DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
KABLOSUZ İNTERNET İPUÇLARIKABLOSUZ İNTERNET İPUÇLARI

Tarih: 2011-06-05

KABLOSUZ İNTERNET İPUÇLARI.

Eğer siz de ortak kablosuz internet ağlarına bağlanıyorsanız, bu ipuçlarını kesinlikle atlamayın.

Birçoğumuzun bildiği gibi herkese açık ve şifresiz kablosuz ağlar, önemli güvenlik riskleri taşıyor. Bu tür bir ağa bağlanmak, verilerinizin çalınması ile sonuçlanabiliyor. Bu yazımızda herkese açık kablosuz ağlara bağlanmanın tam olarak hangi riskleri getirdiğini ve bunların çözümünü ele alacağız.
Güvensiz kablosuz ağ sorunu, radyo sinyallerinin çalışma şekline dayanıyor. Özellikle farklı bir şekilde tasarlanmamışsa, radyo sinyalleri belirli bir yöne doğru değil her yöne doğru yayın yapar. Bu da güvensiz olan verilerin yakındaki herhangi biri tarafından okunabilmesini sağlar. Kablosuz ağ güvenliği ise gönderilen verileri şifreler. Bu sayede veriler ele geçirilse dahi anlaşılması kolay olmaz.
Bir çoğumuz, sorunun bu kısmını biliyoruz ancak güvensiz kablosuz ağlardan parolaları toplamak, çok da basit bir iş değildir. Bunun için belirli seviyede bilgi gereklidir ve ortalama bir kişinin bunlardan haberi yoktur. Firefox için FireSheep gibi eklentilerle teoride oturumlara sızmak mümkün, ancak gerçekten zararlı bir şey yapmak için genellikle teknik bilgi gereklidir.
HTTPS güvenliği
Bağlandığınız sitelerin en azından oturum açarken HTTPS veya SSL güvenliğini kullanması, parolaların yabancı ellere geçmesini engelleyecektir. Google, Facebook ve Twitter gibi siteler, dilerseniz her zaman HTTPS'i kullanmanıza da izin veriyor. Bu sayede hassas bilgilerinizin her zaman şifrelenerek aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
VPN kullanın
HTTPS yüksek bir güvenlik sunsa da, güvenlik seviyesi web sitesinin bunu nasıl kullandığına göre değişir ve bunda denetiminiz yoktur. Kötü tasarlanmış bir HTTPS sitesi büyük güvenlik açıklarına sahip olabilir. Bir sitenin çok popüler olması, onun çok güvenli olduğu anlamını da taşımaz.
VPN (Sanal Özel Ağ), ortak kablosuz ağı her zaman güvenli bir hale getirebileceğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemde internete direkt olarak bağlanmak yerine, internete bağlı olan bir sunucuya bağlanırsınız. Cihazınız ile sunucu arasındaki bağlantı şifrelidir, bu nedenle güvensiz bir WiFi üzerinde bilgileriniz korumada kalır.
VPN kullanmanın birkaç yolu mevcuttur. Bunlardan en kolayı ise proXPN gibi ücretsiz bir VPN kullanmak, ancak ücretsiz VPN'ler genellikle belirli bir trafik ve hız limitine sahiptir.
SSH tünelleme
Herkese açık kablosuz ağlarda güvende kalmanın bir başka yolu da tünelleme kullanmak. Tünelleme, belirli bir ağ protokolü ile gönderilen paket içerisine farklı bir ağ protokolü kullanan bir paket yerleştirmektir. SSH tünellemede tüm paketler şifreli SSH paketlerinin içerisine yerleştirilir. Bunun ardından paketler, SSH sunucusuna gönderilir.
Tünellemeyi bir sanal sunucu kullanarak veya kendi sunucunuzu kurarak yapmanız mümkündür.
Bu Haber 1679 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!