İNTERNET’İN İNSANİ DEĞERLERE... İNTERNET’İN İNSANİ DEĞERLERE...

Tarih: 2011-07-17

İNTERNET’İN İNSANİ DEĞERLERE ETKİSİ VE GÜVENLİ İNTERNET PANELİ.
İnsanı Değerler ve Demokrasi Platformu tarafından 12 Temmuz 2011 günü Ankara’da İnternet’in getirdiği olumsuzluklara dikkat çekmek üzere “İNTERNET’İN İNSANİ DEĞERLERE ETKİSİ VE GÜVENLİ İNTERNET” konulu bir panel gerçekleştirildi.Platform Başkanı Mehmet Bozdemir tarafından yönetilen panelde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu tarafından “Psikososyal Açıdan; Şiddet, Şiddetin Artmasında Güvenli Olmayan İnternetin Etkileri”, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Ayşen Gürcan tarafından “ İnternet Aileyi İnşa mı Ediyor, İmha mı?” ve Telekomünikasyon İletişim Başkanı Sayın Fethi Şimşek tarafından “Güvenli İnternet” konularında birer sunum yapıldı.
Panele Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı  Dr. Tayfun Acarer, medya mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Platform Başkanı Mehmet Bozdemir’in açılış konuşmalarından sonra söz alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı  Dr. Tayfun Acarer, öncelikle Türkiye’deki konuşma rakamları, telefon satış rakamları, geniş bant kullanımı ve mobil altyapımız hakkında bilgiler aktardıktan sonra İnternet’in önemine vurgu yaparak, siber saldırılar ve bu saldırıların rekabetteki riskini gözler önüne serdi. Güvenli İnternet Hizmeti ‘ne de tamamen sübjektif ve önyargılı bir bakış içinde olunduğuna değinen Dr. Acarer, herkesin bu konuda bir fikri olduğunu ama kimsenin kurum tarafından yayınlanan usul ve esasları okumadığına dikkat çekti.
Acarer’den sonra söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında, yeni kurulan bu platformun ilk konusunun İnternet olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, İnternet’in yüzyılın icadı olduğunu vurguladı. 1960 ve 69'lu yıllarda 2 önemli buluş olduğunun bilgisini veren Bakan Yıldırım, bunlardan birinin aya çıkılması diğerinin ise İnternet olduğunu söyleyerek bugün İnternet’in aya çıkılmasından çok daha fazla konuşulduğunun altını çizdi.
Bilginin önemine ve ilerideki tek güç olacağını ifade ederek konuşmasını sürdüren Bakan Yıldırım, 2003’de hala Türkiye’nin çevirmeli bağlantı ile İnternet’e girdiğini ama günümüzde erişim altyapısı yönünden birçok gelişmiş ülkeden daha iyi durumda olduğumuz üzerinde durarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında evlerde İnternet kullanımında artık Mbit’lerin değil Gbit’lerin ifade edileceğinin altını çizdi.
Bakan Yıldırım, internetin bugünün çekirdek aile tanımındaki yerini aldığını ifade ederek, "İnternet aile fertlerinden biri olmaya devam mı edecek, yoksa bizi esaret altına alan bir araç mı olacak?" sorusunun yanıtının çok önemli olduğunu kaydetti.
İnternetin de ilaç gibi faydalarının yanı sıra yan etkilerinin bulunduğunu anlatan Yıldırım, içerik üretmede Türkiye’nin iyi durumda olmadığını, sanal ortamdaki bilgilerin yüzde 97’sinin sınırların dışında üretildiğini kaydetti.
Güvenli İnternet Hizmeti ’ne de değinen Bakan Yıldırım, bu hizmet hakkında konuşulan ile yapılanlar arasında zerre kadar ilişkinin olmadığının altını çizdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın bu konuda çok hassas bir şekilde çalıştığını söyleyen Bakan Yıldırım, 2009-2010 döneminde Başkanlık tarafından hazırlanan “Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili tavsiyeler kitapçığının kendi bakanlığının desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiyesi ile 12 Milyon adet bastırılarak bütün okullara dağıtılmasının başta Uluslararası Telekomünikasyon Örgütü’nde büyük bir etki yarattığının altını çizdi.
Platform Başkanı Mehmet Bozdemir tarafından yönetilen panelde ilk önce İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu ve sonrasında Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Ayşen Gürcan söz aldılar. Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, özetle; İnternet bağımlılığının dünya sağlık otoritelerince artık hastalık kabul edildiğini ve tedavi edilebileceğini belirttiği konuşmasında internet ortamında seçilen rol model ve yapılan etkileşimlerle saldırgan ve suç içeren davranışlar kazanıldığını, bu durumun telafisi imkansız ya da zor zararlara sebep olacağını, bunun önüne geçilmesi için ailelere ve eğitimcilere çok iş düştüğünü söyledi. Doç. Dr. Ayşen Gürcan İnternet’teki gelişmeler ve İnternet’in önemine değindiği konuşmasında, sosyal medyanın gücü ve sosyal medyanın özellikle çocuklarımız üzerindeki etkisine dikkat çekti. Kendi ailesi içinde aldıkları karar ile çocuklarında veya kendilerinde telefon numaraları olmayan kişileri Facebook’ta da arkadaş olarak eklemediklerini ifade etti. Ayrıca Doç. Dr. Gürcan, Güvenli İnternet Hizmet ’ini en başta kurum olarak kendilerinin talep ettiklerini ve sürece her türlü desteği vereceklerini belirtti.
Panelde son olarak söz alan Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, 22 Ağustos’ta “Neler olacak? Neler olmayacak?” sorularını yanıtlayarak, 22 Ağustos’la beraber sanılanın aksine İnternet’e daha çok özgürlüğün ve daha çok seçeneğin geleceğini ifade etti. Anti virüs firma devi sahibi Kaspersky’nin oğlunun başına sosyal medya üzerinden gelen olaylar ve Bayan Obama'nın çocuklarına sosyal paylaşım ağlarını kullanmalarını yasakladığı yönündeki açıklamalarını dile getiren Sayın Şimşek, İnternet’teki zararlı içeriklerin arttığını söyleyerek sadece talep eden kullanıcılara böyle bir hizmet vermeleri gerektiğinin bir görev borcu olduğunun altını çizdi. Ayrıca, ihbarweb. org.tr adresine yapılan ihbarlardan örnekler veren Şimşek, birçok ailenin İnternet yüzünden mağdur olduğunu dile getirdi. Konuşmasını İnternet’in güvenli kullanımına yönelik verdiği teknik ve sosyal önerilerle tamamlayan Şimşek, daha sonra da diğer panelistlerle beraber davetlilerden gelen soruları yanıtladı.
 
Bu Haber 3305 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!