İHTİSAS MAHKEMELERİ İHTİSAS MAHKEMELERİ

Tarih: 2011-08-09

 İNTERNET SUÇLARI İÇİN İHTİSAS MAHKEMELERİ.
Wall Street Journal, “Türkiye, Sansürü Genişletme Planını Yumuşatıyor” başlığıyla Ayla Albayrak imzalı yayımladığı haberinde “Sert yeni internet düzenlemelerine ilişkin açıklamanın protestoları ve uluslararası eleştirileri tetiklemesi üzerine Türkiye, internet sansürünü sertleştirme planlarından geri adım attı ve siteleri yasaklamayı zorlaştıracak” dedi.
Gazete, bu konudaki haberinde Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren ile yapılan bir mülakata da yer verdi. Serhat Özeren de, Türk internet kullanıcılarını, bu aydan başlayarak dört filtreden birini seçmeyi mecbur eden plandan vazgeçildiğini söyledi.
Özeren ayrıca, İnternet Kurulu’nun, ülke çapındaki mahkemelerin sitelerin bloke edilmesi kararını alma hakkını sınırlandıran yasal düzenlemeleri de hazırlamakta olduğunu belirtti.
“Halen 8 bin kadar site bloke edilmiş durumda”
Bu bağlamda gazete, halen Türk yasalarına göre herhangi bir mahkemenin, sitelerin bloke edilmesine karar verebileceğine dikkat çekerken bir yetkiliye dayanarak halen Türkiye’de 8 bin kadar sitenin bloke edildiğinin tahmin edildiğini de kaybetti. Haberde resmi verilere göre, “hükümetçe bloke edilen sitelerin çoğunun pornografik olduğu, yüzde 8’inin ise, Atatürk’e karşı suç işlediği belirtildiği bildirildi.
“İnternet suçlarına ilişkin yasal değişiklikler Kasım’da mecliste”
Serhat Özeren de, İnternet Kurulu’nun, internet suçları konusundaki yasal değişiklikleri Kasım ayında parlamentoya sunacağını belirterek, “İnternet ile ilgili davalar için ihtisas mahkemesinin kurulmasını öneriyoruz ve mahkeme yasa dışı içeriğin kaldırılmasını talep etmeden önce bir siteyi yasaklama kararını alamayacak” dedi.
Söz konusu ihtisas mahkemesinin, özel bir komisyondan tavsiye alma zorunluluğunun da olacağını kaydeden Özeren, bu komisyonun, İnternet Kurulu olabileceğini ifade etti.
(Derneğimiz aylar önce Bilişim Mahkemeleri kurulması gerektiğini, bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurmuştu. Bakınız: 
http://www.telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php?aid=2069  
Bu açıklamamız da medyada yankı bulmuştu. Bakınız: 
 http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=17218515&tarih=2011-03-09
İnternet Kurulu'nun Derneğimizin görüşüne destek vermesini, o doğrultuda görüş beyan etmesini memnuniyetle karşılıyoruz)
Bu arada, gazete, internet filtrelerine ilişkin ilk planı hazırlayan düzenleyici kurum BTK’nın, eleştirilerin karşısında kullanıcılar için bir değişiklik içermeyen Standart olarak adlandırılan paket önerdiğini söylediğini belirtikten sonra Özeren’in, söz konusu pakette de filtre olacağını söylediğine dikkat çekti.
“Yeni taslakta AB kriterlerini göz önünde tuttuk”
İnternet Kurulu Başkanı Özeren, filtrelerin konusunda kamuoyundan büyük tepki gelmesi üzerine, Ulaştırma Bakanı’nın kuruldan yeni bir taslak hazırlamasını istediğini anlatırken de “Yeni taslağımızda özellikle Avrupa Birliği kriterleri ve bilgi özgürlüğü ilkesini göz önünde tutmaya çalıştık” diye konuştu.
Bu arada WSJ, filtreler konusunda geri adım atılmasının internet analistlerince olumlu karşılanmakta birlikte, iki yeni filtre konusunda belirleyici olacak kurulun hükümetten bağımsız olmamasının eleştirildiğini de yazdı.
 
Bu Haber 2021 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!