DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
3G BERAAT ETTİ3G BERAAT ETTİ

Tarih: 2011-06-21

3G BERAAT ETTİ
Erkan SEZGİN.
Biliyoruz ki kapitalizm Eskimo’ya buzdolabı satan sistemdir. İhtiyaç için değil Pazar için üretim yapılır ve satmak için de bin bir yol denenir. Kim bilir, onsuz yapamayacağımıza ikna edilerek alıp da bir köşeye attığımız kaç şeyimiz vardır.
Sonunda tüketime para yetiştiremeyince, bir şey almadan önce iyice düşünmeye, pazarlama taktiklerine yenilmemeye çalışırken kendimi şüpheci buldum:
-Bu bana lazım değil, öyle olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar!
Etrafıma ve aileme hatta kendime bakınca haksız da değildim yani. Bisikleti bile olmadığı halde navigasyonlu cep telefonu alan gördüm ben. Yaya olarak yol sormak mı navigsyonla yol bulmak mı hangisi daha pratik acaba?
Mutfakta bir dolap alınmış ve kullanılmayı bekleyen eşyalarla dolu. Kamp ocağımız var ama kampa gidenimiz yok. Şişme yatağımız var ama o da doğada kamp yapmadığımızdan kullanılmadı henüz.
-Dursun, lazım olur bir gün!
İşte, bu gelip-gitmeler sırasında görüntülü görüşme yaptıran telefonlar çıktı. Ne kadar dirensem de oğluma onlardan aldık. İlk aldığında bir defa yaptı görüntülü görüşme, bir daha da görmedim. Ben ise satıcının çabaları ve bütün pazarlama enstrümanlarına rağmen almamakta direndim. Üç g’si var  benim telefonun da,  kamerası tek galiba. Yani ben karşıyı göreceğim ama o beni göremeyecek.
 
-Zaten bilgisayarda görüntülü görüşülebiliyor, ne gerek var, kimin işine yarar bu!
Dün, her zaman çay içtiğim yolumun üzerindeki o ağacın altında otururken yan masadaki adamın eline bakarak hararetli bir şekilde işaretler yaptığını gördüm. Adamcağız, elindeki telefonla işaret diliyle görüntülü görüşme yapıyormuş meğer.
Bir an yukarıdaki cümle aklıma geldi, utandım. İnsanın kendi durumuna, fikrine göre değerlendirme yapması normal de ukalalık yapmadan önce azcık etrafına bakması gerekmez mi?
Sahi, öyle birileri de vardı değil mi unuttuğumuz. Biz gül gibi görüntülü görüntüsüz konuşurken onlar ne yaptı bunca sene? Gurbetteki sevgili, askerdeki oğlan, memleketteki ana, baba, kardeşle nasıl hasret giderdiler?
Düşünebiliyor musunuz, uzay yolu dizisinde görüntülü görüşmeyi görüp 30 yıldır kendilerine de bu olanağın verilmesini hayal eden kaç sağır-dilsiz bunu göremeden göçtü-gitti bu dünyadan?
Hemen o anda kafamda kapitalizm değilse bile 3G teknolojisi beraat etti. İki kişinin işine yaradığını gördüm, yetmez mi?
Ben yan masadaki sağır-dilsiz romantik çiftimize bakıp bunları düşünürken, bundan rahatsız olan  kadın, beni işaret ederek sırtı bana dönük olan adamı uyardı:
-Sessiz konuş(!) duyan olur!

Bu Haber 1679 defa okunmuştur.
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!