İSTİKLAL HARBİMİZDE PTTİSTİKLAL HARBİMİZDE PTT

Tarih: 2011-09-11

 

Geçenlerde PTT Genel Müdürlüğüne eski dostları ziyarete gittik. Bize  PTT Genel Müdürlüğünün hazırladığı muhteşem bir kitabı hediye ettiler:                              “İstiklal Harbi’mizde PTT”

PTT Genel Müdürlüğü PTT’nin kuruluşunun 169. yılı anısına hazırladığı  “İstiklal Harbi’mizde PTT” adlı kitapta, Kurtuluş Savaşı’nın nasıl kazanıldığı ve bu savaşta muhaberenin önemi gözler önüne seriyor.

Cumhurbaşkanlığı Arşivi, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Askeri Tarih ve Stratejik Enstitüsü Arşivi, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi, kitap, gazete, dergi ve makaleler araştırılarak PTT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ İstiklal Harbi’mizde PTT” adlı kitap Kurtuluş Savaşı’nın “Telgraf’ın telleri” ile kazanılmasında PTT’nin üstlendiği misyonu ve Kurtuluş Savaşı sürecini tüm detaylarıyla ortaya koyuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’e; “Zaferi Nasıl Kazandınız?” diye sorulduğunda “TELGRAFIN TELLERİYLE” cevabını verir.

İstiklal Savaşımızın, emperyalist işgalcilerin yanı sıra; imkansızlıklar, yokluklar ve zorluklara karşı da mücadele edilerek nasıl kazanıldığını, tarihi belgeler, fotoğraflar, anılarla insanı gururlandıran, duygulandıran ve vatanın kurtuluşu için yapılan fedakarlıkların tüm gerçekliğiyle ele alındığı “ İstaklal Harbi’mizde PTT” kitabı tarihe de önemli bir belge niteliğinde.

“Kurum Tarihi”  konusunda da büyük bir boşluğu dolduran, PTT’nin 1917-1923 dönemini açığa kavuşturan, İstiklal Savaşımızda PTT’cilerin rolunü anlatan bu kitabı Türk Kültür Hayatına kazandıran, kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.

 

Bu Haber 3130 defa okunmuştur.
BİR TELGRAFIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAYALİ CİHAN DEĞER
BALKANLARDA BİR AŞK HİKAYESİ
1990´LI YILLARDA BATMAN&ac
ADANA, ÇEKİL ARADAN
NUTUK´TA TELGRAF VE TELGRAFÇILAR
TEKNOLOJİ TARİHİNDEN EN ÖNEMLİ 9
POSTA VE TELEKOMÜNİKASYONDA İLKL
ANTALYA TELGRAFHANESİ GERÇEĞİ
NOSTALJİ; PTT SPOR KULÜBÜ
PTT TARİHİNİN İLK BÜYÜK YOLSUZLU
KUTLUCA (KUŞÇALI) TELGRAFHANESİ
POSTANE İŞGALLERİ III
POSTANE İŞGALLERİ (2)
POSTANE İŞGALLERİ (I)
FOTOĞRAFLARLA NOSTALJİ
İZMİR TELEFON ŞİRKETİNİN DEVLETL
İZ BIRAKAN PTT’CİLER 4: ORHAN V
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
PTT-TELEKOM TARİHİNDEN FOTOĞRAFL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!