6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
FİLTRE 22 KASIM'A ERTELENDİFİLTRE 22 KASIM'A ERTELENDİ

Tarih: 2011-08-05

FİLTRE TARİHİ 22 KASIM'A ERTELENDİ..
İnternette filtre ikiye indi, uygulama tarihi ertelendi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini ‘uygun' buldu. Kurum, ‘Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul Ve Esaslar Taslağı'nı yeniledi. 10 gün süreyle sektörün görüşüne açılan taslağa göre, internette filtre uygulaması ‘çocuk' ve ‘aile' profilleriyle sınırlı tutuldu. Yurt içi profili kaldırıldı. Standart profil köklü değişime uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek.
KASIM AYINA ERTELENDİ
Filtre uygulamasına 22 Ağustos'ta geçilmesi öngörülüyordu. Bu tarih ertelendi. Taslağa göre filtreye geçiş öncesinde 3 aylık test süreci işletilecek. Filtre uygulaması resmen 22 Kasım 2011'de başlayacak.
BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini aynen kabul etti. İnternette filtre uygulaması ‘çocuk' ve ‘aile' profilleriyle sınırlı tutuldu. Yurt içi profili kaldırıldı. Standart profil köklü değişime uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek.
BTK, İnternet Kurulu'nun filtre uygulamasıyla ilgili önerilerini dikkate alarak, sanal alemde büyük tartışma yaratan ‘Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul Ve Esaslar Taslağı'nı yeniledi. 10 gün süreyle sektörün görüşüne açılan taslakta yer alan hususlar şöyle:
-YURT İÇİ KALKTI, STANDART DEĞİŞİME UĞRADI: Yurt içi kaldırıldı. standart profiller ciddi değişikliğe uğradı. Buna göre güvenli internet talebinde bulunmayan abonelerin mevcut internet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın aynen sunulmaya devam edecek. Bu grupta yer alacaklar için herhangi bir profil ya da filtre söz konusu olmayacak.
-AİLE VE ÇOCUK PROFİLLERİ OLACAK: İşletmeciler (internet servis sağlayıcılar), güvenli internet hizmetini tercih eden abonelere, yalnızca ‘çocuk' ve ‘aile' profili ya da filtresi sunacak.
-TELEFONLA FİLTREYE GEÇİLEBİLECEK: Aboneler, ilgili işletmeciye, filtreyle ilgili taleplerini, abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında veya çağrı merkezi ya da internet sitesi aracılığı ile bildirebilecek.
-KURUL OLUŞTURULACAK: Güvenli internet hizmetinin sunumu kapsamında kullanılacak listelerin oluşturulmasına ilişkin kriterler, ‘Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu' tarafından tespit edilecek. Kurul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda 11 üyeden oluşacak. Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3,
İnternet Kurulu'ndan 2, BTK'dan 2 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından BTK tarafından seçilecek 4 üye'den oluşacak.
-3 AY TEST EDİLECEK:
Filtre uygulamasına 22 Ağustos'ta geçilmesi öngörülüyordu. Bu tarih ertelendi. Taslağa göre filtreye geçiş öncesinde 22 Ağustos'tan başlamak üzere 3 aylık test süreci işletilecek.
-ALT YAPI HAZIRLANACAK: İşletmeciler, güvenli internet hizmetinin sunulabilmesi için gerekli tüm altyapı ve uygulama çalışmalarını test sürecinin başlamasından önce hazır hale getirecekler.
-22 KASIM'DA BAŞLAYACAK:
Filtre uygulaması, işletmeciler tarafından abonelere, 22 Kasım 2011 tarihinden itibaren sunulmaya başlayacak.
ÖZEREN: "
BTK, SİVİL TOPLUMUN GÖRÜŞÜNE ÖNEM VERDİ"
İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, yaptığı açıklamada, BTK'nın sivil toplum kuruluşlarının önerilerine ve görüşlerine önem ve yer verdiğini belirtti. Özeren, BTK'nın İnternet Kurulu'nun önerileri çerçevesinde filtre uygulamasını çocuk ve aile ile sınırladığına işaret ederek, "İnternet Kurulu, beyaz ya da kara listede yer alacak internet sitelerinin belirlenmesiyle ilgili kriterleri de görüşe sundu. Bunlar da kısa süre içinde belli olacak. Kriterler, zaman zaman güncellenecek. Donuk bir yapı söz konusu olmayacak" dedi.
Özeren, çocuk profilinde yalnızca beyaz listeye erişimin söz konusu olacağını kaydederek, "
Aile profilinde beyaz listeye erişim ve kara liste dışındaki sitelere erişim mümkün olacak" dedi.
AİLE PROFİLİ
NE SEÇENEKLER
Bir abone, aile profilini seçti. Abone, oyun site ve uygulamalarına girmek istemiyorsa, ilgili bölümü işaretleyecek. Oyun sitelerine erişim engellenecek. Aynı durum sohbet ile sosyal medyaya ilişkin site ve uygulamalarda da söz konusu olacak.
Bu Haber 1664 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!