AA'DA NELER OLUYOR!AA'DA NELER OLUYOR!

Tarih: 2011-08-22

TGS'DEN ANADOLU AJANSI'NA SUÇLAMALAR.
TGS ile AA'nın yeni yönetimi karşı karşıya.. TGS'nin iddiaları: Tehdit ve baskı var. Çalışanların izinleri kaldırıldı, iş saatleri değişti.
Anadolu Ajansı'nda taşlar yerinden oynarken, Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan sert bir açıklama geldi. Sendika açıklamasında, AA'da bir çok kişinin emekliliğe zorlandığı ve çalışanlara baskı yapıldığı iddia edildi.
Sendika, AA yönetiminin çalışanlar üzerinde baskı, tehdit, taciz, çalışma saatlerinin değiştirilmesi, haftalık izinlerin bire indirilmesi, emekliliğe zorlama, görevden alma, istek dışı atamalar, gereksiz yere sözlü ve yazılı savunma alınması ve uyarı cezaları verilmesi gibi uygulamalarla çalışanların geleceğe yönelik endişe ve kaygılarını artırdığını, işyeri barışını yok ettiğini açıkladı.
70 ÇALIŞAN EMEKLİLİĞE ZORLANDI
Sendikanın açıklamasına göre bu yıl 30 Haziran itibarıyla Anadolu Ajansı'ndan 15 kişi emekli olmuşken, son bir hafta içerisinde 70 dolayında çalışan kendi iradeleri dışında emekliliğe zorlandı.
Sendika'nın iddiaları şöyle:
*Kuruma yıllarca verdikleri hizmetler ayaklar altına alınan çalışanlardan, emeklilik dilekçelerini verdikten sonra derhal kalan yıllık izinlerini kullanmaları ya da idari izinli sayılarak işyerlerini terk etmeleri istendi.
*Anadolu Ajansı yöneticileri, servislerinden ya da evlerinden çağırdıkları çalışanlarla tek tek görüşerek, emekliliğe zorlamakla kalmadılar, haber sistemine giriş şifrelerini de iptal ederek, henüz işyerleriyle ilişikleri dahi kesilmeden bu kişileri yok saydılar.

*Anadolu Ajansı'nın,yeni yönetimi; emekliliğine henüz hak kazanmamış 52 çalışanın görev yerlerini değiştirdi.
*AA'nın yeni yönetimi, işyerinde tasfiyeden başka bir anlam ifade etmeyen bu kötü niyetli tasarruflarını hayata geçirirken, ortaya çıkan boşluğu, geride kalan personeli -herhangi bir fazla mesai ücreti ödemeden- daha çok çalıştırmakla doldurmaya kalkıştı.
*AA yönetimi, tüm personelin işe geliş saatlerinin sabah 08.00'e çekilmesini, ayrıca haftalık izinlerin bir güne indirilmesini istedi.

*Toplu İş Sözleşmesi'ne ve yasalara aykırı olarak, taşıt servisi ile stajyer gazetecilerin "taşeron" şirketlere devredileceğine dair niyetlerin bulunduğu duyumları da alınmaktadır.
ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLAMA VAR
Anadolu Ajansı ile TGS arasındaki ipler yaşanan bu gelişmelerden sonra hayli gerilmiş durumda. Sendika açıklamasında "işyerlerinde çalışan Üyelerimizin yasal ve sendikal haklarının ihlal edilmesiyle ilgili olarak gerekli yasal girişimlerin başlatılması artık kaçınılmazdır" denildi.

AA yönetiminin sendika ile diyalog yolunun kapatıldığı bildirilen açıklamada, "24 Ağustos Çarşamba günü saat 12.00'de AA Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapılacağı" duyuruldu.
Bu Haber 1855 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!