DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
SPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYORSPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYOR

Tarih: 2011-08-24

SPK, BORSA YATIRIMCILARINA TAVSİYE VEREN SİTELERİ KONTROL ETMEYE BAŞLADI.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Alınan bilgiye göre, eski futbolcular Şenol Ustaömer, Mecnur Çolak, Engin İpekoğlu'nun adlarının geçtiği borsa operasyonunda tespit edildiğine göre, yatırımcılara hisse tavsiyeler veren internet sitelerinin, manipulasyon yapmakta kullanıldığı belirtiliyor.
Borsa tavsiye sitelerinde yorum ve tavsiyelerin genellikle takma isimlerle yapıldığı görülüyor. Oysa, yasa gereği bu tür tavsiyeler ancak aracı kurumlar, bankalar ve portföy yönetim şirketlerinden yatırım danışmanlığı yetki belgesi olanlar tarafından yapılabiyor. 
Yetkisi olmayan kişilerin yatırım danışmanlığı yapmaları mümkün değil. Yetki belgesi olmadan yatırım danışmanlığı yapmak da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını ve kazanılan gelirin üç katından az olmamak üzere para cezasını gerektiren bir suç. SPK, borsa tavsiye sitelerinde yapılam önerilerin yatırım danışmanlığının alanına girdiğini ve yetkisi olmadan yapılmasının suç olduğunu belirtiyor. 
SPK'nın incelemesinde suç unsuru bulması durumunda, manupülasyon yapılmasında kullanılan internet sitelerinin sahipleri ve tavsiye yapan toplam 200 kadar kişiye SPK'nın ceza verebileceği ve savcılığa da suç duyurusunda bulunabileceği belirtiliyor.
Diğer yandan, SPK bu nedenle tespit edilen sitelerin denetime alınması ya da kapatılması yönünde çalışmalar başlattı. İşlemin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun TİB bölümü ile yürütüldüğü ve borsa tavsiye sitelerinin de 5651 kapsamına alınabileceği belirtiliyor.
Bu Haber 1781 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!