OPERATÖRLERİN TABLET REKABETİOPERATÖRLERİN TABLET REKABETİ

Tarih: 2011-09-05

OPERATÖRLER TABLET REKABETİNDE.
En ince, en hafif ve uygun tablet yarışına telekom sektörü de katıldı. 24 ila 36 ay taksitle satılan tabletler için aylık 55-85 lira arasında ödeme planları sunuluyor.
Geçtiğimiz yıl iPad'in ilk nesil modeliyle başlayan tablet rekabeti bu yıl dörtfarklı markanın telekom operatörleri tarafından satılmasıyla Türkiye'ye de sıçradı. Özellikle bu yıl, Motorola Xoom, iPad 2, HTC Flyer ve Galaxy Tab 10.1 inç tabletlerle rekabet çok kızıştı. Telekom operatörleri 24 aydan 36 aya ulaşan vadeler ve aylık 55 TL'den 85 TL'ye varan taksitlerle faturalara yansıtılan ödeme planları sunuyor. Üç mobil operatör değişik ödeme seçenekleriyle iPad satışına başlamıştı. Ancak iPad, Türkiye'ye resmi olarak gelene kadar Turkcell, Samsung Galaxy Tab'in 7 inçlik modeliyle giriş yapmıştı. O günden bugüne Türk Telekom'un 36 aylık vadeyle 55 TL taksitle Motorola Xoomsatışına başlamasıyla yarış yaz başında kızıştı. İşin içine TTNET'in de katılmasıyla tablet satışına girmeyen operatör kalmadı. Yaz aylarında ise Vodafone'un HTC Flyer ve Turkcell'in Galaxy Tab 10.1 inç tabletiyle rekabet daha da çok artmış oldu. 
ANDROID YERELLEŞEMİYOR 

Tabletler henüz bilgisayarın alternatifi cihazlar değil. İnternet, elektronik posta ve sosyal ağları yaşam tarzı haline getirenler için vazgeçilmez bir cihaz oldu. Elektronik kitap ve kurumsal uygulamalarla dikkat çeken tabletlerde iPad öne çıkıyor. Android en güçlü alternatif olsa da Samsung'un çabaları dışında yerelleşme konusunda rakipsiz kalıyor. Microsoft'un Windows işletim sistemi ve Blackberry'nin alması gereken çok mesafe var. 
Tabletler Android ile bal yapmayı başardı
Motorola, Xoom ile yılın ilk yarısında piyasaya çıktığında Apple iPad'in en güçlü rakibi olmuştu. O zamanlar Motorola ile flörte yeni başlayan Google, bu ilişkinin ilk meyvesini tablet için geliştirmiş olduğu yeni Android işletim sistemi Honeycomb (Petek) ile vermişti. Motorola XOOM'da 1GHz çift çekirdekli işlemci, 32 GB bellek ve 1 GB RAM bulunuyor. 36 ay taahhüt veren Türk Telekom müşterileri, tüm vergiler dahil 36 ay boyunca ayda 55 TL ödeyerek, 24 ay taahhüt vererek kampanyaya katılan Türk Telekom müşterileri ise aylık 79 TL ödeyerek Motorola XOOM'u satın alabiliyor. 
Kalemli mini tablet de yarışta
Kampanyaya özel süper internet paketlerinden biri olan, 24 ay taahhütlü olarak satılan, 7 inç dokunmatik ekranı ve kalemiyle öne çıkan HTC Flyer rakiplerine göre daha kolay taşınıyor. HTC Flyer- Tablet, abonelere, 1GB Süperİnternet paketiyle ayda 75 TL'ye, 4GB Süper İnternet paketiyle ise ayda 85 TL'ye sunuluyor. 
Yüzde 33 daha ince
Apple'ın devrim yaratan ikinci nesil yeni cihazı iPad 2, orijinal iPad'e oranla yüzde 33 daha ince. 10 saate kadar pil ömrü olan iPad 2 tüketicilere data planıyla sunuluyor. Apple iPad 2'nin USB ve HDMI giriş eksikleri aksesuvarlar aracılığıyla kapatılıyor. 
Ekranıyla göz kamaştırıyor
Daha önce piyasaya sürdüğü Galaxy Tab ile Apple iPad'e en hızlı yanıt veren Samsung ilk üründe yaptığı hatalardan ders almış görünüyor. Özellikle 16:9 film ve TV izlemek için daha farklı bir deneyim yaşatan Galaxy Tab, 10.1 inç tablet 8.6 milim kalınlığı ile rakiplerinden ayrılıyor. 
 
 
Bu Haber 1800 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!