SPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYORSPK, BAZI SİTELERİ KONROL EDİYOR

Tarih: 2011-08-24

SPK, BORSA YATIRIMCILARINA TAVSİYE VEREN SİTELERİ KONTROL ETMEYE BAŞLADI.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) son borsa operasyonu sonrasında, borsada manipülasyonu önlemek için yaptığı çalışmalar arasına, internet sitelerini de ekledi. İşlem yapılmasa bile, yatırımcılara tavsiyelerde bulunulan bu sitelerin operasyonda kullanıldığı tespit edilmiş.
Alınan bilgiye göre, eski futbolcular Şenol Ustaömer, Mecnur Çolak, Engin İpekoğlu'nun adlarının geçtiği borsa operasyonunda tespit edildiğine göre, yatırımcılara hisse tavsiyeler veren internet sitelerinin, manipulasyon yapmakta kullanıldığı belirtiliyor.
Borsa tavsiye sitelerinde yorum ve tavsiyelerin genellikle takma isimlerle yapıldığı görülüyor. Oysa, yasa gereği bu tür tavsiyeler ancak aracı kurumlar, bankalar ve portföy yönetim şirketlerinden yatırım danışmanlığı yetki belgesi olanlar tarafından yapılabiyor. 
Yetkisi olmayan kişilerin yatırım danışmanlığı yapmaları mümkün değil. Yetki belgesi olmadan yatırım danışmanlığı yapmak da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını ve kazanılan gelirin üç katından az olmamak üzere para cezasını gerektiren bir suç. SPK, borsa tavsiye sitelerinde yapılam önerilerin yatırım danışmanlığının alanına girdiğini ve yetkisi olmadan yapılmasının suç olduğunu belirtiyor. 
SPK'nın incelemesinde suç unsuru bulması durumunda, manupülasyon yapılmasında kullanılan internet sitelerinin sahipleri ve tavsiye yapan toplam 200 kadar kişiye SPK'nın ceza verebileceği ve savcılığa da suç duyurusunda bulunabileceği belirtiliyor.
Diğer yandan, SPK bu nedenle tespit edilen sitelerin denetime alınması ya da kapatılması yönünde çalışmalar başlattı. İşlemin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun TİB bölümü ile yürütüldüğü ve borsa tavsiye sitelerinin de 5651 kapsamına alınabileceği belirtiliyor.
Bu Haber 1971 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!