7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
FİBERE 1 MİLYAR TLFİBERE 1 MİLYAR TL

Tarih: 2011-09-14

 TURKCEL’DEN 1 MİLYAR TL’LİK FİBER YATIRIMI.
Teknoloji şirketlerinin rekabeti 'kabloya' bağlandı. Türk Telekom'un ardından Turkcell de Türkiye'yi fiber optik kablo ağlarıyla örüyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Evlere kadar 1000 Mbps'lik fiber optik bağlantı sağlayan fiber omurgamız 73 kente ve yaklaşık 27 bin kilometreye ulaştı." dedi.
Türkiye'de fiber internetin yaygınlaşmasıyla katma değerli hizmetler daha geniş müşteri kitlesine ulaşacak. Hükümet de bu gelişimin olumlu etkilerini programına, "Genişbant erişimin artırılması amacıyla fiber altyapı yatırımları yapılacak, 2015 yılında 15 milyon genişbant abonesine erişim sağlanacaktır." ifadesiyle dahil etti. Mobil şirketler de cepte 3. nesilden sonraki yeni yatırım hamlesini fiber internet üzerine yapmaya başladı. İletişim operatörü Turkcell'in Üst Yöneticisi Süreyya Ciliv, ülkenin kalkınması, memleketin her köşesinde fırsat eşitliğinin sağlanması için mobil veya sabit, genişbantı ev, sokak, okul, işyeri gibi ihtiyaç olan her yere götürmeleri gerektiğine inanıyor. Superonline üzerinden altyapı yatırımlarına devam ettiklerini belirten Ciliv, 4 yıl önce ciddi yatırımlar yapmaya başladıklarını söyledi. Ciliv, "Evlere kadar 1000 Mbps'lik fiber optik bağlantı sağlayan fiber omurgamız 73 kente ve yaklaşık 27 bin kilometreye ulaşmış durumda. Yaptığımız 1 milyar TL'nin üzerindeki yatırımla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Mersin ve Samsun illerinde evlere ve şirketlere fiber internet götürüyoruz." dedi. Söz konusu 10 ilde 200 bini aşkın evde fiber internet müşterileri bulunduğu bilgisini veren Ciliv, 2011 sonuna kadar fiber omurgasını 28 bin km uzunluğa çıkarmayı ve 1 milyon haneye hizmet vermeye hazır hale gelmeyi hedeflediklerini aktardı. Türkiye'nin kalkınması için hükümetin teknolojiye inançlarını çok yakından bildiklerini dile getiren Turkcell CEO'su Ciliv, devletin daha birkaç hafta önce yaptığı açıklamada "2023'te 16 milyon haneye gigabite (1000 Mbps) düzeyinde internet hizmeti sunmayı hedeflediklerini" anlattı. Ülkenin dört bir yanının fiber ağlarla örülmesi, kimi noktalarda ise fiberin farklı teknolojilerle tamamlanmasının söz konusu olduğunu dile getiren Ciliv, "Bunun için özel sektörün yanında kamu kurumlarının desteği de çok önemli doğal olarak. Evrensel Hizmet Fonu gibi kamu kaynaklarının da seferber edilmesi teknolojinin yaygınlaşmasına önemli bir katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
Data indirmede dünyanın en hızlı 11 santrali Turkcell'in
Turkcell grubunun 2011'deki performansından memnun olduğunu dile getiren Süreyya Ciliv, "İlk yarıda gösterdiğimiz performanstan memnunum. Bununla birlikte grup olarak daha gidecek çok yolumuz var. HSDPA+ Dual Carrier teknolojisini uygulayarak saniyede 43 megabit mobil internet hızını sunarken, grup şirketlerimizin performansı da yükselişte. Superonline ve Ukrayna'daki şirketimiz Astelit gelirlerini artırmaya devam ediyor. Bu gelişmelerden aldığımız güçle yılın ikinci yarısında da 1 milyar TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz." dedi. 3G için kurduğu hayallere 2 yıl sonra ulaştığını söyleyen Ciliv, "3G'nin Türkiye'ye gelmesi için çok istekliydik. 2 yıl içerisinde burada inanılmaz bir başarı öyküsü yakaladık; Turkcell 3G abone sayımız 15 milyonu aştı, mobil data trafiğimiz 34 kat arttı. Ericsson'un 53 ülkede 639 3G santrali arasında yaptığı araştırmada data indirme hızında en hızlı ilk 11 santralin Turkcell santrali olması ve Türkiye'nin bu alanda gelişmiş ülkeleri geride bırakması bizi heyecanlandırıyor." sözleriyle tamamladı.
 Kaynak: ZAMAN
Bu Haber 1874 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!