DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
FİBERE 1 MİLYAR TLFİBERE 1 MİLYAR TL

Tarih: 2011-09-14

 TURKCEL’DEN 1 MİLYAR TL’LİK FİBER YATIRIMI.
Teknoloji şirketlerinin rekabeti 'kabloya' bağlandı. Türk Telekom'un ardından Turkcell de Türkiye'yi fiber optik kablo ağlarıyla örüyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Evlere kadar 1000 Mbps'lik fiber optik bağlantı sağlayan fiber omurgamız 73 kente ve yaklaşık 27 bin kilometreye ulaştı." dedi.
Türkiye'de fiber internetin yaygınlaşmasıyla katma değerli hizmetler daha geniş müşteri kitlesine ulaşacak. Hükümet de bu gelişimin olumlu etkilerini programına, "Genişbant erişimin artırılması amacıyla fiber altyapı yatırımları yapılacak, 2015 yılında 15 milyon genişbant abonesine erişim sağlanacaktır." ifadesiyle dahil etti. Mobil şirketler de cepte 3. nesilden sonraki yeni yatırım hamlesini fiber internet üzerine yapmaya başladı. İletişim operatörü Turkcell'in Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv, ülkenin kalkınması, memleketin her köşesinde fırsat eşitliğinin sağlanması için mobil veya sabit, genişbantı ev, sokak, okul, işyeri gibi ihtiyaç olan her yere götürmeleri gerektiğine inanıyor. Superonline üzerinden altyapı yatırımlarına devam ettiklerini belirten Ciliv, 4 yıl önce ciddi yatırımlar yapmaya başladıklarını söyledi. Ciliv, "Evlere kadar 1000 Mbps'lik fiber optik bağlantı sağlayan fiber omurgamız 73 kente ve yaklaşık 27 bin kilometreye ulaşmış durumda. Yaptığımız 1 milyar TL'nin üzerindeki yatırımla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Mersin ve Samsun illerinde evlere ve şirketlere fiber internet götürüyoruz." dedi. Söz konusu 10 ilde 200 bini aşkın evde fiber internet müşterileri bulunduğu bilgisini veren Ciliv, 2011 sonuna kadar fiber omurgasını 28 bin km uzunluğa çıkarmayı ve 1 milyon haneye hizmet vermeye hazır hale gelmeyi hedeflediklerini aktardı. Türkiye'nin kalkınması için hükümetin teknolojiye inançlarını çok yakından bildiklerini dile getiren Turkcell CEO'su Ciliv, devletin daha birkaç hafta önce yaptığı açıklamada "2023'te 16 milyon haneye gigabite (1000 Mbps) düzeyinde internet hizmeti sunmayı hedeflediklerini" anlattı. Ülkenin dört bir yanının fiber ağlarla örülmesi, kimi noktalarda ise fiberin farklı teknolojilerle tamamlanmasının söz konusu olduğunu dile getiren Ciliv, "Bunun için özel sektörün yanında kamu kurumlarının desteği de çok önemli doğal olarak. Evrensel Hizmet Fonu gibi kamu kaynaklarının da seferber edilmesi teknolojinin yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
Data indirmede dünyanın en hızlı 11 santrali Turkcell'in
Turkcell grubunun 2011'deki performansından memnun olduğunu dile getiren Süreyya Ciliv, "İlk yarıda gösterdiğimiz performanstan memnunum. Bununla birlikte grup olarak daha gidecek çok yolumuz var. HSDPA+ Dual Carrier teknolojisini uygulayarak saniyede 43 megabit mobil internet hızını sunarken, grup şirketlerimizin performansı da yükselişte. Superonline ve Ukrayna'daki şirketimiz Astelit gelirlerini artırmaya devam ediyor. Bu gelişmelerden aldığımız güçle yılın ikinci yarısında da 1 milyar TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz." dedi. 3G için kurduğu hayallere 2 yıl sonra ulaştığını söyleyen Ciliv, "3G'nin Türkiye'ye gelmesi için çok istekliydik. 2 yıl içerisinde burada inanılmaz bir başarı öyküsü yakaladık; Turkcell 3G abone sayımız 15 milyonu aştı, mobil data trafiğimiz 34 kat arttı. Ericsson'un 53 ülkede 639 3G santrali arasında yaptığı araştırmada data indirme hızında en hızlı ilk 11 santralin Turkcell santrali olması ve Türkiye'nin bu alanda gelişmiş ülkeleri geride bırakması bizi heyecanlandırıyor." sözleriyle tamamladı.
 Kaynak: ZAMAN
Bu Haber 1772 defa okunmuştur.
ÇOCUK UYUNCAKLARINDAKİ “CASUS”A
KİT’LERDE TEMEL ÜCRETLER DEĞİŞTİ
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
TATİLE GİTMEDEN BU YAZIYI OKUYUN
ÇEKMEYEN TELEFONLAR VE DERTLİ V
TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ
TEKNOLOJİYE KARŞI NOSTALJİ; TEBR
APPLE SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLE YOĞUNL
PTT´DEN ATILIM HAMLELERİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!