Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
SPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYORSPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYOR

Tarih: 2011-08-24

SPK, BORSA YATIRIMCILARINA TAVSİYE VEREN SİTELERİ KONTROL ETMEYE BAŞLADI.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Alınan bilgiye göre, eski futbolcular Şenol Ustaömer, Mecnur Çolak, Engin İpekoğlu'nun adlarının geçtiği borsa operasyonunda tespit edildiğine göre, yatırımcılara hisse tavsiyeler veren internet sitelerinin, manipulasyon yapmakta kullanıldığı belirtiliyor.
Borsa tavsiye sitelerinde yorum ve tavsiyelerin genellikle takma isimlerle yapıldığı görülüyor. Oysa, yasa gereği bu tür tavsiyeler ancak aracı kurumlar, bankalar ve portföy yönetim şirketlerinden yatırım danışmanlığı yetki belgesi olanlar tarafından yapılabiyor. 
Yetkisi olmayan kişilerin yatırım danışmanlığı yapmaları mümkün değil. Yetki belgesi olmadan yatırım danışmanlığı yapmak da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını ve kazanılan gelirin üç katından az olmamak üzere para cezasını gerektiren bir suç. SPK, borsa tavsiye sitelerinde yapılam önerilerin yatırım danışmanlığının alanına girdiğini ve yetkisi olmadan yapılmasının suç olduğunu belirtiyor. 
SPK'nın incelemesinde suç unsuru bulması durumunda, manupülasyon yapılmasında kullanılan internet sitelerinin sahipleri ve tavsiye yapan toplam 200 kadar kişiye SPK'nın ceza verebileceği ve savcılığa da suç duyurusunda bulunabileceği belirtiliyor.
Diğer yandan, SPK bu nedenle tespit edilen sitelerin denetime alınması ya da kapatılması yönünde çalışmalar başlattı. İşlemin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun TİB bölümü ile yürütüldüğü ve borsa tavsiye sitelerinin de 5651 kapsamına alınabileceği belirtiliyor.
Bu Haber 1865 defa okunmuştur.
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!