7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
BAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİBAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİ

Tarih: 2011-10-14

 

BAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİ: MESAİ SABAH 06.00’BAŞLASIN.
Avrupa Parlamentosu'ndaki Türkiye Dostları Grubu'nun düzenlediği "Türkiye: Büyüyen Bir Ekonomi İçin Enerji- Fırsatlar ve Zorluklar" konulu konferansa katılmak üzere Brüksel'e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uçakta çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yıldız, kamu kurumlarında mesai saatlerinin gün ışığına göre düzenlenmesini gündeme getirdi ve bu konuyu Bakanlar Kurulu'na önereceğini söyledi. Yıldız'ın değerlendirmeleri özetle şöyle:
BÜROKRATA ESNAF MESAİSİ: Yazın, gün 05.00'te ışıyorsa, biz de hazırlıklarımızı yapıp saat 06.00'da işimize başlayalım. Kışın, gün 06.00'da ağarıyorsa, 07.00'de işte olalım. Mesainin bitişi de günışığına paralel olsun. Nitekim yaz saati uygulamasıyla yıllık 600 milyon kilovat saat (120 milyon lira) tasarruf sağlıyoruz. Ama gün ışığına göre çalışma 3 milyar kilovat saat yani 600 milyon lira tasarruf sağlar. Ben, insanların üzerinde bıraktığı psikolojik etki ve verimlilik açısından mesai saatlerinin erkene alınmasından yanayım. Amerikalı aynı saatte işe başladığında anlamlı oluyor da bizde neden anlamlı olmasın? Kültürümüzde bu tür şeyler vardır. Kayseri'de, Konya'da, Tahtakale'de esnaf böyle çalışır.
Sayın Bakan;
Kültürümüzü, geleneğimizi hatırlamanız, hatırlatmanız hoş.
Ama kültürümüzde daha neler, neler var: Yetim Hakkını Yememek Var. Çalışanın  ücretini alnının teri kurumadan vermek var.Görevlere işin ehlini getirmek  var. Beytül-Mal’a (Devletin Malı) sahip olmak var. Umarız, kültürümüzün bu değerlerini de hatırlar ve hatırlatırız.
Sayın Bakan;
Türkiye’de esnaf kaldı mı? Esnafların yerini, Hiper Marketler, AVM’ler almadı mı? Pekiyi Hipermarketler, AVM’ler kaçta açılıyor. Saat 10.00’da…
Sayın Bakan;
Sabah erken kalkan belki namazını da kılar bu sayede.
Ancak, saat 15.00’de, 16.00’da mesaisi biten memur , işten çıkınca nereye gider? Kahveye veya Meyhaneye. Bu durum sosyal hayatımıza ne gibi olumsuzluklar getirir düşündünüz mü? 
Diyebilirsiniz ki, memurlar  saat 16.00’dan sonra  da çalışsınlar. 657 Sayılı Kanunda ki “Başka iş ve hizmet yasağı” maddesi dururken bu nasıl olacak? 
BAKAN YILDIZ: CUMARTESİ DE ÇALIŞALIM:
Son seçimden sonra partide bir toplantı yapıldı. "Herkes iyi bir şey söylesin" dendi. Ben, "Cumartesi günleri de çalışılsın" demiştim. 1970'lerde bu uygulama vardı ama sonra kaldırıldı ve Türkiye hak etmediği refah seviyesini peşin satın almış oldu. Bu doğru bir yaklaşım değildi. Niye daha çok çalışmayalım? Bırakalım, kaldıracaksa bunu çocuklarımız kaldırsın. Türkiye normalleşmesini henüz tamamlamış değil. Bizim, hedefleri konulmuş çok çalışmaya ihtiyacımız var.
Sayın Bakan;
Kamuda gizli işsizliğin önüne geçilememişken, “bankamatik memur “ kavramı bir olgu iken, Özelleştirilen kurumlardan, diğer kamu kurumlarına aktarılanlar, uzmanlık alanları dışında istihdam edilirken,Sokaklar, üniversite mezunu işsizle doluyken,Cumartesi  çalışması ne getirecek?
Son zamanlarda çalışanlar pek çok kazanımlarını kaybettiler: Emeklilik yaşı yükseltildi, Kıdem Tazminatlarının kaldırılması gündemde, 2008’den sonra memuriyete girenlerin emekli ikramiyesi alıp alamayacakları bir muamma, Sezleşmeli Memur uygulaması kadrolu memur uygulamasının yerine ikame edilmeye çalışılıyor.
Yoksa bu öneriniz de,  Çalışanların yeni bir hak kaybının habercisi mi? Haftalık çalışma saati  süresi mi artırılmak istiyor. Bu sizin mi görüşünüz , TUSİAD ve MÜSİAD’ın mı görüşü?
BAKAN YILDIZ: GSM, ELEKTRİK FATURASINI GEÇTİ
: 10 yıl önce Türkiye'nin elektrik için ödediği fatura 22 milyar liraydı. İletişime ödenen para çok düşüktü. Bugün iletişime ödenen fatura, cep telefonu ağırlıklı 22 milyar lira. Mesken başına ödenen GSM faturası elektrik faturasını geçti. Niçin GSM faturası öderken bir endişe sıkıntı duymayız da elektrikte yakınmamız olur?
Sayın Bakan;
Acaba iletişim faturalarının artması ile Türk Telekom’un özelleşmesi arasında bir ilişki var mı? Bunu hiç düşündünüz mü?Türk Telekom özelleştirilirken ne diyordunuz: “Türk Telekom özelleştirilirse , tüketici iletişim giderlerine, daha az ödeyecek.”
Elektrik Faturasına itirazın temelinde, elektriği kaçak kullananların harcamalarının, dürüst vatandaşların  faturalarına yansıtılması olduğu gerçeğini dikkate alıyor musunuz? Merak etmeyin, biz tepki göstermeyi bilmeyiz, Elektrik Özelleşmeleri tamamlanınca faturalarımız ikiye katlar, biz şikayeti keseriz.

 

Bu Haber 2022 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!