Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
 TOMBALACI TAKTİĞİ TOMBALACI TAKTİĞİ

Tarih: 2011-09-12

 TELEKULAKTA TOMBALACI TAKTİĞİ
CHP’li eski vekil ve bilişim uzmanı Tacidar Seyhan, Başbakanlık yönetmeliğiyle kurulan yeni dinleme birimlerinin yasal ve gayri yasal kayıt tutabileceğine dikkat çekerek uyardı.
Bağımsız denetim kurulu olacak mı?
Seyhan, “Kimin adına çalışacaklar? Kurul kimlerden oluşacak? Günlük kayıtları ve ekipmanı denetleyecek bağımsız kurul var mı?” gibi soruların açıklığa kavuşturulmasını istedi.
“Telekulak”ta büyük tehlike
CHP’li eski vekil Seyhan, Başbakanlıkça hazırlanan yönetmelikle kurulan dinleme birimlerinin yasal ve gayri yasal kayıt tutabileceğine dikkat çekti.
Başbakanlık tarafından telefonların dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi için kurulan yeni birimleri değerlendiren CHP eski Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Türkiye’de yasa dışı dinlemelerin artacağını söyledi.
Seyhan, yeni kurulan “Teknik İşletme” ve “Bilgi Sistemleri” daire başkanlıklarının görevlerini Türkiye İletişim Birimi’nin (TİB) yaptığını belirterek, burada asıl meselenin kurulan 2 başkanlığın siyasi iradenin etkisi altında işletilip işletilmeyeceğinin olduğunu söyledi. 
Bağımsız denetim şart
Seyhan, “Orası kimin adına çalışacak, birincisi bu. İkincisi teknik olarak iki tane server’a kayıt almak mümkün. Bir server’dan resmi kayıt altına alırsınız ve isteyen kurumlara bilgileri verirsiniz. Diğer server’dan da yasadışı dinlemeleri yaparsınız ve gizli tutarsınız. Denetleme anında da otomatik şifreleme ile imha edersiniz. Burada niyet önemli. Bu kurumun yetkilileri kimlerden oluşacak. Bağımsızlar mı?, bağımsız yargıdan yöneticiler var mı? Aynı kurumun bağımsız denetim organı olacak mı? Periyodik olarak günlük dinleme kayıtları cihaz ve ekipmanını denetleyecek bağımsız kurumların uzmanlarından oluşan bir denetleme kurulu oluşturulacak mı?” diye sordu. Dinleme konusunda Türkiye’de fırtınaların koptuğunu hatırlatan Seyhan, “Bir siyasi partinin genel başkanı bir izleme rezaleti ile gidiyor, bir başka siyasi partinin 12 genel başkan yardımcısı izleme yoluyla gidiyor, Genelkurmay Başkanı dinlenebiliyor, Başbakan’ın dinleme kasetleri olduğu söyleniyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek bile ’Ben de dinlendim’diyor. Bir Allah’ın kulu da ’Başbakanlık ve Cumhurbaşkanı, denetleme kurullarını neden harekete geçirmez?’demiyor” dedi. Dinlemelerde bağımsız bir denetleme kurulunun olması gerektiğini belirten Seyhan, “Denetleme kurulunun başkanını ve denretçilerini Başbakan veya Bakanlar atarsa ha şiş yanmış ha kebap. TİB’in ne kabahati vardı. Sayın Başbakan TİB’in görevlerini okumamış” diye konuştu.
Gündem değiştirecekler
Bundan sondaki dinleme furyalarının hedefinin AKP’nin emrinde ve güdümünde çalışmayan ve büyümeye devam eden büyük iş adamları olduğunun altını çizen Seyhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Daha sonra hedef yola gelmemiş olan basın mensuplarıdır. Bunların kasetleri yavaş yavaş servis edilecektir! Bir önemli gündemi kapatmak için bir dinleme kasetini ortaya koyacaklar. Türkiye’deki her kurumu böyle dizayn etmeye çalışacaklar.” 
TİB’de 2 yeni birim kuruldu
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB), telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişim tespiti, dinlenmesi ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınması konularında teknik işleri yürüten Teknik Daire Başkanlığı kaldırılarak yerine “Teknik İşletme” ve “Bilgi Sistemleri” daire başkanlıkları kuruldu. Başbakanlıkça hazırlanan ilgili yönetmelik, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle artan iş yükü ve hizmetin gereklilikleri gözetilerek altyapı, yazılım, donanım ve verilere ilişkin işlevler ayrıştırılarak ilgili daire başkanlıklarına verildi. İşlevsel amaçla gerçekleştirilen yönetmelik değişikliğine, kurumların talepleri de gözetilerek veri formatlarına ilişkin bazı teknik düzenlemeler de eklendi. Düzenlemeyle TİB bünyesinde yer alan Teknik Daire Başkanlığı da kaldırıldı.
Bu Haber 1633 defa okunmuştur.
E-DEVLETTE YAŞANAN SORUN ve NEDE
15 YILDA 60 MİLYAR DOLARLIK ÖZEL
PTT VOLEYBOLÜN SPONSORU OLDU
TURKCELL´İN İLETİŞİM DİREKTÖRÜ;
TURKCELL 3 MİLYON DOLARLIK EOROB
BAZI OYUNLAR İNTİHARA SÜRÜKLEYEB
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA 3840 KİŞİ
KORSAN TAHSİLAT MERKEZLERİNE DİK
İNTERNETTE EN ÇOK NE ARANDI?
SANAYİ BAKANLIĞINDA 59 GÖZALTI
3 GSM OPERATÖRÜNE SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM´UN ORTAĞI BAT
PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Biraz He
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
ÇOCUK UYUNCAKLARINDAKİ “CASUS”A
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!