7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AVRUPAYI SOLLAMIŞIZAVRUPAYI SOLLAMIŞIZ

Tarih: 2011-09-20

 İNTERNET KULLANIM ORANINDAKİ ARTIŞTA AVRUPAYI SOLLAMIŞIZ.
İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlenen ''İnternet Yönetimi; Dünyada ve Türkiye'de Alan Adları Semineri''nde yaptığı konuşmada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Mustafa Ünver, Geniş bant erişimde 2002 yılında 3 bin abonesi olan Türkiye'nin bugün itibariyle 11 milyon üzerinde geniş bant abonesi, 45 milyonunu üzerinde de internet kullanıcı bulunduğunu belirterek, ''Türkiye'de 1998-2011 orasında internet kullanım oranı yüzde 7 bin 778 oranında artmıştır. Bu artış oranı Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 833'tür. E dönüşüm çalışmaları her geçen gün yenilerin ilave edilmesiyle sürmektedir. Bugün itibariyle 2,5 milyondan fazla günlük işlem e-devlet kapısı üzerinden gerçekleşmektedir'' dedi.
Türkiye'de internetin sayısal uçurumu azaltacak şekilde tüm ülkeye yaygınlaştırılması için de yoğun çalışmaların yapıldığını vurgulayan Ünver, internet üzerindeki vergi yükünün azaltılması, tüm okullara internet erişimi, bilgisayar sahipliği ve bilgisayar okur yazarlığının artırılması gibi konulara da yönünde faaliyetlerde de bulunulduğunu ifade etti.
Ünver, ilki 2003 yılında Cenevre'de ikincisi 2005 yılında Tunus'ta yapılan Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi'nde ''İnternet Yönetişimi'' konusunun bütün detaylarıyla ele alındığını kaydetti.
Bu tanımın sadece alan adlarını, IP adreslerini içermediğini, aynı zamanda internetin gelişimini etkileyen tüm konuları esas olarak kabul ettiğini dile getiren Ünver, sözlerini şöyle sürdürdü:
''İnternet yönetişimini ilgilendiren politikaları 4 ana başlık altında sıralamak mümkün. Alt yapı ve kritik kaynakların yönetimi. DNS, IP dağıtımı gibi, internet kullanımına ilişkin spam, güvenlik ve internet suçları. Fikri haklar ve uluslararası elektronik ticaret. Özellikle az gelişmiş ülkelerde internet kapasitesinin geliştirilmesi internet yönetişiminin ana konularını oluşturmakta...
İnternet yönetişiminde ülke içindeki ulusal düzeydeki koordinasyon üzerine mutlaka uluslararası koordinasyonun kurulması gerekmekte... İnternet alan adı, IP dağıtımı, siber suçlarla mücadele, veri güvenliği, içerik zenginliği, gizlilik gibi konularda Türkiye olarak uluslararası iş birliğine önem veriyoruz ve uluslararası örgütlere de aktif olarak katılım sağlıyoruz.''
Ünver, tüm ülkelerin değişik bölgelerin kültürlerin söz sahibi olacağı mekanizmaların internetin tüm insanlığın ortak yararına kullanımı için oldukça önemli olduğunu dile getirdi.
Ünver, internet yönetişiminin Türkiye'de kurulması fırsatların ve tehditlerin doğru algılanması için tüm tarafların iş birliğinin çok önem arz ettiğini sözlerine ekledi.
-''İNTERNETİN DÜNYADA 2 MİLYARDAN FAZLA KULLANICISI VAR''
İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kurt Pritz de internetin küresel ticarette 2 trilyon dolar katma değer sağladığını ve 2 milyardan fazla kullanıcısının bulunduğunu bildirdi.
Pritz, ICANN'in yapısı içinde hükümetler ve uluslararası anlaşmalarla kurulan organizasyonlar, şirketler, organizasyonlar ve küresel internetin inşa edilmesine ve korumasına katkıda bulunma becerisine sahip bireylerle birlikte ortaklık içinde çalıştığını kaydetti.
İnternetin yenilikçiliği ve sürekli olarak büyümesinin yeni zorlukları ortaya çıkardığını ifade eden Pritz, şunları söyledi:
''ICANN'in katılımcıları birlikte çalışarak, doğrudan ICANN'in teknik koordinasyon görevi ile ilgili olan sorunlara yönelmektedirler. İleri teknoloji ekonomisinde kendi kendine düzenlemelerin en yüksek düzeye çıkarılması ilkesine uygun olarak, ICANN belki de İnternet topluluğunun çeşitli unsurlarının bir arada çalışmasının en önde gelen örneğidir.
ICANN 1998 yılında kuruldu ve internette alan adlarının belirlenmesinde rekabete öncülük etti. ICANN olarak internet politikalarını oluştururken bazı süreçleri takip ediyoruz. 2007'de yeni alan adları oluşturmanın pazara fayda sağlayacağını düşündük. Bu internetteki alan adlarının sağlayacağı faydalar bir takım yenilikleri beraberinde getirecek.''
Bu Haber 1459 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!