"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
BAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİBAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİ

Tarih: 2011-10-14

 

BAKANDAN TARTIŞILACAK ÖNERİ: MESAİ SABAH 06.00’BAŞLASIN.
Avrupa Parlamentosu'ndaki Türkiye Dostları Grubu'nun düzenlediği "Türkiye: Büyüyen Bir Ekonomi İçin Enerji- Fırsatlar ve Zorluklar" konulu konferansa katılmak üzere Brüksel'e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uçakta çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yıldız, kamu kurumlarında mesai saatlerinin gün ışığına göre düzenlenmesini gündeme getirdi ve bu konuyu Bakanlar Kurulu'na önereceğini söyledi. Yıldız'ın değerlendirmeleri özetle şöyle:
BÜROKRATA ESNAF MESAİSİ: Yazın, gün 05.00'te ışıyorsa, biz de hazırlıklarımızı yapıp saat 06.00'da işimize başlayalım. Kışın, gün 06.00'da ağarıyorsa, 07.00'de işte olalım. Mesainin bitişi de günışığına paralel olsun. Nitekim yaz saati uygulamasıyla yıllık 600 milyon kilovat saat (120 milyon lira) tasarruf sağlıyoruz. Ama gün ışığına göre çalışma 3 milyar kilovat saat yani 600 milyon lira tasarruf sağlar. Ben, insanların üzerinde bıraktığı psikolojik etki ve verimlilik açısından mesai saatlerinin erkene alınmasından yanayım. Amerikalı aynı saatte işe başladığında anlamlı oluyor da bizde neden anlamlı olmasın? Kültürümüzde bu tür şeyler vardır. Kayseri'de, Konya'da, Tahtakale'de esnaf böyle çalışır.
Sayın Bakan;
Kültürümüzü, geleneğimizi hatırlamanız, hatırlatmanız hoş.
Ama kültürümüzde daha neler, neler var: Yetim Hakkını Yememek Var. Çalışanın  ücretini alnının teri kurumadan vermek var.Görevlere işin ehlini getirmek  var. Beytül-Mal’a (Devletin Malı) sahip olmak var. Umarız, kültürümüzün bu değerlerini de hatırlar ve hatırlatırız.
Sayın Bakan;
Türkiye’de esnaf kaldı mı? Esnafların yerini, Hiper Marketler, AVM’ler almadı mı? Pekiyi Hipermarketler, AVM’ler kaçta açılıyor. Saat 10.00’da…
Sayın Bakan;
Sabah erken kalkan belki namazını da kılar bu sayede.
Ancak, saat 15.00’de, 16.00’da mesaisi biten memur , işten çıkınca nereye gider? Kahveye veya Meyhaneye. Bu durum sosyal hayatımıza ne gibi olumsuzluklar getirir düşündünüz mü? 
Diyebilirsiniz ki, memurlar  saat 16.00’dan sonra  da çalışsınlar. 657 Sayılı Kanunda ki “Başka iş ve hizmet yasağı” maddesi dururken bu nasıl olacak? 
BAKAN YILDIZ: CUMARTESİ DE ÇALIŞALIM:
Son seçimden sonra partide bir toplantı yapıldı. "Herkes iyi bir şey söylesin" dendi. Ben, "Cumartesi günleri de çalışılsın" demiştim. 1970'lerde bu uygulama vardı ama sonra kaldırıldı ve Türkiye hak etmediği refah seviyesini peşin satın almış oldu. Bu doğru bir yaklaşım değildi. Niye daha çok çalışmayalım? Bırakalım, kaldıracaksa bunu çocuklarımız kaldırsın. Türkiye normalleşmesini henüz tamamlamış değil. Bizim, hedefleri konulmuş çok çalışmaya ihtiyacımız var.
Sayın Bakan;
Kamuda gizli işsizliğin önüne geçilememişken, “bankamatik memur “ kavramı bir olgu iken, Özelleştirilen kurumlardan, diğer kamu kurumlarına aktarılanlar, uzmanlık alanları dışında istihdam edilirken,Sokaklar, üniversite mezunu işsizle doluyken,Cumartesi  çalışması ne getirecek?
Son zamanlarda çalışanlar pek çok kazanımlarını kaybettiler: Emeklilik yaşı yükseltildi, Kıdem Tazminatlarının kaldırılması gündemde, 2008’den sonra memuriyete girenlerin emekli ikramiyesi alıp alamayacakları bir muamma, Sezleşmeli Memur uygulaması kadrolu memur uygulamasının yerine ikame edilmeye çalışılıyor.
Yoksa bu öneriniz de,  Çalışanların yeni bir hak kaybının habercisi mi? Haftalık çalışma saati  süresi mi artırılmak istiyor. Bu sizin mi görüşünüz , TUSİAD ve MÜSİAD’ın mı görüşü?
BAKAN YILDIZ: GSM, ELEKTRİK FATURASINI GEÇTİ
: 10 yıl önce Türkiye'nin elektrik için ödediği fatura 22 milyar liraydı. İletişime ödenen para çok düşüktü. Bugün iletişime ödenen fatura, cep telefonu ağırlıklı 22 milyar lira. Mesken başına ödenen GSM faturası elektrik faturasını geçti. Niçin GSM faturası öderken bir endişe sıkıntı duymayız da elektrikte yakınmamız olur?
Sayın Bakan;
Acaba iletişim faturalarının artması ile Türk Telekom’un özelleşmesi arasında bir ilişki var mı? Bunu hiç düşündünüz mü?Türk Telekom özelleştirilirken ne diyordunuz: “Türk Telekom özelleştirilirse , tüketici iletişim giderlerine, daha az ödeyecek.”
Elektrik Faturasına itirazın temelinde, elektriği kaçak kullananların harcamalarının, dürüst vatandaşların  faturalarına yansıtılması olduğu gerçeğini dikkate alıyor musunuz? Merak etmeyin, biz tepki göstermeyi bilmeyiz, Elektrik Özelleşmeleri tamamlanınca faturalarımız ikiye katlar, biz şikayeti keseriz.

 

Bu Haber 1826 defa okunmuştur.
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!