarına bu yıl 2 milyar liranın üzerinde ödenek tahsis edildi. 2011 yılındaki bu artışta eğitim sektöründeki projelerin büyük etkisi olduğu belirtildi.
2011 yılı kamu bilişim yatırımlarının sektörler itibariyle dağılımında ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere yer aldı. Yıllık ödeneğin yaklaşık yüzde 43'ü eğitim yatırımlarına ayrıldı.
İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi e-Devlet projelerini yürüten kurumlar da yüzde 41'lik oranla eğitim sektörünü takip ederken ulaştırma ve haberleşmeye de bilişim yatırımlarında yüzde 9'luk pay ayrıldı.
2011 yılında bilişim yatırımlarına en fazla bütçe ayıran kurumlar da, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak sıralandı.
Proje bazında da en fazla bilişim ödeneği 496 milyon lira ile ''Fatih Projesi''ne ayrılırken, Milli Eğitimin ''Ortaöğretim Projesi''ne 102 milyon lira, ''İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi'' ne de 90 milyon lira ödenek ayrıldı.
Yüksek tutarda ödenek tahsisi yapılan önemli projeler arasında ''Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu'', ''E-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması'', ''Nüfus Hizmetleri BT Projeleri'', ''E-İçişleri Projesi'', ''TAKBİS Projesi'' de bulunuyor.
Telekomcular Derneğinin Notu: Burada tartışılması gereken, Bilişime ayrılan bütçe kadar, bu bütçenin ne kadar verimli kullanıldığıdır. Kamuoyunun bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğine inanıyoruz.
 
Bu Haber 1468 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!