Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BAKAN YILDIRIM AÇIKLADI!BAKAN YILDIRIM AÇIKLADI!

Tarih: 2011-08-28

BAKAN YILDIRIM'DAN AÇIKLAMALAR!.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de “Türkiye’de iletişim vergileri yüksek” diyerek şikayet ettiği konuyla ilgili Binali Yıldırım müjdeyi verdi.
Yıldırım, “Önümüzdeki aylarda taraflar bir araya gelerek bu işi sonuca bağlayacağız” dedi...
İletişim vergilerinin düşürülmesi için düğmeye basılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Türkiye’de iletişim vergisi çok yüksek’ diyerek şikayet ettiği konuya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan müjdeli haber geldi. GSM, sabit telefon ve internet
harcamalarından alınan Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) düşürülmesi için sık sık Maliye Bakanı Şimşek’le bir araya gelen Bakan Yıldırım, bu konuda uzun süredir çalışma yaptıklarını, bu çalışmalarına hız vereceklerini söyledi. Bakan Yıldırım, “Tahmin ediyorum ki önümüzdeki aylarda Maliye Bakanlığı, sektör temsilcileri ile bir araya gelecek ve bir neticeye varacağız” dedi.
Yüzde 43’ü buluyor
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanju Erkoç, dünyanın en yüksek iletişim vergisinin Türkiye’de ödendiğini söyledi. AB ülkelerinde iletişim vergisi oranının ortalama yüzde 19 olduğunu kaydeden Erkoç, Türkiye’de ise KDV ile birlikte GSM’de yüzde 43, sabit telefonda yüzde 33, internet kullanımında ise yüzde 23 oranında vergi yükü bulunduğunun altını çizdi. Öncelikle GSM ve sabit telefonlardaki vergi oranlarının dengelenmesi gerektiğini savunan Erkoç, “Bunun ardından da en az yüzde 19 seviyesine indirilmeli” diye konuştu.
Yıldırım bu işi çözer
Vergi oranlarının indirilmesinden devletin bir kaybının olmayacağını ifade eden Erkoç, “Maliye Bakanlığı’nı ikna ederse Yıldırım bu işi çözer. Artık bu konuda top Maliye Bakanlığı’nda” dedi. Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu da Bakan Yıldırım’ın açıklamalarının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Müftüoğlu, “Biz Sayın Bakanımız’dan bu konuda ricada bulunmuştuk. Böyle bir kararı alırlarsa sektör olarak çok seviniriz” dedi. Bu arada, iletişim şirket temsilcileri, hükümetin iletişim vergi oranlarını düşürmesi halinde bunu anında tüketiciye yansıtacaklarını ifade ettiler.
PTT’ye 140 milyon liralık tesis
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi’nin açılışı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Türkiye’deki belediyelere hibe edilen çöp toplama araçlarının anahtar teslim törenine katıldı. PTT’nin son yıllarda yenilendiğini kaydeden Yıldırım, “Bu bina PTT’nin yüz akı bir eser. 140 milyon harcama yapılmış. 2003-2011 arasında 544 milyon lira PTT’ye yatırım yapıldı. PTT zarar etme noktasına gelmişti. Şu an geliri giderini fazlasıyla karşılıyor, her sene hazineye en az 300 trilyon kaynak aktarıyor” dedi.
Şimdi diyeceksiniz ne var bunda? Gerçekleşmemiş hatta ne zaman gerçekleşeceği belli bile olmayan 3-5 puanlık iletişim vergisi indirimi bunca meselenin içinde haber mi? Çok haklısınız. Bizim bu haberde dikkatimizi çeken Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın “PTT her sene de hazineye en az 300 trilyon kaynak aktarıyor” açıklaması. Birileri ya Sayın bakanı ya çok fena yanıltıyor ya da Sayın Ulaştırma Bakanının rakamlarla arası pek hoş değil. Çünkü, PTT Genel Müdürlüğü internet sitesinden alınan ve  aşağıda bilgilerinize sunulan tablo incelendiğinde,
2003 - 2010 yılları arasında PTT;
-       2003 yılında yaklaşık 23 milyon TL. açıkladığı Kar sonraki yıllarda artarak sürmüş,
-       2006 yılında 203, 2007 yılında ise 237 milyon TL. Kar gerçekleşmiştir.
-       Ancak bugüne kadar sadece 2008 yılında bir kez 377 milyon TL. Kar açıklanmış,
-       Sonrasında hızla azalarak 2009’da 230 milyon TL., 2010 yılında ise yine yaklaşık 143.6 milyon TL. Kar gerçekleşebilmiştir.
Dolayısı ile Sayın Bakanın açıklamaları gerçekle örtüşmemekte, bu verilerle PTT’nin Hazineye her yıl 300 trilyon kaynak aktarması mümkün  olamamaktadır. Hazine Müsteşarlığının Ocak-Haziran 2011 dönemi verilerine göre, daha önce bizim de haber yaptığımız http://www.telekomculardernegi.org.tr/haberdetayi.php?aid=2499  PTT’nin Hazine Müsteşarlığına ödediği temettü miktarı Sayın Bakanın para birimiyle 5 trilyon olarak açıklanmıştır.
Sayın Bakanın ve kamuoyunun bilgilerine saygı ile sunulur.

 
 
 
Bu Haber 1788 defa okunmuştur.
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
PTT PERSONELİ HAKLARINDA İYİLEŞT
İNTERNETİ ÇALINAN OKUL ÇARESİZ
PTT ve KABLONET´E SORULAR
KOBİLERİN KURTARICISI: VERİ MERK
PTT MEMURLUĞUNDAN FETÖ KAYMAKAML
33 TELEKOM ÇALIŞANINA GÖZALTI
PTT İHALELERİNDE SORULAR
PTT´DEN MUHTEŞEM HIZ
İSLAM AHLAKI ve SANAL ALEM
WHATS-APP ÜCRETLİ Mİ OLUYOR
MOBİL BAYRAMLAŞMA
5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK
ALLAH´IM SANA YAKARIYORUZ
ZAFER BAYRAMINDA UTANMAK
KAMU KURUMLARINDAKİ ETİK İHLALLE
ÖDÜLLER ÖDÜL MÜ?
PTT´NİN AÇIKLAMASI
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!