RAMAZANDA İNTERNET KULLANIMI RAMAZANDA İNTERNET KULLANIMI

Tarih: 2011-08-12

RAMAZANDA İNTERNET KULLANIMI ARTTI.
TTNET’in Ramazan ayının ilk 10 gününü ele alarak ortaya koyduğu sonuçlara göre, Ramazan ayında internet kullanımı artarken, öncesi ile Ramazan dönemi kıyaslandığında internet trafiğinin yoğun olduğu saatlerde de önemli bir değişim gözlendi.
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, medya mensuplarıyla bir araya geldiği iftar yemeğinde Ramazan ayına ilişkin internet trafiğini değerlendirdi.
Ramazan’da internet kullanımın eğilimlerini merak ederek böyle bir araştırma yaptıklarını belirten Tahsin Yılmaz, “Kıyasladığımız dönem 21-31 Temmuz arası dönem ile Ramazan’ın başladığı 1 Ağustos ile 11 Ağustos arası dönem oldu. Ramazan’dan önceki günlerde TTNET abonelerinin interneti en yoğun kullandığı zaman dilimleri gün içinde 14:00- 16:00 arası ve akşamları ise 21:00 -23:00 arası olarak öne çıkıyordu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte internet trafiği 15:00-17:00 saatleri arasında yoğunlaşır hale geldi. Ramazan günlerinde 15:00-17:00 saatleri arasındaki trafikte, Ramazan öncesindeki aynı zaman dilimine göre yüzde 18’lere ulaşan dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Bu verilere göre TTNET kullanıcılarının iftarı beklerken vakitlerini internette değerlendirmeyi tercih ettikleri yönünde bir sonuç çıkardık. Ayrıca iftar yemeklerinin uzun sürmesi nedeniyle bu dönemde de internet kullanımının azaldığını tespit ettik” dedi.
-VERİ KULLANIMI RAMAZAN'DA YÜZDE 10 ARTTI-
Genel Müdür Yılmaz, Ramazan’ın başlamasıyla birlikte veri kullanımının yüzde 10 artış gösterdiğine dikkat çekerek "Hafta içi veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 7’lik bir artış var. Gündüz saatlerinde ise bu artış yüzde 10’a çıkıyor. Hafta sonunda ise veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 8,7’lik bir artış söz konusu. Hafta sonu gündüz saatlerinde ise Ramazan öncesine göre veri kullanımında artış yüzde 10,9’a çıkıyor. Ramazan ayında veri kullanımın en çok olduğu gün ise hafta içi Cuma, hafta sonu Cumartesi olarak öne çıkıyor. Ramazan öncesinde hafta içi internete en çok ilgi gösterilen gün Perşembe idi. Ramazan öncesinde ve Ramazan boyunca hafta sonu en çok internet kullanılan gün Cumartesi olarak öne çıktı” diye konuştu.
-DOSYA PAYLAŞIMI VE İNDİRMEDE YÜZDE 12 YÜKSELİŞ-
Ramazan ayında internetten yararlanma biçimlerini de değerlendiren Tahsin Yılmaz “Rakamlar Ramazan içinde internet aracılığıyla sunulan eğlence içeriklerine ilginin arttığını gösteriyor. Buna göre Ramazan’da halkımız yüzde 6,5 oranında daha fazla video seyrediyor. Dosya paylaşımı ve indirmedeki artış ise yüzde 11,9 oranında gerçekleşti” dedi.
TTNET’in sunduğu hizmetlere gösterilen ilginin de bu dönemde artış eğiliminde olduğunu söyleyen Yılmaz, TTNET’in TV izleme olanağı veren Tivibu Web servisine gösterilen ilginin de bu dönemde yüzde 11,3 oranında yükseldiğine dikkat çekerek “Ramazan ayından itibaren günlük toplam internet veri kullanımının yüzde 2,8’i Tivibu Web servisi için kullanılıyor. Tivibu Web akşam saatlerinde de en çok yoğun ilgiyi gören TTNET servisi. Tivibu Web’den sonra ilginin yükseldiği ikinci TTNET servisi TTNET Müzik” açıklamasında bulundu.
-SAYFA TIKLAMALARINDA FACEBOOK ÜSTÜNLÜĞÜ-
Sayfa tıklamalarında da Ramazan ayında yüzde 17,7’lik bir artış yaşandığını ifade eden Yılmaz bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:
 “Bu demek oluyor ki TTNET kullanıcıları Ramazan ayında internette daha fazla sörf yapıyor, yani daha fazla sayfa ziyaretinde bulunuyor. Sosyal paylaşım ağı Facebook’a ilgi Ramazan ayında yüzde 10, 3 oranında artış gösterdi. Ramazan ayında internette en fazla yapılan ilk 3 aktivite olarak video izlemek, internette sörf yapmak ve sosyal ağlara girmek öne çıktı” dedi.
 -İL BAZINDA ÇANAKKALE BİRİNCİ-
İnternet kullanımını ve trafik artış eğilimlerini il bazında da incelediklerini belirten Tahsin Yılmaz şu değerlendirmeyi yaptı:
 “Ramazan ayında internet trafiğindeki artış illere göre farklılık gösteriyor. Ramazan’la birlikte internete ilgisi en çok artan il Çanakkale oldu. Çanakkalelilerin internet trafiği yüzde 12,6 oranında arttı. Çanakkale’yi yüzde 12,1 oranıyla Edirne, yüzde 12 oranıyla Sinop takip ediyor. Bu rakamlara bakarak iftar saatinin uzamasının internet trafiğinde de artışa neden olduğunu söyleyebiliriz”.
Bu Haber 1879 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!