AZINLIKLARA BAYRAM ÖNCESİ...AZINLIKLARA BAYRAM ÖNCESİ...

Tarih: 2011-08-29

AZINLIKLARA BAYRAM ÖNCESİ MÜJDE!.
Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Vakıflar Kanunu’na geçici bir madde ekleyen AKP iktidarı, Türkiye’deki azınlık cemaatlare bayram (!) jesti yaptı. AKP hükümetince, Cemaat vakıflarının 1936 yılında beyan ettikleri tüm taşınmazları, mezarlıkları ve çeşmeleri adlarına tescil etme hakkı geçiren ve üçüncü şahıslar adına kayıtlı olan taşınmazların rayiç değeri ise Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğünce cemaat vakıflarına ödenmesini sağlayan kararnameye imza attı.
12 AY SÜRE VERDİ
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname” kapsamında “5737 sayılı Vakıflar Kanunu” na geçici madde eklendi. Buna göre, cemaat vakıflarının 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup, malik hanesi açık olan taşınmazları, 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup kamulaştırma, satış ve trampa dışındaki nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye ve il özel idaresi adına kayıtlı taşınmazlarıyla 1936 Beyannamesinde kayıtlı olup kamu kurumları adına tescilli olan mezarlıkları ve çeşmeleri, tapu kayıtlarındaki hak ve mükellefiyetleriyle, 12 ay içinde müracaat edilmesi halinde, Meclisin olumlu kararından sonra ilgili tapu sicil müdürlüklerince cemaat vakıfları adına tescil edilecek. Cemaat vakıflarınca satın alınmış veya cemaat vakıflarına vasiyet edildiği veya bağışlandığı halde mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Genel Müdürlük adına tapuda kayıt edilen taşınmazlardan, üçüncü şahıslar adına kayıtlı olanların, Maliye Bakanlığınca tespit edilen rayiç değeri, Hazine veya Genel Müdürlük tarafından ödenecek. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Lozan Antlaşması ile güvenceye alınan azınlık cemaat vakıfları, 1936 yılında taşınmaz mallarına ilişkin beyanname verdi. Ancak yıllar içinde beyan ettikleri taşınmazlar, cemaat vakıfları adına tescil edilmedi, bazıları üçüncü şahıslara devredildi.
KİLİSEYE BIRAKMIŞTI
Cemaat vakıflarının taşınmaz mallarıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açılan davaların sembolü olan Heybeliada’daki yetimhane davasında, hükümet mahkeme sonucunu beklemeden yetimhaneyi Fener kilisesine bırakmıştı.
PAPAZLARDAN BAŞBAKAN ERDOĞAN’A ÖVGÜ YAĞDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik cemaat vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde verilen iftara katıldı. Azınlık gayrimenkullerinin iadesiyle ilgili kararı değerlendiren azınlık cemaati liderleri, “Çok muhteşem, olumlu bir adımdır. Bütün dünyanın takdir ettiği bir adımdır” yorumunu yaptılar. İftarın verileceği alana eşi Emine Erdoğan’la gelen Başbakan, azınlık cemaati ruhani liderleriyle tokalaştı.
İftar yemeğine hükümetin azınlık vakıflarına ait taşınmazların geriye iadesiyle ilgili kararname müjdesi damgasını vurdu. Programa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ın yanısıra Bülent Arınç ve eşi, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve eşi, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AB Bakanı Egemen Bağış ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez gibi isimlerin katıldığı davete ayrıca Türkiye'deki Gayrimüslim Cemaati temsilcilerinden Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşı İshak Haleva ve Suryani Ostodoks Ruhani Lideri Yusuf Çetin gibi isimler katıldı.
HALEVA "OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN IŞIĞI HALEN DEVAM EDİYOR"
Türkiye Hahambaşı İsak Haleva "Mükemmel bir şey. Bu gün tarihi bir gün. Osmanlı İmparatorluğu'nun ışığı halen devam ediyor. Büyük bir olaya imza attığı için şükranlarımızı sunuyoruz. Fevkalade. Osmanlı imparatorluğundan kalma bir ışığın devamına kendisi imza atmıştır. Çok muhteşem bir olumlu adımdır. Fevkalade ve bütün dünyanın takdir ettiği bir konudur" dedi.
YAPILAN BİR HAKSIZLIĞIN TAMİRİDİR
Fener Rum Patriği Bartholomeos "Sayın başbakanımızın bu davetimizi kabul etmesi bizim için büyük bir şeref onur. Aynı zamanda sevinç vesilesidir. Hükümetimizin azınlıklara karşı gayrimüslim vatandaşlara karşı gösterdiği ilginin bir ifadesidir. Ve güzel bir vesile oldu. Biliyorsunuz cemaat vakıflarının mallarının iade edilmesine denk geldi. Zannediyorum sayın başbakanımız böyle ayarladı. Bu ben kendisine şükranlarımı arz ediyorum. Yapılan bir haksızlığın tamiridir. Restorasyonudur. Eskiden çok nahoş olaylar oldu. Teker teker düzeltiliyor. Bir hukuk devleti içinde yaşıyoruz. Onun daha iyisini de göreceğimizden eminiz."
KENDİ KİLİSEMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ
Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin "Özellikle Doğu, Güneydoğu'da vakıflarımız var. ama İstanbul'da bir tek metropolitlik binamız var. Bir de kilisemiz var. 40 seneden beri hükümetimizle diyalog halindeyiz. Yeni kilise yapmak için ama daha istediğimiz randımanı alamadık. İnşallah o randımanı alırsak çok seviniriz"
ATEŞYAN "BU GÜN ÇİFTE BAYRAM"
Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan "Bu ramazanın en özel iftar akşamlarından bir tanesi. Başbakanımızın ve hükümet yetkililerinin gösterdiği ilgi bu gün bizlerin arasında olması bizim için bir bayram. Hatta bu gün çifte bir bayram. Başbakanın azınlıklarla ilgili kararnamesi bizim için bu akşamı çifte bayram yaptı. Büyük bir hediye oldu. Sorunların ilerleyen süreçte rahatlıkla çözüleceğinden eminiz. Başbakana müteşekkiriz"
İSHAK ALATON "BUNDAN SONRAKİ ADIM HERKESİN EŞİT MUAMELE GÖRECEĞİ ANAYASA"
Devrim gibi bir şey. toplumsal barışın yolu açılmış oldu. Bu güne kadar hep birinci sınıf vatandaşlar ve ikinci sınıf vatandaşlar vardı. İkinci sınıf vatandaşlar dediğimiz azınlıklardı. İşte bu ayrımcılığı geride bıraktık. Şimdi herkes eşit oldu. Bundan sonraki adım da herkesin eşit muamele göreceği bir anayasanın temellerini atmaktır. Biz de bu yüzden bu akşam çok heyecanlıyız."
İftar yemeğinde Kafe Aman İstanbul orkestrası Türkçe, Rumca, Ermenice ve Sefarad şarkılarından oluşan minik bir konser verdi.
.
 

 
Bu Haber 1904 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!