7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
CHP'NİN BİLGİ TOPLUMU RAPORUCHP'NİN BİLGİ TOPLUMU RAPORU

Tarih: 2011-06-05

 CHP “BİLGİ TOPLUMU RAPORUNU AÇIKLADI..
 CHP'nin hazırladığı "Bilgi Toplumu Raporu", CHP Genel Başkan Yardımcıları Sencer Ayata ve Emrehan Halıcı tarafından Göksu Lokantası'nda düzenlenen toplantıda açıklandı. Toplantıda ilk olarak konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ayata, Türkiye tarihinde ilk kez CHP'de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı makamının oluşturulduğunu, bu durumun da CHP'nin konuya verdiği önemi işaret ettiğini söyledi. Ayata, Türkiye'nin bilgi toplumuna doğru yol aldığını ve bu geçişi çok hızlı bir şekilde yapması gerektiğini belirtti.
Ayata'nın ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcı Emrehan Halıcı, CHP'nin Bilgi Toplumu Raporu'nu açıkladı. Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşme çabalarının hükümetler tarafından ele alınmasının, 2001 yılında E-Türkiye girişimiyle başlatıldığını ve 2003 yılından itibaren E-Dönüşüm Türkiye çatısı altında devam ettiğini anlatan Halıcı, 2006-2010 dönemini kapsayan Bilgi Toplumu Eylem Planı'nın 26 Temmuz 2006'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesine karşın 2010 yılı başında Eylem Planı'nda bulunan 111 eylemin 22'sinin tamamlandığına dikkat çekti.
Bilgi teknolojileri konusunda en yüksek karar organı olan E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu'nun en son 15 Temmuz 2009'da toplandığına işaret eden Halıcı, "2 yıldır böyle önemli bir kurulun toplanmamış olması hiçbir şekilde kabul edilemez. Ben geçtiğimiz Aralık ayında bu konuyu bütçe görüşmelerinde gündeme getirmiştim ama maalesef geçen süre içerisinde de toplantı yapılmamıştır"dedi.
AKP'nin "bilgi toplumu" hedefine ulaşamadığını ifade eden Halıcı, mevcut durumdaki karışık bir modelle ve toplanmayan, çalışmayan kurullarla bu hedefe ulaşmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Halıcı, daha sonra, CHP'nin "bilgi toplumu" hedeflerini anlattı.
CHP'nin "Bilgi Toplumu Raporu"ndaki hedefler ve vaatleri şöyle:
"Bilgi ve iletişim teknolojileri bakanlığı kurulacak"
"-Bilişim toplumuna dönüşme sürecinin ardında bulunması gereken siyasi iradeyi oluşturma amacıyla 'Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı' kurulacak. Konuyla ilgili tüm kuruluşlar bu bakanlığa bağlanacak.
-İnternet erişimi temel bir ihtiyaç olarak kabul edilecek ve 1 megabitlik internet erişimi 'temel hizmet' olarak tanımlanacak.
-Üniversite öğrencileri ve engelliler internet hizmetlerinden ücretsiz yararlandırılacak.
-Bilişim sektörü ayrıcalıklı bir sanayi kolu olarak tanımlanacak ve desteklenecek.
-Ar-Ge yatırımları desteklenecek, Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki oranı önce yüzde 2, sonra yüzde 3'e yükseltilecek.
-Yazılım odaklı teknokentler kurulacak. Teknokentler arasındaki iletişim ve eşgüdüm arttırılacak.
"İletişim güvenliği ve denetim üst kurulu oluşturulacak"
-E-devlet uygulamaları yurttaş odaklı bir anlayışla yeniden yapılandırılacak, gerçek e-devlet yaratılacak.
-Elektronik Haberleşme Kanunu'nda gerekli değişiklikler yapılarak Rekabet kurulu ile BTK arasındaki yetki karmaşasına son verilecek.
-5651 sayılı yasa kaldırılacak ve uluslararası standartlara uygun yeni yasal düzenleme ile internet üzerindeki yasaklar kalkacak.
-Özel yaşamın ve haberleşmenin gizliliği çerçevesinde, iletişimin yasadışı izlenmesi ve telefon dinlemeleri konusundaki ihlalleri incelemek üzere İletişim Güvenliği ve Denetimi Üst Kurulu adında bağımsız bir üst kurul oluşturulacak.
-Mahkemelerin toplu dinleme yetkisi vermesini önleyecek yasal düzenlemeler yapılacak, aksi yönde hareket eden devlet yetkilileri cezalandırılacak.
-Başta internet olmak üzere dinleme kayıtlarının basın-yayın organları aracılığıyla yayınlanmasına ilişkin cezalar yeniden düzenlenerek arttırılacak.
"Telekomünasyon yüzde 15 ucuzlayacak"
-Telefon ve internet hizmeti üzerindeki vergi yükü azaltılacak. Mevcut durumda mobil iletişimde yüzde 25, sabit telefonda yüzde 15, internette de yüzde 5 olan özel iletişim vergisi ve yüzde 18'lik KDV ile birlikte yüzde 43'lere varan dolaylı vergilerde indirime gidilecek. Yapılan araştırmalar yüzde 15'lik bir vergi indiriminin yol açacağı talep artışının alınan toplam vergi miktarında bir azalmaya yol açmayacağını gösterdiğinden yüzde 15'lik bir vergi indirimine gitmek mümkün olacak."
"Karanlıkta hiçbir şey bırakmayacağız"
Sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Halıcı, "Yasal olarak telefonları dinlendikten sonra dinleme içeriğinde bir suç olmamasına karşın dinlenilen vatandaşlara bilgi verilmiyor. Siz bu bilgiyi verecek misiniz? Dinlemeleri dışarıya sızdıran kamu görevlileri hakkında geriye dönük bir yaptırımınız olacak mı?" sorusu üzerine "Karanlıkta hiçbir şey bırakmayacağız. Her şey çok şeffaflaşacak. Bu konuda yanlış yapan, haksızlık yapanların yaptıkları yanlarına kar kalmayacak" dedi.
RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Telekomcular Derneği olarak, CHP’nin “Bilgi Toplumu Raporu”nu genel hatlarıyla olumlu bulduk.
Ancak raporda;
1)     Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonucu, bilgi birikimleri ile ilgili alanlar dışında çalışmak        zorunda kalan eski Türk Telekom personelinin durumu ile ilgili bir hususun yer almamasını,
2)     Türk Telekom’un özelleştirme sürecine eleştiri getirilmemesini ve bu sürecin denetleneceği konusunda herhangi bir taahhütte bulunulmamasını,
3)     Bilişim/Telekomünikasyon hizmetlerini pahalı sunulmasının en önemli nedenlerinden birisi olan ara bağlantı ve roaming konusundaki sorunlara temas edilmemesini,
Bir eksiklik olarak gördüğümüzü ifade etmek isteriz. 
Bu Haber 1766 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!