DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
 BİLİŞİMİN KURBAN EDİLME TÖRENİ BİLİŞİMİN KURBAN EDİLME TÖRENİ

Tarih: 2011-06-26

 ACARER: "BAZ İSTASYONU SÖKMEK BİLİŞİMİN KURBAN EDİLME TÖRENİDİR".
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "baz istasyonunu bırakın kurmayı, mevcutlarını sökmek için törenler düzenleniyor. Baz istasyonlarını söküm törenleri bilişimin kurban edilme törenleridir" dedi.
"Teknoloji Bilgilendirme Platformunca Antalya'da düzenlenen, "Mobil Teknolojiler ve Yenilikler: Hayatı Kolaylaştıran Fırsatlar" konulu panelin açılışında konuşan Acarer, sektörde yaklaşık 62 milyon mobil abone, 17 milyon sabit abone, 9,5 milyon geniş bant abonenin hizmet aldığını söyledi.
Türkiye'nin, 1860'larda kurulan Uluslararası Haberleşme Örgütü'nü kuran 21 ülkeden biri olduğunu ifade eden Acarer, Osmanlı Devleti'nin 1900'lü yılların öncesinde çok ciddi bir telgraf sistemi geliştirdiğini, daha sonra yaşanan savaşlar nedeniyle bu konuda geri kalındığını anlatan Acarer, "Fakat 2000'li yılların başından itibaren Türkiye, gerçekten o atak olan, öncü olan yıllarına geri dönmeye başladı" diye konuştu.
Türkiye'deki mobil iletişim alt yapısının Avrupa ülkelerinin çoğundan çok daha iyi olduğunu dile getiren Acarer, "Şu anda gerek sabitte gerek mobilde sahip olduğumuz sistemler, iddia ediyorum, Avrupa'nın pek çok ülkesinden çok daha iyi sistemler" değerlendirmesinde bulundu.
Mobil iletişim konusunda Türkiye'nin üçüncü nesil sistemlere birçok Avrupa ülkesinden 2-3 yıl sonra başladığını ve bunun çok büyük bir avantaj olduğunu belirten Acarer, Türkiye'nin çok uygun bir zamanda ve iyi bir bedelle üçüncü nesil ihalesini yaptığını söyledi.
9,5 milyon geniş bant abonesinin sabit geniş bandın yanı sıra mobil geniş bant abonelerini de içerdiğini kaydeden Acarer, "Son 1-1,5 yıllık trende baktığımızda mobil geniş bandın sabit geniş banttan çok daha hızlı geliştiğini görüyoruz. Yaklaşık, 9,5 milyon geniş bandın, 1,8 milyonu mobil geniş bant abonesi ve çok da yoğun bir şekilde kullanılıyor" dedi.
Geniş bant kullanımı arttıkça alt yapı ihtiyacının çoğaldığına dikkati çeken Acarer, "Son bir yılda, bizim geniş banttaki kapasite kullanım oranımız yüzde bin 495 arttı. Abone sayısı bu kadar artmadı. Abone sayısındaki artış ne kadar? 2009 yılında yüzde 29 artmış. Çok büyük bir rakam" değerlendirmesinde bulundu.
Geniş banttaki kapasite kullanım oranındaki artışın sevindirici olmasının yanı sıra bir takım sıkıntıların ve tehlike sinyallerinin de uyarıcısı olduğuna dikkati çeken Acarer, şunları söyledi:
"Sizin sistemleriniz istediği kadar iyi olsun. Alt yapınız kötüleşirse ne olacak? Alt yapınız bu sistemi karşılamazsa aynen şuna benzer; altınızda 250-300 kilometre hız yapan bir aracınız var. Ama köy yolunda gidiyorsunuz. 300 kilometreyle gitmeniz mümkün değil. 80'i geçemezsiniz. Geçerseniz devrilirsiniz. Bu kadar basit. O nedenle sizin elinizdeki ekipman kadar alt yapının da ona uygun olması lazım ki o verimde çalışasınız."
-"BAZ İSTASYONU SÖKMEK BİLİŞİMİN KURBAN EDİLME TÖRENİDİR"
Baz istasyonlarına ilişkin tartışmalara da değinen Acarer, baz istasyonu olmazsa mobil haberleşmenin de olmayacağının altını çizdi. "Mobil haberleşmede baz istasyonu olsun ama yerleşim yerinde olmasın"şeklinde yaklaşımlar da olduğunu anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu, sistemin yapısına aykırı bir şey. Dünyanın hiçbir yerinde baz istasyonları kalkıp şehir dışında yüksek bir tepede toplanmaz. Mobil istasyonda limit değerin dörtte birini aldık. Bu konuda son derece hassasız. Limit değerleri 10 vollt/metre aldık. Avrupa?da 40 volt/metre bu oran. Baz istasyonlarında yaptığımız ölçümler bunun da altında 4 volt/metre bile yok. Biz ticari kuruluş değiliz, devletiz. Bu kurum bu konuda son derece hassas davranıyor. Altyapıda zafiyete yer verilmemesi gerekir. Bu kararları alanlar büyük vebal içindedir. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar başta olmak üzer herkes üstüne düşen görevi yapmalı. Varsayımlarla tahminlerle konuya yaklaşamazsın. Baz istasyonunu bırakın kurmayı, mevcutlarını sökmek için törenler düzenleniyor. Baz istasyonlarını söküm törenleri bilişimin kurban edilme törenleridir."
Mobil haberleşme sektörünün aynı zamanda finans, eğitim ve sağlık gibi sektörlere alt yapı teşkil ettiğini ifade eden Acarer, ilk yardım acil çağrı trafiğinin içinde mobil çağrı oranının yüzde 80 olduğunu vurguladı.
-BAZ İSTASYONUNDA YENİ DÖNEM: FEMTOCELL-
Panele konuşmacı olarak katılanlardan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu üyesi Galip Zerey, BTK'nın, mobil cihazların insan sağlığı ve çevreye olabilecek muhtemel etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla diğer kamu kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alarak gerekli teknik ve idari çalışmalar yürüttüğünü söyledi.
"Baz istasyonu olmayan bölgelerde cep telefonu ile konuşmak için cep telefonu daha fazla enerji harcayacağı kesindir. Cep telefonlarının sağlıklı çalışması, herkesin aynı anda konuşmasının sağlanması, konuşurken kesinti yaşanmaması için baz istasyonlarının daha sık olması gerekmektedir" dedi.
Avrupa'nın birçok ülkesinde kullanılan düşük frekansı mini baz istasyonu "Femtocell" teknolojisi ilgili de bilgi veren Zerey, "Femtocell" ile dünyanın yeni bir trende girdiğini ifade etti.
Femtocelllerin "daha az manyetik dalga yayan mini baz istasyonları" olduğunu kaydeden Zerey, "Biz de bunları kullanmaya başlıyoruz ve Türkiye'de üretilmesini istiyoruz. Henüz düzenlemesi yapılmadı üzerinde çalışıyoruz ve testlerini yapıyoruz. Evi büyük olan geniş olanlar. Bunu evlerine kurdurabilecek. Wireless modem boyutunda. Çıkış gücü ondan çok daha düşük. Maliyeti de olmayacak. İlgili operatöre abonelik garantisi verince operatör onu evinize kuracak. Baz istasyonu daha yaygın olması ve çıkış gücü daha düşük olması anlamında çok faydalı olacak" diye konuştu.
BTK HABERLEŞMENİN KALİTESİ ÜZERİNDE TABİİ Kİ DURACAKTIR. AMA BTK, İNSANLARIN SAĞLIĞI VE ÜLKE KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANIMI ÜZERİNDE DE DURMAK ZORUNDADIR. BTK, "GSM ALT YAPISININ OPERATÖRLERCE ORTAK KULLANIMI KONUSUNDA  ALINAN TEDBİRLER YETERLİ MİDİR?" SORUSUNU DA CEVAPLAMAK DURUMUNDADIR.
Bu Haber 1431 defa okunmuştur.
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!