7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYARKAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR

Tarih: 2011-05-28

 KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR LİRAYI AŞTI.
DPT Bilgi Toplumu Dairesi verilerine göre, 2002 yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden bilişim yatırımlarına 2011 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 526 milyon lira ödenek ayrılırken, söz konusu tutar günümüzde yaklaşık 4 kat arttı.
2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren kamu bilişim yatırımlarına bu yıl 2 milyar liranın üzerinde ödenek tahsis edildi. 2011 yılındaki bu artışta eğitim sektöründeki projelerin büyük etkisi olduğu belirtildi.
2011 yılı kamu bilişim yatırımlarının sektörler itibariyle dağılımında ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere yer aldı. Yıllık ödeneğin yaklaşık yüzde 43'ü eğitim yatırımlarına ayrıldı.
İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi e-Devlet projelerini yürüten kurumlar da yüzde 41'lik oranla eğitim sektörünü takip ederken ulaştırma ve haberleşmeye de bilişim yatırımlarında yüzde 9'luk pay ayrıldı.
2011 yılında bilişim yatırımlarına en fazla bütçe ayıran kurumlar da, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak sıralandı.
Proje bazında da en fazla bilişim ödeneği 496 milyon lira ile ''Fatih Projesi''ne ayrılırken, Milli Eğitimin ''Ortaöğretim Projesi''ne 102 milyon lira, ''İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi'' ne de 90 milyon lira ödenek ayrıldı.
Yüksek tutarda ödenek tahsisi yapılan önemli projeler arasında ''Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu'', ''E-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması'', ''Nüfus Hizmetleri BT Projeleri'', ''E-İçişleri Projesi'', ''TAKBİS Projesi'' de bulunuyor.
Telekomcular Derneğinin Notu: Burada tartışılması gereken, Bilişime ayrılan bütçe kadar, bu bütçenin ne kadar verimli kullanıldığıdır. Kamuoyunun bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğine inanıyoruz.
 
Bu Haber 1661 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!