MİLLETİN MALINI SATIYORLARMİLLETİN MALINI SATIYORLAR

Tarih: 2011-09-12

 MİLLETİN MALINI APAR TOPAR SATIYORLAR.
MİLLİ GAZETE
Binbir güçlükle kurulan devlet kurumlarının çoğunu elden çıkararak stratejik niteliği olup olmadığına bakmadan, özelleştirme adı altında satan zihniyet, kamuoyunun bütün itirazlarına aldırış etmeden yeni satışlara imza atmaya hazırlanıyor.
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, şeker fabrikalarında B ve C portföylerinde bir iki hafta içinde ihaleye çıkılacağını bildirdi. Aksu, özelleştirme takvimi hakkında açıklamalarda bulundu.
Portföy B (Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan) ve Porftöy C'de (Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba) yer alan toplam 10 şeker fabrikasında ihale ilanına çıkacaklarını kaydeden Aksu, fabrikaların varlık satışı yöntemiyle özelleştirileceğini belirtti.
Aksu, söz konusu özelleştirmeler için hazırladıkları şartnamelerde, Danıştay'ın daha önceki iptal kararındaki gerekçeleri dikkate aldıklarını da söyledi.
Ahmet Aksu, Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş'de kalan yüzde 20'lik hissenin özelleştirilmesi için de önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkmayı öngördüklerini ifade etti.
Termik santraller
''Bu yıl içinde, termik santralleri varlık satışı yöntemiyle özelleştirmeyi planlıyoruz'' diyen Aksu, söz konusu termik santraller arasında Soma A-B, Çan, Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santralleri'nin bulunduğunu söyledi.
Aksu, amaçlarının öncelikle termik santrallerin özelleştirmesini gerçekleştirerek, özel sektör eliyle yapılması gereken yatırımların yapılmasının, verimliliğin ve kapasitenin artırılmasının sağlanması olduğunu söyledi. Bazı termik santrallerde kapasite artış zorunluluğu getireceklerini ifade eden Aksu, getirilecek yatırım zorunluluğuyla da toplam kurulu kapasitenin artırılmasına katkıda bulunulacağını kaydetti.
Elektrik üretiminde, geçiş dönemi sözleşmeleri ve çevre mevzuatı beklentisi
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinde toplam 16 bin megavatlık bir portföyün bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti: ''Bu, süreç alacak bir işlem. İki tane önemli şey bekliyoruz. Birincisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve yatırımcılara çevre yatırımı yapmaları için belirli bir süre tanınmasını sağlayacak olan çevre mevzuatı, ikincisi ise EPDK'nın geçiş dönemi sözleşmelerini 2011 yılı sonu itibariyle sonuçlandırması. Bunlar tamamlandığında, daha hızlı bir şekilde yol alabileceğiz.
Daha sonra 9 porföy halinde, peyderpey ihaleleri gerçekleştireceğiz. Elektrik üretimlerdeki stratejimiz devam ediyor. Bu konuda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.''
Elektrik dağıtım özelleştirmeleri
Ahmet Aksu, özelleştirmeleri gerçekleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinde, firmalara bu ay sonuna kadar süre verdiklerini hatırlatarak, firmaların şartname gereği ilave süre isteme hakları bulunduğunu ve yüzde 2 ek teminatı yatırmaları durumunda da ilave süre tanınma imkanının bulunduğunu söyledi.  Şu anda değerlendirme aşamasında bulunulduğunu belirten Aksu, değerlendirmeler sonucunda ek teminat yatırmayan firmaların bugüne kadar yatırdıkları teminatların nakde çevrileceğini ve bir sonraki firmalara çağrıda bulunacaklarını kaydetti.
Akdeniz Elektrik Dağıtım'da Sabancı Grubu'nun teminatının nakde çevrildiğini hatırlatan Aksu, şu anki süreçte 1 milyar 100 milyon dolarla en yüksek teklif veren EMKAT Grubu'nun davet edileceğini söyledi. Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'de ise ek teminatın yatırıldığını hatırlatan Aksu, sürecin devam ettiğini ve yıl sonuna kadar devrin gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade etti.
Köprü ve otoyollar
Köprü ve otoyollarda ihaleye çıktıklarını hatırlatan Aksu, söz konusu ihalenin yeni yatırımcı portföyü kazandıracağını ve özelleştirmeye, yurt içinden, yurt dışından daha önce özelleştirme ihaleleriyle ilgilenmeyen yeni yatırımcıların, otoyol işletmecilerinin geleceğini ifade etti.
Başkent Doğalgaz ihalesinin de başarılı bir şekilde sonuçlanacağını düşündüklerini belirten Aksu, ihale ile ilgilenen kurumsal yatırımcıların bulunduğunu kaydetti.
Milli Piyango'nun özelleştirmesi konusunda Bakanlar Kurulu tarafından karar verilecek iki yol bulunduğunu anlatan Aksu, Bakanlar Kurulu'nun lisans verme suretiyle özelleştirme yapılmasına karar vermesi durumunda özelleştirmenin ÖİB tarafından, bazı hizmetlerin hizmet alımı yoluyla özelleştirilmesi durumunda özelleştirmenin Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Aksu, ''Stratejiye ilişkin karar henüz çıkmadı'' dedi.
İzmir, Galataport ve Derince limanları
Başkan Vekili Aksu, İzmir Limanı'nın kruvaziyer ve yük limanı olarak ikiye bölünerek özelleştirileceğini belirterek, kruvaziyer liman kısmında bir iki ay içinde, yük limanı kısmında ise çalışmaların tamamlanmasının ardından, yıl sonunda ya da en geç önümüzdeki yılın başında ihale ilanına çıkmayı düşündüklerini bildirdi.  Aksu, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilecek Galataport'ta, imar planı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini, Derince Limanı'nın da da imar çalışmasının ardından ihaleye çıkılacağını söyledi.
 
Bu Haber 1753 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!