7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BU TELEKOMLA MI?BU TELEKOMLA MI?

Tarih: 2011-08-19

 OLİMPİYAT MI DEDİNİZ?
Savaş SÜZAL-Yeniçağ.
 Türkiye’ye özlemle gelince terslikleri görmek istemiyor insan. Ama Türkiye sınırlarından girdiğimden bu yana yaşadıklarım, tam Aziz Nesin hikâyeleri. İstanbul’a inince internet bağlantısı için Türk Telekom’a uğrayıp yazlıktaki eve internet bağlatmak istedim. Hızlı ve çağdaş bir şekilde bilgisayarla işlemleri tamamladılar ve 24 saat içinde internetin bağlanacağını söylediler. 
Bu arada babamın kışları garajda bıraktığı yaşlı arabasının vergi borcunu ödemek istedim. Arabanın vergide görünmediği söylendi. İstanbul plakalı aracı şehir dışına çıkarmışsınız dediler. İstanbul plakalı araçlar şehir dışına çıkmaz mı sorum üzerine bilgisayara kayıtta hata yaptıkları ortaya çıktı. Yeniden kayıt için aracın ruhsatını istediler. Ruhsat arabanın içinde, araç da yazlıktaydı. İstanbul’da birkaç gün kalıp işlerim için Ankara’ya geçtim, bir iki gün kalıp yaklaşık beş gün sonra yazlığa geldim. İlk işim interneti açmak oldu. Ne mümkün bırakın interneti evin telefonu bile bağlı değildi. Benden her ay aylık telefon ücretini alan Türk Telekom, bölgede kutu çalışması yapmış ve evin telefonunu bağlamayı unutmuş. Yani ben aylarca bağlanmayan telefonu ödemiştim. Arızaya telefon edip durumu bildirdim derhal halledeceğiz dediler. Derhal dedikleri iş dört gün sürdü. Bu arada ben arabanın ruhsatını alıp gece otobüs ile İstanbul’a ve kayıtlı olmayan arabanın iki yıllık vergisini yatırıp gene gece otobüs ile yazlığa geldim.  Yazıyı yazmak için oturduğumda internet bağlantısı olmadığını keşfettim. Komşulardan biri geldi ve internetin bağlı olup olmadığını sordu. Yok deyince, telefonların da kesik olduğunu söyledi. Komşu, bir iki saat içinde telefonun bağlanacağını belirtti ve gitti. Doğal olarak bu iki saat akşamı buldu. Ve macera başladı. Telefonlar geldi ama telefon hattına gelen internet bağlantıları yoktu. Arızaya önce kayıt verdik. İşin komiği birkaç dakika sonra ortaya çıktı. Birileri bizim komşuyu aramış karşısına başka bir komşu çıkmıştı. Türk olduğumuz için ortada tuhaflık olduğunu fark ettik. Telefoncular numaraları yanlış bağlamışlardı. Ve hatta yan komşun arandığında bir ben veya en son komşu nöbetleşe ve değişerek çıkmaya başladı. Tam bir teknoloji cambazlığı. 
Şimdi düşünün, komşulardan birinin ailesi İtalya’da, öbürü de eşini yeni kaybetmiş eski bir diplomat ailesi. Çocukları ve torunu İtalya’da olan, onları arasa, uluslararası konuşma komşunun hesabına yazılacak. Hem de haberi olmadan. Öteki diplomat eşine yurt dışından taziye mesajları geliyor. O da teşekkür için telefon etse bu kez başka bir komşuya, İsviçre, Fas, Cezayir telefon faturaları çıkacak. Bizim uyarılmadığımız durumu fark etmesek, herkes konuşmadığı hizmetin bedelini ödeyecek. Bu karmaşık problemi telefon sistemini onaran ya da yeni kutu takan işçiler veya teknisyenler mi becerdi bilemiyorum. Tabii derhal Telekom nöbetçi memurluğunu aradık. Verilen üç numara çalmasına rağmen açan olmadı. Demek ki nöbetçi memurlukta nöbetçi falan yoktu. Kayıtlar verildi herkes arayıp bağırdı çağırdı gün bitti. 
Uygar bir ülkede bir telefon tamiratı veya kesintisi olacaksa en azından 72 saat önce, telefon, email ve posta kutunuza bırakılan mesajlarla uyarılırsınız. Ola ki hastanız veya başka bir sorununuz ortaya çıkarsa tedbir alın diye. İnternet de öyle, bugün internet kişilerden çok ticari kurum ve kuruluşlarca kullanılıyor. Adamların işlerini güçlerini engellemek maddi ve manevi tazminat konusu. Yanlış numarayı yanlış haneye bağlamak ise bir suç. Ve cezai müeyyidesi var. Yani düşünün Haberal’ın telefonu Erdoğan’a bağlanmış. Ama bildiğim kadarı ile Erdoğan hükümeti telefon işini özelleştirdi. İyi de cep telefonları yaygınlaşıp, landline diye tanımlanan sabit telefonların birer birer kapandığı dönemde bu tür hatalar ticari kayıp kaynağı değil mi. Hem de gelişen serpilen, teğet bile geçmeyen ekonomik kriz döneminde.
Tam biz bunlarla boğuşurken Erdoğan, olimpiyatların İstanbul’da yapılacağı haberini verdi. Gülmeye başladım. Siz hiçbir Arap ülkesinde olimpiyat düzenlendiğini gördünüz mü? Olmaz öyle şey. 
Sevgili okurlarım başta da söyledim Türkiye çağ falan atlamış değil. Modern telefon kullanıp, lüks otomobile binip, marka giyerek, son moda şarkı dinlemek işin cilası. Ne olur kendinizi kandırmayın biz çağın çok gerisindeyiz.

 

 

Bu Haber 2230 defa okunmuştur.
TELEKOM ŞEHİRLERİ NE KADAR AKILL
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!