BM:İNTERNET İNSAN HAKKIBM:İNTERNET İNSAN HAKKI

Tarih: 2011-06-17

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: İNTERNET İNSAN HAKKI.
Birleşmiş Milletler, 3 haziranda yayınladığı bir raporda, internet erişimini "bir insan hakkı" olarak tanımladı ve politikacıların bunu sağlamakla yükümlü olduklarını belirtti.
Son dönemde, önce Wikileaks belgeleri, sonra Arap dünyasındaki politik hareketlenmeye Facebook neden oldu söylentileri, pek çok hükümetin internete bakışını olumsuz yönde etkiledi. Bu nedenle olsa gerek, Birleşmiş Milletler bu konuda bir rapor yayınladı. Report of the Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression başlığını taşıyan rapor, İnternet erişim hakkının bir "insan hakkı" olduğunu tanımlıyor.
Raporun yazarı Frank La Rue, web'in diğer insan haklarını da destekleyen bir araç haline geldiğini not ediyor. Raporda ilgili bölüm şu şekilde :
İnternetin benzersiz ve dönüştürücü doğası, sadece bireylere fikri ve ifade özgürlüğünü sağlamakla kalmıyor, yanısıra toplumun bir bütün olarak gelişmesini sağlayacak, diğer insan haklarını da destekliyor.
İnternet bir dizi insan haklarını destekleyen, gelişmeleri hızlandıran önemli bir araç haline geldi. Bu nedenle internete global erişimi sağlamak bütün devletlerin en önemli önceliği olmalıdır.
Bu nedenle her devlet, internetin, uygun fiyatlarla, geniş bir şekilde var olmasını, kullanımını temin edecek anlamlı ve güçlü bir yasal ortamı geliştirmelidir.
Rapora Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ
Amerikan Telekom ve Bilgi Teknolojileri Derneği (US National Telecommunications and Information Association - NCIA)'nin FCC ile birlikte, ülkedeki geniş bant durumunu analiz ettiği bildiriliyor. Buna göre, Amerika'da % 5-10 arası Amerikalı internete ulaşamıyor. Yani bu madde sadece 3.dünya ülkelerini değil, gelişmiş ülkeleri de (digital divide) ilgilendiriyor.
Son dönemde Ortadoğu'da meydana gelen politik gelişmeler, İnternetin adalet, eşitlik, insan hakları arayan insanlara, seslerini duyurmak yolunda yardımcı olabildiğini gösteriyor.
Bu arada bazı Kuzey Avrupa Ülkelerinin geçen yıl İnternet erişim hakkını Anayasalarına ilave ettiğini de hatırlatalım. Özellikle yeni Anayasa'dan bahsedildiği bugünlerde, internetin Anayasa'ya bir vatandaşlık hakkı olarak konulmasına dikkat etmemiz lazım.
Kaynak turk.internet.comBu Haber 1897 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!