7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BAKAN YILDIRIM AÇIKLADI!BAKAN YILDIRIM AÇIKLADI!

Tarih: 2011-08-28

BAKAN YILDIRIM'DAN AÇIKLAMALAR!.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de “Türkiye’de iletişim vergileri yüksek” diyerek şikayet ettiği konuyla ilgili Binali Yıldırım müjdeyi verdi.
Yıldırım, “Önümüzdeki aylarda taraflar bir araya gelerek bu işi sonuca bağlayacağız” dedi...
İletişim vergilerinin düşürülmesi için düğmeye basılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Türkiye’de iletişim vergisi çok yüksek’ diyerek şikayet ettiği konuya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan müjdeli haber geldi. GSM, sabit telefon ve internet
harcamalarından alınan Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) düşürülmesi için sık sık Maliye Bakanı Şimşek’le bir araya gelen Bakan Yıldırım, bu konuda uzun süredir çalışma yaptıklarını, bu çalışmalarına hız vereceklerini söyledi. Bakan Yıldırım, “Tahmin ediyorum ki önümüzdeki aylarda Maliye Bakanlığı, sektör temsilcileri ile bir araya gelecek ve bir neticeye varacağız” dedi.
Yüzde 43’ü buluyor
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanju Erkoç, dünyanın en yüksek iletişim vergisinin Türkiye’de ödendiğini söyledi. AB ülkelerinde iletişim vergisi oranının ortalama yüzde 19 olduğunu kaydeden Erkoç, Türkiye’de ise KDV ile birlikte GSM’de yüzde 43, sabit telefonda yüzde 33, internet kullanımında ise yüzde 23 oranında vergi yükü bulunduğunun altını çizdi. Öncelikle GSM ve sabit telefonlardaki vergi oranlarının dengelenmesi gerektiğini savunan Erkoç, “Bunun ardından da en az yüzde 19 seviyesine indirilmeli” diye konuştu.
Yıldırım bu işi çözer
Vergi oranlarının indirilmesinden devletin bir kaybının olmayacağını ifade eden Erkoç, “Maliye Bakanlığı’nı ikna ederse Yıldırım bu işi çözer. Artık bu konuda top Maliye Bakanlığı’nda” dedi. Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu da Bakan Yıldırım’ın açıklamalarının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Müftüoğlu, “Biz Sayın Bakanımız’dan bu konuda ricada bulunmuştuk. Böyle bir kararı alırlarsa sektör olarak çok seviniriz” dedi. Bu arada, iletişim şirket temsilcileri, hükümetin iletişim vergi oranlarını düşürmesi halinde bunu anında tüketiciye yansıtacaklarını ifade ettiler.
PTT’ye 140 milyon liralık tesis
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi’nin açılışı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Türkiye’deki belediyelere hibe edilen çöp toplama araçlarının anahtar teslim törenine katıldı. PTT’nin son yıllarda yenilendiğini kaydeden Yıldırım, “Bu bina PTT’nin yüz akı bir eser. 140 milyon harcama yapılmış. 2003-2011 arasında 544 milyon lira PTT’ye yatırım yapıldı. PTT zarar etme noktasına gelmişti. Şu an geliri giderini fazlasıyla karşılıyor, her sene hazineye en az 300 trilyon kaynak aktarıyor” dedi.
Şimdi diyeceksiniz ne var bunda? Gerçekleşmemiş hatta ne zaman gerçekleşeceği belli bile olmayan 3-5 puanlık iletişim vergisi indirimi bunca meselenin içinde haber mi? Çok haklısınız. Bizim bu haberde dikkatimizi çeken Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın “PTT her sene de hazineye en az 300 trilyon kaynak aktarıyor” açıklaması. Birileri ya Sayın bakanı ya çok fena yanıltıyor ya da Sayın Ulaştırma Bakanının rakamlarla arası pek hoş değil. Çünkü, PTT Genel Müdürlüğü internet sitesinden alınan ve  aşağıda bilgilerinize sunulan tablo incelendiğinde,
2003 - 2010 yılları arasında PTT;
-       2003 yılında yaklaşık 23 milyon TL. açıkladığı Kar sonraki yıllarda artarak sürmüş,
-       2006 yılında 203, 2007 yılında ise 237 milyon TL. Kar gerçekleşmiştir.
-       Ancak bugüne kadar sadece 2008 yılında bir kez 377 milyon TL. Kar açıklanmış,
-       Sonrasında hızla azalarak 2009’da 230 milyon TL., 2010 yılında ise yine yaklaşık 143.6 milyon TL. Kar gerçekleşebilmiştir.
Dolayısı ile Sayın Bakanın açıklamaları gerçekle örtüşmemekte, bu verilerle PTT’nin Hazineye her yıl 300 trilyon kaynak aktarması mümkün  olamamaktadır. Hazine Müsteşarlığının Ocak-Haziran 2011 dönemi verilerine göre, daha önce bizim de haber yaptığımız http://www.telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php?aid=2499  PTT’nin Hazine Müsteşarlığına ödediği temettü miktarı Sayın Bakanın para birimiyle 5 trilyon olarak açıklanmıştır.
Sayın Bakanın ve kamuoyunun bilgilerine saygı ile sunulur.

 
 
 
Bu Haber 1845 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!