7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TT'UN HAKSIZ UYGULAMALARI!TT'UN HAKSIZ UYGULAMALARI!

Tarih: 2011-08-22

TELEKOM’UN HAKSIZ UYGULAMALARI!.
Her türlü hak ihlali ile mücadele eden Sivil Toplum Diyalog Merkezi (STDM)’nin  http://www.siviltoplummerkezi.com  Başvuru Merkezine şikâyetler gelmeye devam ediyor. Bu şikâyetler arasında ilginç olanlarını zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz.
16 Ocak 2001 yılında uzun süreliğine başka şehre taşınmaya karar veren Elif İlter evinde ki telefon hattının son faturasını ve kapatma ücretini ödeyerek hattını kapattırır. Varmış olduğu şehirde yeni bir telefon hattı alır onu kullanır. Aradan 10 sene sonra eski bulunduğu şehre geri döner. Ve döndüğünde Telekom’dan gelen bir yazı ile karşılaşır. Yazıyı aynen aktarıyorum.
 ‘’Sayın Abonemiz;
Türk Telekomünikasyon A.Ş. den kullanmış olduğunuz sabit telefona ait aboneliğinizden dolayı aleyhinizde icra takibine geçilmiştir. Alacaklarımızın tetkiki sırasında dosya borcunun ödenmediği görülmüştür. Türk Telekomünikasyon A.Ş. bu durumda olan alacakları için kısa süreli bir kampanya başlatmış olup bu kampanya çerçevesinde ödemeniz durumunda işlemiş faiz % 90’lara varan oranda silinerek borcunuz tahsil edilecektir. Borcun kampanya dahilinde ödenmemesi halinde yasal işlemler devam ettirilecek ve borcun icra müdürlüğü kanalı ile tahsili yoluna gidilecektir. Bu işlem ise borcunuzu fuzulen artıracaktır. Kampanya çerçevesinde borcunuzla ilgili detaylı bilgi almak için ( 0212) 339 04 74 nolu telefonu arayabilir ya da en yakın Türk Telekom Müdürlüğüne uğrayabilirsiniz.
Mektubumuz elinize ulaşmadan önce ödeme yapmış iseniz lütfen bu uyarıyı dikkate almayınız.’’
Şimdi yazıya göre ödenmemiş bir borç varmış gibi görünüyor. Halbuki tüketici telefon hattını hem kapattığını hem de kapatma bedelini ödediğini beyan ediyor. Ancak aradan 10 yıl geçtiğinden elinde belge olmadığını söylüyor. Bu durumda kim haklı?
Burada firmanın tüketiciyi yeterince aydınlatmaması ve bilgisizliğinden yararlanması var diye düşünüyorum. Başka bir şehre taşındığını beyan eden ve telefonunu kapatmak isteyen tüketiciye kapatma halinde dahi sabit ücret ödemek zorunda kalabileceği yani almadığı hizmetin bedelini ödeyeceğini bildirmeyen ve aboneliğinin iptal edilmesi gerektiğini söylemeyen firmanın davranışı ne kadar etik ve müşteri memnuniyetine uygun? 
Birincisi tüketicinin resmi kurumlarla alakalı makbuzları, ölünceye kadar saklaması kendi açısından iyi olurdu.
İkincisi Telekom’a göre tüketici madem borçlu, neden bu zamana kadar bekledi? Kanunlarımıza göre 10 yıllık zaman aşımı süreci vardır.
Bu durumda bana göre Telekom bu haksız uygulamayı her tüketicisine yaparak haksız yere halkı mağdur etmektedir. Yapmış olduğu haksızlık % 90’lık başlatmış olduğu kampanyadan da bellidir. Kaldı ki alacaklı olan kurum %90 lık bir kampanya başlatmaz. Adresi ve telefonu elinde olan kurum bu kişiye her an ulaşabilirdi.
Sonuçta Telekom özelleştirildikten sonra haksız uygulamalara hep devam etmekte ve halkı sömürmektedir. Bu haksız uygulamalara Telekom’un uyguladığı sabit ücret ve internet bağlantıları için telefon bağlantısını zorunlu kılmak da vardır. Telekom bu şekilde ki uygulamalarına devam ederse kaybeden tarafta olacaktır. Çünkü halk hep bilinçsiz değildir. Elbet bazı gerçekler ortaya çıkacaktır. Halk yavaş yavaş bizim gibi sivil toplum kuruluşları sayesinde bilinçlenecektir.
 
Sevim MURAT
STDM Genel Koordinatörü
 
 
 
Bu Haber 4615 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!