DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İNTERNETTE PARA TUZAĞI...İNTERNETTE PARA TUZAĞI...

Tarih: 2011-07-04

İNTERNETTE PARA TUZAĞI.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile İnternet Daire Başkanlığı, sanal ortamda yaygın dolandırıcılık yöntemlerini belirledi. BTK’nın tespitlerine göre internette en yaygın olarak kullanılan dolandırıcılık yöntemi ‘phishing’, diğer bir deyişle yemleme.
Dolandırıcılar, banka kredi kartı bilgilerinin güncellenmesi talebiyle kullanıcılara sahte elektronik posta (fake mail) gönderiyor. Kullanıcı, bu elektronik posta üzerinden işlem yapması durumunda dolandırıcıların hazırladıkları sahte siteye (bankanın logo ve diğer bilgilerinin bire bir kopyalandığı site) giriyor.
Dolandırıcılar, kullanıcılardan banka şifresini ve diğer bilgilerini alıyor. BTK’nın belirlediği ikinci vurgun yöntemi zararlı siteler üzerinden gerçekleştirliyor. Zararlı siteler (malicious site) kullanıcılar için büyük tuzaklar barındırıyor. Bu siteler, kullanıcıların bilgisayarına casus programlarla (çarpıcı adlarla gönderdikleri programlar) giriyor. Örneğin, sexygirl.exe (seksi kız) , freemoney.exe (havadan para) gibi program adları kullanılıyor. Kullanıcılar, bu programları bilgisayarlarına indirip çalıştırdıklarında bilgisayarları dolandırıcının kontrolüne geçiyor. Dolandırıcı, bilgisayardaki dosyaları izleyebiliyor, kişisel şifre ve parolalara ulaşabiliyor
KULLANICI NE YAPMALI?
Dolandırıcılık yöntemlerini tek tek belirleyen BTK’nın, bu tür tuzaklara düşmemek için bilgisayar ve internet kullanıcılarına yönelik uyarı ve tavsiyeleri şöyle:
YEMLEMEYE KARŞI: Phishing e-postalara yanıt vermeyin. Bankalar, bankacılık işlemlerini e-posta üzerinden talep etmez. Bu tür, e-postalara kesinlikle itibar etmeyin. İşlem yapmayın.
PAROLADA SEMBOL DE OLSUN: Parola ve şifre oluştururken en az sekiz karakter kullanın. Parolalarda harf, rakam ve sembolleri bir arada kullanın.
SEKSİ KIZA ALDANMAYIN: Bilgisayarınızda; güvenlik duvarı, anti virüs ve casus ware koruma yazılımının etkin olduğundan emin olun. Bu programları güncel tutun. ‘Seksi kız’ (özellikle exe uzantılı) gibi cazip adlarla gelen programları indirmeyin.
ONLİNE ALIŞVERİŞTE GİZLİLİK İLKESİ: İnternette, online alışveriş sırasında kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce web sitesindeki gizlilik ilkesini okumak için bir dakikanızı ayırın.
KİLİDİ KONTROL EDİN: Güvenli sitelerde, yalnızca ‘https’ ile başlayan bir web adresi söz konusudur. Bu durumda ödeme bilgilerinizi girin ve ekranın alt köşesinde bir ‘asma kilit’ sembolünün olup olmadığını kontrol edin.
Dolandırıcılar sizin adınıza şirket bile kurabilir!
Dolandırıcılar, başkasına ait kişisel bilgileri sanal ortamda aşırarak, ‘kimlik hırsızlığı’ yapıyor. Dolandırıcılar, kredi kartı ve internet bankacılığı bilgileri, şifre ve parolalar, elektronik posta, MSN parolaları ve diğer önemli kişisel bilgilere erişiyor. Dolandırıcılar bu bilgilerle size ait kredi kartı ile alışveriş yapabilir. Nüfus, annenizin kızlık soyadı gibi bilgilere erişerek sizin adınıza yeni banka hesapları açabilirler hatta şirket bile kurabilir.
Bu Haber 1522 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!