118 İNTERNETE TAŞINDI118 İNTERNETE TAŞINDI

Tarih: 2011-08-24

118 İNTERNETE TAŞINDI.
 2011'in ilk 6 ayında 36 milyon TL'lik ciroya ulaşan 118 sorgulama hizmetlerinde rekabet internete taşınıyor. Artık cepten internet bağlantısı ile de sorgulama yapılıp adres ve harita bilgisi alınacak.
Telefonda rehberlik hizmeti veren şirketler arasında artan rekabetten sonra şimdi de sanal ortamda rekabet başlıyor. BTK'nın numaraya göre de sorgulama kararı almasının pazarın büyümesine neden olacağı söyleyen 11833 markasıyla bilinen Vastech'in Genel Müdür Yardımcısı Hamza Şanda, 54 milyonluk veri tabanında sürekli güncellenen sorgulama yapıldığına dikkat çekerek, "Avrupa'da rehberlik hizmetleri telefondan web ortamına kayıyor. Biz de hizmetlerimizin önemli bir bölümünü internet üzerine kaydırıyoruz" dedi. 
Facebook'da var
118 33 hizmetinin önümüzdeki günlerde internet üzerinden hizmet vereceğini söyleyen Şanda, "Önümüzdeki günlerde sektöre sunacağımız bilinmeyen numaralar web sorgulamasıyla 54 milyonluk bilinmeyen numaralar datasını artık internet sitesinden sorgulama imkânı da verecek. Marka, 118 bilinmeyen numaralar sektöründe bir ilk olacak bu uygulama ile önemli bir pazar payı elde etmeyi hedeflerken aynı zamanda kullanıcısına daha hesaplı ve dahakolay bir şekilde sorgulama fırsatı da sağlamış olacak. Bu sayede artık sosyal paylaşım sitelerinde bir yakınına, eski bir arkadaşına rastlayan kişiler bilgisayarından hiç kalkmadan istedikleri kişinin iletişim bilgilerine ulaşabilecek" diyekonuştu. 
Cepten de sorgulama yapılacak
Yurtdışından Türkiye'de aradığı isme ulaşmak isteyen ve bunu bilinmeyen numaralar telefon görüşmesiyle biraz daha pahalıya yapanlar için iyi bir fırsat olacağını belirten Şanda "Uygulama 11833.com.tr'den üyelik yöntemiyle gerçekleşecek. 1 TL'ye bir ismin ya da şirketin sorgulanabileceği sistemde ayrıca düzenli sorgulama ihtiyacı olan şirketler için abonelik sistemi de geçerli olacak. Kısa süre içinde cep telefonundan m.11833.com.tr adresinden de sorgulama yapılabilecek" dedi. 
Toplam çağrı sayısı 15 milyona ulaştı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan rapora göre 9 işletmecinin 2011 yılı ikinci çeyreği itibariyle toplam çağrı sayısı 15 milyon. Bu şirketlerin toplam çağrı süresi ise 19.6 milyon dakika. Numara ile sorgulama hizmeti henüz kullanılmazken çağrıların tamamı isim ile sorgulanıyor. Toplam 38.6 milyon adet isim ile sorgulama yapılırken, bunların 16.1 milyon adedinde bireysel numara, 22 milyon 474 bin 376 adedinde kurumsal numara sorgulanıyor.
 
 
Bu Haber 2056 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!