FATURALIYA GEÇENLERE İYİ HABERFATURALIYA GEÇENLERE İYİ HABER

Tarih: 2011-09-04

FATURALIYA GEÇEN TÜKETİCİLER TL’LERİNİ AYNEN GERİ ALACAK.
Ön Ödemeliden Faturalıya Geçen Tüketiciler Önceden Birikmiş TLlerini Geri Alacak! Cep Telefonu Operatörlerinin TL’leri Yeni Faturalı Hatlarına Gerçek Değerleriyle Yansıtmayarak Mağdur Ediyordu. 
Cep telefonu operatörlerinin, ön ödemeli hatlardan faturalı hatlara geçen tüketicilerin ön ödemeli olarak satın aldıkları TL’leri yeni faturalı hatlarına gerçek değerleriyle yansıtmayarak, kendilerinin belirlediği ölçütler üzerinden ve dakika olarak yansıtmaları, tüketici mağduriyetlerine neden olmaktaydı.
Konuyla ilgili olarak, Türkiye’nin Şikayet Platformu Şikayetvar’ın elde ettiği bilgilere göre; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun aldığı karar sonucunda sorun tüketiciler lehine çözülmüştür.
Tüketici Lehine Karar
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca yayınlanan 29.06.2011 tarih ve 2011/DK-14/324 sayılı kararla; mobil telefon işletmecilerinin, ön ödemeli sistemden faturalı sisteme geçiş yapan abonelerin hesaplarında kalan TL miktarını abonenin hesabına alacak kaydederek düzenlenecek ilk faturaya ve/veya sonraki dönem faturalarına mahsup etmeleri ve işbu Kurul kararına ilişkin hazırlıkların 2 ayda tamamlanarak uygulama safhasına geçilmesi hususlarına yer verildi.
 
Bu uygulama ile, örneğin, ön ödemeli hattında 80 lira bulunmaktayken faturalı hatta geçen tüketiciye, ölçütü ve kullanım şartları firma tarafından belirlenen miktarda dakika verilmesi yerine, tüketicinin hesabına doğrudan 80 TL’nin alacak kaydedilerek gerekli mahsup işleminin yapılması sağlandı.
 

ŞikayetVar Haber Merkezi


Bu Haber 1829 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!