7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
EMO: YSK’NIN YAZILIMINA DİKKATEMO: YSK’NIN YAZILIMINA DİKKAT

Tarih: 2011-06-02

EMO: YSK’NIN YAZILIMINA DİKKAT.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yayınladığı basın açıklamasında, seçim sonuçlarının yayınlanacağı yüksek seçim kurulu bilişim sistemleri hakkındaki kuşkuları dile getirdi.  EMO'nun açıklaması şöyle :
Bilgi-işlem ve bilgi-iletişim teknolojileri, dünyanın ulusal amaçlarını belirlemiş ülkelerinde oldukça hızlı bir biçimde gelişmektedir. Bilginin üretilmesi, iletilmesi, paylaşılması ve kendi gereksinimlerimize göre yorumlanması bu yüzyılın en önemli konusu olmuştur.
İnternet sayesinde bilgi temelli gelişmeler; sanayiden ticarete, eğitimden yönetime kadar birçok alanda günlük yaşamımızı etkilemektedir.
Ülkemiz bilgi teknolojilerinin kamusal alanda kullanımında sıkıntı yaşamaktadır. Bilgisizlik, deneyimsizlik ve amaç dışı kullanım gibi değişik nedenlerle çıkan bu olumsuzlukların faturası ise Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyesi olan bilişim sektöründe çeşitli görevlere sahip meslektaşlarımıza kesilmektedir. Bunun sonucunda halkımız çağdaş yaşam biçimlerinin doğal gerekliliği olan bilişime şüphe ile bakar duruma gelmiştir.
29 Mart 2009 Yerel Yönetim Seçim sonuçları sisteme girilirken saat 22:00 sıralarında yaşanan teknik bir sıkıntı nedeniyle bir kesinti yaşanmış, daha sonra bu kesintinin seçim sonuçlarının doğruluğunu şüpheye düşürecek etkilerinin olabileceğine dair iddialar ortaya atılmıştır. 2011 yılında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı kitapçıklarının hazırlanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve açıklanması aşamalarında kamuoyunda, kullanılan yazılımların güvenilirliğine ve tarafsızlığına dair endişe oluşmuştur. Sınava giren gençlerde gelecek kaygısı yaratan, en az yargı kadar güvenilir olması beklenen ÖSYM‘ye olan güveni sarsan bu olayda fatura belki de tek hatası bulabildiği işte çalışmak/çalışmayı devam ettirebilmek olan bilgisayar mühendisi meslektaşımıza kesilmiştir.
12 Haziran 2011 Genel Seçimi‘nde benzer bir durum yaşanmaması, kamu vicdanını rahatsız edecek bu tür şüphelerin doğmaması, güven ortamının sağlanması ve buna bağlı olarak ülkede doğacak gerilimin azaltılması amacıyla, EMO bünyesinde çalışmalarını sürdüren Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Ana Komisyonu‘nun üzerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunu belirtmek isteriz.
Teknik bilgi ve yetkinliklerimiz doğrultusunda, Yüksek Seçim Kurulu‘nun sistemlerinin sahip olması gereken özellikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:
 • Sistem kurulumu, bilgi girişleri ve seçim sonuçlarının değerlendirilmesi sürecinde ilgili hiçbir donanım ve yazılımlarda değişiklik yapılmamalıdır. Sistem kurulumu yapıldıktan sonra gerek komut, gerek ilk değişkenler, gerekse ilk kurulum bilgileri değişmemeli, kendi üzerinde değişiklik yapan herhangi bir komuta izin verilmemelidir.
 • Merkezi seçim değerlendirme yazılımı ve dağınık operatör veri girişi yazılımlarının yerli ve açık kaynak kodlu olması, birer örneğinin siyasi partilerin genel merkezlerinde de kullanılabiliyor olması, dosya yapıları ve dosya kimlik doğrulama bilgilerinin açık, değişmez ve denetlenebilir olması gerekmektedir.
 • Veri bütünlüğünü sağlayabilmek için seçim sonuçlarının girilmesi, iletilmesi, kaydedilmesi ve değerlendirilmesi sırasında gerekli önlemler, güvenlik bilgileri eklenerek sağlanmalıdır.
 • Seçim sistemi, seçmenler ve siyasi partilerin kolaylıkla ulaşabileceği, seçim bölgesi ve sandık numarası temelli sorgulama alanlarına sahip olmalıdır. Sandık görevlilerinin adları, görevli oldukları sandıklardaki verileri inceleyip, tutanaklarla karşılaştırabilmesi amacı ile veri tabanına işlenmelidir.
 • Verilerin gizliliğini sağlamak için, seçim sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında dışarıdan herhangi bir erişime izin verilmemelidir. Seçmen bilgileri ve seçim sonuçları arasında herhangi bir ilişki kurulmasına neden olacak yapılanmalar bulunmamalıdır.
 • Sistem güvenilirliğini sağlamak için seçmen sonuçlarına dokunulmaksızın bütün iç işlemler gözlemlenebilir olmalıdır. Bu gözlemlere, işlenmiş ve işlenmemiş seçim sonuçları, programlama ve yönetsel eylemler de dahildir. Gözleme işlemleri hiçbir biçimde kapatılamaz olmalı ve bütün operatör kimlik doğrulamaları, giriş/çıkışlar ve eylemler, tarih ve saat bilgisi ile birlikte kayıt altına alınmalıdır.
 • Sistem şeffaflığını sağlamak üzere sistemde bulunan bütün donanım, yazılım ve özel birimler dokümantasyonu da dahil olmak üzere incelemeye açık olmalıdır
 • Seçimde kullanılacak olan tüm donanım, yazılım ve çevre birimlerinin kurulumu, işletimi ve bakımının, bu konuda ilgili ve yeterli mesleki eğitimi almış, gerekli mesleki deneyime sahip, mesleğin etik değerlerine bağlı kişi ve kurumlarca yapılması gerekir.
 • Veri tabanındaki değişikliklerinin izlenebilmesi için gerekli kimlik doğrulama önlemleri alınmış olmalıdır.
 • Yetkisiz erişim, kişisel verilerin açıklanması, veri ya da komutlara zarar verilmesi, yetkili erişimin kesintiye uğraması, saldırılar ya da bilgisayar virüslerine karşı önlem alınmış olmalıdır.
 • Aşırı yükleme ve kapasite yetersizliğinden doğabilecek veritabanı erişim sorunlarına karşı önlemler geliştirilmiş olmalıdır.
 • Veri tabanı ve ilgili yardımcı programlarda oluşabilecek yasadışı yetki yükseltmesi, veri kaybı ya da bozulması gibi yazılım hatalarına karşı önlemler alınmış olmalıdır.
 • Kullanıcıların veri tabanına bağlanabileceği terminallerin ağ adreslerinin tanımlı olup olmadığı, bu kullanıcıyla veri girişi yapılacak terminaller dışında bir bilgisayardan veri tabanına kaçak olarak bağlanılıp bağlanılamayacağı araştırılmalıdır.
 • Seçim sonuçlarının tutulacağı tabloların SEÇSİS uygulaması dışında güncellenmemesi gerekmektedir.
 • Haberleşme ve kimlik tanımlama protokollerinde açıklara karşı önlem alınmış olmalı, istemciler ve sunucu arasında iletilen bütün bilgiler kriptolanmalıdır.
EMO olarak, kamuoyunda yaşanabilecek tartışmaları önlemek için oda bünyesinde bulunan bilgili, birikimli ve değerli uzmanlarımızın; bütün kaynak kodların incelenmesi, seçim sonuçları girilmesi ve işlenmesi sırasında tarafsız gözlem yapılması, yukarıda sıralanan teknik konularda yapılabilecek iyileştirmelerin belirlenmesi ve gerçekleştirilmesi konularında her türlü göreve hazır olduğunu belirtiriz.
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
42. DÖNEM YÖNETİM KURULU
Bu Haber 1900 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!