6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
IMF BASTIRDI KURULLAR KAPATILDIIMF BASTIRDI KURULLAR KAPATILDI

Tarih: 2011-07-11

 IMF BASTIRDI; MALİYE TEFTİŞ KURULU VE HESAP UZMANLARI KURULU KAPATILDI.  
Türkiye’de devletin en köklü kurumları arasında yer alan Maliye Teftiş Kurulu ile Hesap Uzmanları Kurulu kapatıldı. 132 yıl önce 1879 kurulan Maliye Teftiş Kurulu ile 66 yıl önce 1945 yılında kurulan Hesap Uzmanları Kurulu, 10 Temmuz 2011 Tarihli ve 27990 SayılıResmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararname ile kaldırıldı. Maliye Bakanlığı çatısı altında Türkiye’nin en seçkin vergi ve denetim birimleri olan bu iki kurul, Maliye’deki diğer denetim organlarıyla birlikte yeni oluşturulan “Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı”na devredildi.
Kararnameye göre Hesap Uzmanı, Vergi Denetmeni, Maliye Müfettişi ve Gelirler Kontrolörü unvanları kaldırıldı. Yerine tüm çalışanların ortak olarak kullanacağı 'Vergi Müfettişi' unvanı getirildi. Bu birimlerde çalışanlar mesleğe giriş kıdemlerine göre Vergi Müfettiş Yardımcısı, Vergi Müfettişi ve Vergi Başmüfettişi kadrolarına geçecek. Yeni yapı; 1879 yılında kurulan 'Maliye Müfettişliği'ni, 1936'da kurulan 'Gelirler Kontrolörlüğü'nü ve 1945'ten beri hizmet veren 'Hesap Uzmanlığı'nı sona erdiriyor. Kıdemli olan Maliye Müfettişlerine 'Üstad' diye hitap ediliyor. Vergi inceleme yetkilerini düzenleyen VUK 135. maddesi de değiştirildi. Bu kadrolarda çalışacak Müfettişler Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bünyesinde yer alacak. Kurul Bakana bağlı olarak çalışacak. Yeni düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar mevcut düzenlemelerle devam edilecek. Vergi müfettişliğine atananların daha önce başlamış işleri devam ettirilerek ilgili mevzuatta yer alan hükümlere göre sonuçlandırılabilecek.
Bu arada Vergi Denetim Koordinasyon Kurulu da kaldırıldı. Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu başkanı ve Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı ile Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörleri Başkanı kadrolarında bulunanların görevi de sona erecek. Bu kadrolarda bulunanlar özlük hakları korunarak Bakanlık Müşaviri kadrosuna atanacak.
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı kuruldu
Vergi incelemelerinin tek elden yapılması, uzmanlaşmanın sağlanarak daha etkin politikalar geliştirilmesi için özel bir Başkanlık kuruldu. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, doğrudan Bakana bağlı olarak Başkan, Başkan Yardımcıları, Grup Başkanları ve Vergi Müfettişlerinden oluşacak. Kurula verilen görevlerin yerine getirilmesinde, uzmanlaşma ve iş bölümünün sağlanması amacıyla uygun görülen yerlerde Başkanlığa bağlı olmak üzere Grup Başkanlıkları kurulabilecek. Kurulması planlanan Grup Başkanlıkları; Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı, Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı, Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı ve Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması ve Yurtdışı Kazançlar Grup Başkanlığı olarak belirlenmiş. Bu başkanlıklar ihtiyaca göre birden fazla sayıda kurulabilecek. Kurulan Başkanlıklarda görev alanlar yer değişikliğine tabi olacak.

10 Temmuz 2011 tarih ve 646 sayılı düzenleme “Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının Kurulması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” adını taşıyor.
Sitemizde daha önce yayınladığımız,
6223 SAYILI KANUN KAMU GÖREVLİLERİNİ TEHDİT EDİYOR
 başlıklı yazısında Sayın Prof.Dr. Kürşad ÜNAL; “Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin Ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev Ve Yetkileri İle Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu” ile memur, işçi ve kamu görevlisinin haklarını savunacak sendika KALMADIĞI GİBİ  KAMU GÖREVLİLERİNİ KORUYACAK HUKUKİ YOLLAR DA işlemez hale getirilmiştir. Cümlesi ile bu ve benzeri KHK’lerin yayınlanacağının ipuclarını vermişti. Söz konusu Yetki Kanunu ile bürokratik yapıda önemli değişiklikler yapılacağı anlaşılıyor.
FOTOĞRAF: 1994 YILINDA MALİYE TEFTİŞ KURULUNUNU KURULUŞUNUN 115. YILI NEDENİYLE ÇIKARILAN “İLK GÜN ZARFI”

 

Bu Haber 2956 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!