"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
FİLTRE 22 KASIM'A ERTELENDİFİLTRE 22 KASIM'A ERTELENDİ

Tarih: 2011-08-05

FİLTRE TARİHİ 22 KASIM'A ERTELENDİ..
İnternette filtre ikiye indi, uygulama tarihi ertelendi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini ‘uygun' buldu. Kurum, ‘Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul Ve Esaslar Taslağı'nı yeniledi. 10 gün süreyle sektörün görüşüne açılan taslağa göre, internette filtre uygulaması ‘çocuk' ve ‘aile' profilleriyle sınırlı tutuldu. Yurt içi profili kaldırıldı. Standart profil köklü değişime uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek.
KASIM AYINA ERTELENDİ
Filtre uygulamasına 22 Ağustos'ta geçilmesi öngörülüyordu. Bu tarih ertelendi. Taslağa göre filtreye geçiş öncesinde 3 aylık test süreci işletilecek. Filtre uygulaması resmen 22 Kasım 2011'de başlayacak.
BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini aynen kabul etti. İnternette filtre uygulaması ‘çocuk' ve ‘aile' profilleriyle sınırlı tutuldu. Yurt içi profili kaldırıldı. Standart profil köklü değişime uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek.
BTK, İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini dikkate alarak, sanal alemde büyük tartışma yaratan ‘Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul Ve Esaslar Taslağı'nı yeniledi. 10 gün süreyle sektörün görüşüne açılan taslakta yer alan hususlar şöyle:
-YURT İÇİ KALKTI, STANDART DEĞİŞİME UĞRADI: Yurt içi kaldırıldı. standart profiller ciddi değişikliğe uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut internet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek. Bu grupta yer alacaklar için herhangi bir profil ya da filtre söz konusu olmayacak.
-AİLE VE ÇOCUK PROFİLLERİ OLACAK: İşletmeciler (internet servis sağlayıcılar), güvenli internet hizmetini tercih eden abonelere, yalnızca ‘çocuk' ve ‘aile' profili ya da filtresi sunacak.
-TELEFONLA FİLTREYE GEÇİLEBİLECEK: Aboneler, ilgili işletmeciye, filtreyle ilgili taleplerini, abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında veya çağrı merkezi ya da internet sitesi aracılığı ile bildirebilecek.
-KURUL OLUŞTURULACAK: Güvenli internet hizmetinin sunumu kapsamında kullanılacak listelerin oluşturulmasına ilişkin kriterler, ‘Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu' tarafından tespit edilecek. Kurul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda 11 üyeden oluşacak. Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3,
İnternet Kurulu'ndan 2, BTK'dan 2 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından BTK tarafından seçilecek 4 üye'den oluşacak.
-3 AY TEST EDİLECEK:
Filtre uygulamasına 22 Ağustos'ta geçilmesi öngörülüyordu. Bu tarih ertelendi. Taslağa göre filtreye geçiş öncesinde 22 Ağustos'tan başlamak üzere 3 aylık test süreci işletilecek.
-ALT YAPI HAZIRLANACAK: İşletmeciler, güvenli internet hizmetinin sunulabilmesi için gerekli tüm altyapı ve uygulama çalışmalarını test sürecinin başlamasından önce hazır hale getirecekler.
-22 KASIM'DA BAŞLAYACAK:
Filtre uygulaması, işletmeciler tarafından abonelere, 22 Kasım 2011 tarihinden itibaren sunulmaya başlayacak.
ÖZEREN: "
BTK, SİVİL TOPLUMUN GÖRÜŞÜNE ÖNEM VERDİ"
İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, yaptığı açıklamada, BTK'nın sivil toplum kuruluşlarının önerilerine ve görüşlerine önem ve yer verdiğini belirtti. Özeren, BTK'nın İnternet Kurulu'nun önerileri çerçevesinde filtre uygulamasını çocuk ve aile ile sınırladığına işaret ederek, "İnternet Kurulu, beyaz ya da kara listede yer alacak internet sitelerinin belirlenmesiyle ilgili kriterleri de görüşe sundu. Bunlar da kısa süre içinde belli olacak. Kriterler, zaman zaman güncellenecek. Donuk bir yapı söz konusu olmayacak" dedi.
Özeren, çocuk profilinde yalnızca beyaz listeye erişimin söz konusu olacağını kaydederek, "
Aile profilinde beyaz listeye erişim ve kara liste dışındaki sitelere erişim mümkün olacak" dedi.
AİLE PROFİLİ
NE SEÇENEKLER
Bir abone, aile profilini seçti. Abone, oyun site ve uygulamalarına girmek istemiyorsa, ilgili bölümü işaretleyecek. Oyun sitelerine erişim engellenecek. Aynı durum sohbet ile sosyal medyaya ilişkin site ve uygulamalarda da söz konusu olacak.
Bu Haber 1459 defa okunmuştur.
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!