Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TURKCELL EUROPE 132 BİN ABONETURKCELL EUROPE 132 BİN ABONE

Tarih: 2011-08-22

TURKCELL EUROPE 4 AYDA 132 BİN ABONEYE ULAŞTI.
Almanya'daki 3 milyon gurbetçi, Türkiye'de 1,5 milyon hane ile telefon görüşmesi yapıyor. Bu ülkede GSM şirketi kuran Turkcell, 4 ayda 132 bin aboneye ulaştı. Turkcell Europe'un yıl sonu hedefi 250 bin abone. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, faturalı hatların ve numara taşıma imkânının da devreye gireceğini söyledi.
Gurbetçiler, Almanya'ya ilk kez 1961 yılında 1.500 kişilik bir kafile halinde, 55 saatlik tren yolculuğunun ardından varmıştı. O zaman akrabalarıyla ancak mektupla iletişim kuran gurbetçiler, şimdi Türkiye'deki yakınları ile ayda üç saate yakın telefon görüşmesi yapıyor. Bu pastadan pay almak isteyen Turkcell de gurbetçilere 4 Nisan'da bir alternatif sunmak amacıyla Deutsche Telekom'la işbirliğine gitmiş ve Turkcell Europe'u kurmuştu. Geçen 4 ayda Turkcell Europe, 132 bin aboneye ulaştı. Hat satın alan gurbetçi ayda 168 dakika konuştu. 110 milyon GSM operatörü abonesi bulunan Almanya'da ortalama 109 dakika konuşulurken, Turkcell Europe satın alanlar bu rakamın yüzde 54 üzerine çıkmış oldu. 168 dakikalık aylık konuşmanın 70 dakikası Türkiye ile yapıldı. 4 ayda gurbetçilerin toplam konuşma süresi ise 33 milyon dakika olarak hesaplandı. Atılan SMS sayısı ise 1,7 milyon olarak gerçekleşti. 750 gigabyte data trafiğine ulaşıldı.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu ile Turkcell Europe Genel Müdürü Ekrem Özorbeyi, şirketin faaliyet sonuçlarını Almanya'nın Nürnberg şehrinde açıkladı. Abonelerin 12 bin 515'inin şu an Türkiye'de 'tatilde' olduğu bilgisini veren Lale Saral Develioğlu, en çok konuşulan illerin İstanbul, Antalya ve İzmir olduğunu kaydetti. Şirket aracılığıyla Türkiye ile Almanya'daki Türkler arasındaki köprüyü kuvvetlendirmekten mutlu olduklarını vurgulayan Develioğlu, temmuz ayı trafiğinin haziranın iki katı olarak gerçekleştiğini, bunun her geçen ay abone sayısının katlanarak arttığı anlamına geldiğini kaydetti. Kârlılık için henüz bir şey söyleyemeyeceklerini ifade eden Develioğlu, Almanya'da olmaktan mutlu olduklarını, zaten uzun vadeli geldiklerini söyledi. Şirketin hedefi Almanya'da yıl sonunda 250 bin aboneye ulaşmak. Yıl bitmeden numarayı taşıyarak da Turkcell Europe'a geçmek mümkün. Şu an sadece kontörlü hat satışları gerçekleştiren şirket, yıl sonuna kadar faturalı hat satışlarına da başlayacak. Turkcell'in ardından Vodafone ve Türk Telekom-Avea'nın da Almanya pazarına girdiğinin hatırlatılması üzerine Develioğlu, "Rekabet, sağlıklı bir şey." değerlendirmesinde bulundu.
Bu ay başında Türk Telekom da Telefónica işbirliğiyle 'Türk Telekom Mobile'ı kurarak Alman GSM pazarına adım atmıştı. Türk Telekom CEO'su K.Gökhan Bozkurt, gurbetçilerin yıllık iletişim harcamasının 1 milyar Euro olduğunu söylemişti. Ancak pastanın tahmin edilenden büyük olduğu belirtiliyor. Turkcell Europe Genel Müdürü Ekrem Özorbeyi, kendi tarifelerinin Almanya'daki GSM şirketlerine göre 10 kat daha avantajlı olduğu için Türkiye'ye tatile gitmek isteyen Almanların da hattan satın almaya başladığını ifade ediyor. Nitekim Türkiye'ye en fazla turisti 4,4 milyonla Almanya gönderiyor. Ulaşılan abone sayısının ne kadarının Alman olduğunu henüz bilmediklerini aktaran Özorbeyi, gurbetçilerin ilgisinin yoğun olduğunu söyledi. Turkcell Europe hattı satın alan gurbetçi, Almanya veya Türkiye'deki mobil ve sabit telefonları dakikası 9 cente arayabiliyor. Gurbetçiler, bu hatla Türkiye'ye geldiklerinde ise dakikası 20 cente konuşuyorlar, gelen aramalar için ise ücret ödemiyorlar. Hat almak için 10 Euro başlangıç ücreti yeterli. Aylık sabit bir ücret uygulanmıyor. 300'ü yetkili nokta olmak üzere toplam 1.200 mağazadan Turkcell Europe hattı satın alınabiliyor. Bunun için kimlik bilgilerini göstermek gerekiyor. Data kullanımı megabyte başına 0,50 cent, günlük 2,99 Euro, aylık sınırsız kullanım ise 10 Euro. Turkcell hatlarla Turkcell Europe'un aranması halinde ise dakika için ödenen ücret 0,50 kuruş.
İlk abone Merkel, 100 bininci Abdullah Gül oldu
Turkcell Europe'un ilk abonesi Almanya CeBIT fuarında Turkcell Europe standını ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel olmuştu. Turkcell Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv, Merkel'e Turkcell Europe SIM kartı hediye etmişti. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, şirketin 100 bininci abonesinin ise Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunu söyledi. Abdullah Gül'ün Turkcell Europe hattını Türkiye'den Almanya'ya göçün 50. yılında aldığını kaydetti.
 
Arif BAYRAKTAR - NÜRNBERG
Bu Haber 2193 defa okunmuştur.
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
TURKCELL VE TOBB´DAN KADIN
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!