"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
DİNLENEMEYEN CEP TELEFONUDİNLENEMEYEN CEP TELEFONU

Tarih: 2011-07-02

 DİNLENEMEYEN CEP TELEFONU.
Özel bir şifreleme teknolojisine sahip kriptolu, dinlenemeyen cep telefonu  Enigma T301TR, 3 bin 500 lira civarında fiyatla Türkiye pazarına sunuluyor.
Yüksek güvenlik teknolojisi kullanan kriptolu Enigma T301TR'ler, kendi aralarında yaptığı görüşme ile üçüncü şahısların dinleme yapmasını engelliyor. Yazılımın yanı sıra donanımı da kripto  teknolojisine  sahip  telefon üzerinden ortam dinlemesi de yapılamıyor.
Sistem Teknik Genel Müdürü Burç Tutanç, tanıtım toplantısında, yapılan bir araştırmaya  katılanların  yüzde  28'inin ''Dinlenmeyen bir telefon olursa satın alır mısınız?'' sorusuna ''evet'' yanıtı verdiğine değindi.
Önde gelen firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Enigma'nın, Almanya'dan ithal edildiğini kaydeden Tutanç, Türkiye'de Enigmaların kripto kartlarının üretimi, çağrı merkezi ve teknik servis hizmeti olmak  üzere  satış  sonrası destek  hizmetlerini Koç Sistem'in üstlendiğini ve telefonlara 2 yıl garanti verdiğini anlattı.
Tutanç, tüm bayilerde C5 Electronic tarafından satışa sunulacak Enigmaların, Teknosa mağazalarında 15 gün boyunca sınırlı olarak satılacağını belirterek, Enigmaların şifre sisteminin, iletişim şifreleme ve kriptolama kalite standardı olan INTSEC garantili olduğunu kaydetti.
GSM ve kripto kartı bulunan cihazlardaki şifre anahtarı sayesinde konuşmadaki bir kelimenin çözülmesinin 24 yıl aldığını dile getiren Tutanç, işadamları, üst düzey yöneticiler, gazeteciler,  borsacılar,  diplomatlar, güvenlik-istihbarat çalışanları, bürokratlar, ünlülerin hedef kitlelerini oluşturduğunu ifade etti.
Soruları da yanıtlayan Tutanç, en önemli hedef kitlenin kurumsal ve büyük şirketler olduğunu, yıl sonuna kadar birkaç  yüzbin  satış  hedeflediklerini dile getirerek, hafta sonundan itibaren tanıtımların, önümüzdeki hafta da satışlarınbaşlayacağını bildirdi.
Tutanç, roaminge açık ve her operatör SIM  kartına  uygun  telefonların,  şu  anda Vodafone ve Avea ile çalıştığını,  kısa  süre içinde Turkcell ile de kullanılabileceğini söyledi.
ŞİFRELER, HER  KULLANIMDAN  SONRA  SİSTEM  TARAFINDAN  İMHA  EDİLİYOR
Verilen bilgiye göre, içinde verileri manipüle eden ''güçlü'' şifreleme ve deşifreleme mekanizmaları bulunan Enigmalarda, giden ve alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kriptoloji algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Bu veriler hızla sese çevrilince, dinlemek için arayan üçüncü kişi anlamsız sesler duymaya başlıyor. Konuşmalarda kullanılan değişken şifreler, her kullanımdan sonra sistem tarafından imha ediliyor.
Enigma T301TR'nin Türkiye'deki kullanıcılara sunulmasına ilişkin yasal düzenleme, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ''Kodlu ve Kriptolu Haberleşme Hakkında'' yönetmeliğine dayanıyor. Yönetmelikte, yasadışı dinlemeye engel teşkil edecek kriptolu cep telefonunun ithal edilmesi ve denetlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor.
Türkiye'ye başlangıçta 15 bin adet getirilen telefonlarda öncelikle ses haberleşmesinin gizliliğini sağlamak hedefleniyor.
Kaynak: Sabah Gazetesi
Bu Haber 1709 defa okunmuştur.
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!