VE YARGININ SÖZÜ...VE YARGININ SÖZÜ...

Tarih: 2011-08-15

TÜRK TELEKOMUN DERNEĞİMİZ ALEYHİNE AÇTIĞI  TAZMİNAT DAVASI REDDEDİLDİ.  RAPORUMUZ YİNE YAYINDA.
Derneğimizce 21.09.2010 tarihinde  yayınlanan “Türk Telekom’un Özelleştirilmesi- Bir Talan’ın Hikayesi” konulu rapor, kamuoyunda oldukça ses getirmişti. Raporda belirtilen konuları bazı milletvekilleri TBMM Gündemine taşımışlar, bazı köşe yazarları  yazılarında raporumuza atıfta bulunmuşlar, rapordan alıntılar yapmışlardı.
Derneğimizin hazırladığı raporun ses getirmesinden ve derneğimizin web sitesinin yayın politikasından rahatsız olan Türk Telekom, 29.11.2010 tarihinde mahkemeye başvurarak , “Türk Telekom’un Özelleştirilmesi- Bir Talan’ın Hikayesi” başlıklı raporun yayınına ihtiyati tedbir koydurmuş ve derneğimiz aleyhine 50.000 TL tazminat davası açmıştı.
Türk Telekom dava dilekçesinde; Derneğimizin, hazırladığı raporla Türk Telekom’un itibarını zedelediğini, onurunu ve saygınlığını çiğnediğini, manevi zararına neden olduğunu ileri sürerek , manevi zararının tazmini için 50.000 TL manevi tazminat talep etmişti.
Biz, raporumuzda yalnızca gerçekleri dile getirmiştik. Amacımız Türk Telekom’un özelleştirilmesinde yapılan yanlışlar konusunda kamuoyunu bilgilendirmekti. Dernek olarak, Tüzüğümüze uygun hareket etmiştik. Herhangi bir yasayı ihlal etmemiştik. Yalan-Yanlış bilgilere yer vermemiştik.
Bu çerçevede cevabımızı mahkemeye sunduk.
Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, 19.07.2011 tarih 2011/185 Sayılı Kararında, Türk Telekom’un talebini reddetti. Haklılığımızı tescil etti.
Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi söz konusu kararında;
“…. Davaya konu raporda, ülkemizin en büyük firmalarından olan davacı şirketin özelleştirmesinin ne getirip, ne götürdüğünün , topluma yönelik taahhütlerinin yerine getirilip getirilmediğinin sorgulandığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kamuoyu ile paylaşıldığı, çeşitli eleştirilerin yapıldığı, konu ile ilgili görüşlerin bildirildiği, değerlendirmelerin eleştirisel bir yaklaşım olduğu, raporda ele alınan konuların güncel ve kamuoyunun ilgisini çekecek nitelikte olduğu, eleştiri ve yorumların veriliş biçiminde bir aşırılık olmadığı, ülkemizin en büyük firmalarından olan Türk Telekom’un özelleştirilmesi ve sonrasındaki gelişmelerin topluma duyurulmasında, kamuoyunun bilgilendirilmesinde ve kamuoyu oluşturulmasında hukuka aykırılık bulunmadığı ve davalı yararına hukuka uygunluğun gerçekleştiği, davalının kişilik haklarına saldırıda bulunulmadığı anlaşıldığından davanın reddine” karar verildiği belirtilmiştir.
Mahkeme Kararına ulaşmak için TIKLAYINIZ.
Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesinin bu kararıyla, ülkemizde İfade Özgürlüğünün Hukukun güvencesi altında olduğu bir kez daha tescil edilmiştir
Mahkeme kararını yaklaşık bir ay önce vermiş olmasına rağmen, gerekçeli karar resmen tebliğ edilene kadar, Hukuka Saygımız gereği, konuyu kamuoyuna duyurmadık ve raporu yeniden yayınlamadık.
Yaklaşık 8 aydır yayını engellenen Raporumuz bugünden itibaren yeniden yayında… Raporu okumak için TIKLAYINIZ
Türk Telekom bu davayı açarken, yalnızca raporumuzun yayınını durdurmayı amaçlamamıştı. Kanaatimizce;  bütçesi sınırlı olan derneğimiz için çok yüksek bir miktarı Manevi Tazminat olarak talep ederek, derneğimizi pasifize etmeyi, derneğimizin hazırladığı raporun ve derneğimizin etkinliklerinin objektifliği konusunda kamuoyunda soru işaretleri oluşturmayı da hedefliyordu.  
Bunda da kısmen başarılı oldu. Bazı üyelerimiz, hakkımızda açılan bu davayı gerekçe göstererek, “bize bir zarar gelir mi” düşüncesiyle üyelikten ayrıldılar. Bazı arkadaşlarımız, “Siz Don Kişot’musunuz? Türk Telekom’la mücadele edilir mi?” şeklinde eleştiriler getirdiler. Bu durum, ister istemez Yönetim Kurulumuzun faaliyetlerine de yansıdı. Mahkeme’nin ihtiyati tedbir kararı yalnızca derneğimizi ilgilendirmesine rağmen, ihtiyati tedbir kararından önce Raporumuzu yayınlayan onbir web sitesinden dokuzu, sitelerinden raporu kaldırdılar.
Ve üzülerek ifade ediyoruz ki, Türk Telekom’u bu derece rahatsız eden raporun yayından kaldırılması ve hakkımızda açılan dava ile ilgili olarak , camiamızdan destek görmedik.
Ama,  Yönetim Kurulumuzun inancı ve kararlığı hiç sarsılmadı…
Yılmadık ve yılmayacağız…
Türk Telekom özelleştirmesindeki hata ve yanlışları dile getirmeye yine devam edeceğiz...
Sektördeki aksaklıkları kamuoyunun gündemine taşıyacağız…
Türk Telekom’dan ayrılan ayrılmak zorunda kalan, eski Türk Telekom personelinin haklarının takipçisi olacağız…
Türk Telekom’dan ayrılanı ile orda kalanı ile 2006’dan önce Türk Telekom’da çalışan arkadaşlarımızın birlik ve beraberliklerini devam ettirmeleri için uğraş vereceğiz…
Web sitemizi, “en fazla izlenen sivil toplum sitesi”, “en fazla izlenen telekomünikasyon sitesi” haline getirmeye çalışacağız…
Yalnız eski Telekomcuların değil, tüm özelleştirme mağdurlarının, PTT mensuplarının ve Telekomünikasyon/Bilişim sektörünün sesi olmaya çalışacağız…
Camiamız bize destek verirse,bu hedefler daha yakın olacaktır…
Biz inanıyoruz ki; inanınca,  zor yoktur, imkansız ise biraz zaman alır…
Bu Haber 3887 defa okunmuştur.
POSTA ÇALIŞANLARININ MÜCADELE TA
KDK´NIN YEŞİL PASAPORT GÖRÜŞÜ
657´DE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
MEMUR SUÇLARINDA HAGB KARARI
FETO’NUN HAKİMLERİ VE TELEKOM DA
ARAŞTIRMACILARIN MAAŞLARI YANLIŞ
YARGI DA ŞOK TESPİT
MEMURLAR; GÖREV, SORUMLULUK, YAS
HER YÖNÜYLE MEMURLARDA İZİN
SAATLİK İZİNLER YILLIK İZİNDEN D
YAYIN YASAKLARI VE BİZ
ARAŞTIRMACILARDA KISMİ İYİLEŞTİR
ARAŞTIRMACILARI UMUTLANDIRAN GEL
DAVALARA KİM BAKACAK?
ÖLEN ABONE İPTALİNDE KOLAYLIK
YARGITAY HAKLILIĞIMIZI ONAYLADI
İŞYERİNDE BİLGİSAYAR İLE YAPILAN
ATİLLA KART’IN TELEKOMLA HUKUK S
GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORULAR
ANKARA 11. İŞ MAHKEMESİNİN KARA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!