DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYARKAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR

Tarih: 2011-05-28

 KAMUDA BİLİŞİM YATIRIMI 2 MİLYAR LİRAYI AŞTI.
DPT Bilgi Toplumu Dairesi verilerine göre, 2002 yılında Merkezi Yönetim Bütçesinden bilişim yatırımlarına 2011 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 526 milyon lira ödenek ayrılırken, söz konusu tutar günümüzde yaklaşık 4 kat arttı.
2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren kamu bilişim yatırımlarına bu yıl 2 milyar liranın üzerinde ödenek tahsis edildi. 2011 yılındaki bu artışta eğitim sektöründeki projelerin büyük etkisi olduğu belirtildi.
2011 yılı kamu bilişim yatırımlarının sektörler itibariyle dağılımında ilk sırada Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere yer aldı. Yıllık ödeneğin yaklaşık yüzde 43'ü eğitim yatırımlarına ayrıldı.
İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi e-Devlet projelerini yürüten kurumlar da yüzde 41'lik oranla eğitim sektörünü takip ederken ulaştırma ve haberleşmeye de bilişim yatırımlarında yüzde 9'luk pay ayrıldı.
2011 yılında bilişim yatırımlarına en fazla bütçe ayıran kurumlar da, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olarak sıralandı.
Proje bazında da en fazla bilişim ödeneği 496 milyon lira ile ''Fatih Projesi''ne ayrılırken, Milli Eğitimin ''Ortaöğretim Projesi''ne 102 milyon lira, ''İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi'' ne de 90 milyon lira ödenek ayrıldı.
Yüksek tutarda ödenek tahsisi yapılan önemli projeler arasında ''Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu'', ''E-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması'', ''Nüfus Hizmetleri BT Projeleri'', ''E-İçişleri Projesi'', ''TAKBİS Projesi'' de bulunuyor.
Telekomcular Derneğinin Notu: Burada tartışılması gereken, Bilişime ayrılan bütçe kadar, bu bütçenin ne kadar verimli kullanıldığıdır. Kamuoyunun bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerektiğine inanıyoruz.
 
Bu Haber 1543 defa okunmuştur.
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!