DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
BM:İNTERNET İNSAN HAKKIBM:İNTERNET İNSAN HAKKI

Tarih: 2011-06-17

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: İNTERNET İNSAN HAKKI.
Birleşmiş Milletler, 3 haziranda yayınladığı bir raporda, internet erişimini "bir insan hakkı" olarak tanımladı ve politikacıların bunu sağlamakla yükümlü olduklarını belirtti.
Son dönemde, önce Wikileaks belgeleri, sonra Arap dünyasındaki politik hareketlenmeye Facebook neden oldu söylentileri, pek çok hükümetin internete bakışını olumsuz yönde etkiledi. Bu nedenle olsa gerek, Birleşmiş Milletler bu konuda bir rapor yayınladı. Report of the Special Rapporteur on the promotion and protection of the right to freedom of opinion and expression başlığını taşıyan rapor, İnternet erişim hakkının bir "insan hakkı" olduğunu tanımlıyor.
Raporun yazarı Frank La Rue, web'in diğer insan haklarını da destekleyen bir araç haline geldiğini not ediyor. Raporda ilgili bölüm şu şekilde :
İnternetin benzersiz ve dönüştürücü doğası, sadece bireylere fikri ve ifade özgürlüğünü sağlamakla kalmıyor, yanısıra toplumun bir bütün olarak gelişmesini sağlayacak, diğer insan haklarını da destekliyor.
İnternet bir dizi insan haklarını destekleyen, gelişmeleri hızlandıran önemli bir araç haline geldi. Bu nedenle internete global erişimi sağlamak bütün devletlerin en önemli önceliği olmalıdır.
Bu nedenle her devlet, internetin, uygun fiyatlarla, geniş bir şekilde var olmasını, kullanımını temin edecek anlamlı ve güçlü bir yasal ortamı geliştirmelidir.
Rapora Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ
Amerikan Telekom ve Bilgi Teknolojileri Derneği (US National Telecommunications and Information Association - NCIA)'nin FCC ile birlikte, ülkedeki geniş bant durumunu analiz ettiği bildiriliyor. Buna göre, Amerika'da % 5-10 arası Amerikalı internete ulaşamıyor. Yani bu madde sadece 3.dünya ülkelerini değil, gelişmiş ülkeleri de (digital divide) ilgilendiriyor.
Son dönemde Ortadoğu'da meydana gelen politik gelişmeler, İnternetin adalet, eşitlik, insan hakları arayan insanlara, seslerini duyurmak yolunda yardımcı olabildiğini gösteriyor.
Bu arada bazı Kuzey Avrupa Ülkelerinin geçen yıl İnternet erişim hakkını Anayasalarına ilave ettiğini de hatırlatalım. Özellikle yeni Anayasa'dan bahsedildiği bugünlerde, internetin Anayasa'ya bir vatandaşlık hakkı olarak konulmasına dikkat etmemiz lazım.
Kaynak turk.internet.comBu Haber 1683 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!