DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
ÜST KURULLAR KAPIŞTIÜST KURULLAR KAPIŞTI

Tarih: 2011-10-16

 ÜST KURULLAR ARASINDA YETKİ KAVGASI.
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın, İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili, bir şirketin aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapmasının rekabet açısından incelenmeye muhtaç olduğunu söylemesi ortalığı karıştırdı.
Başkentgaz ve İGDAŞ’ın özelleştirmesi, EPDK ve Rekabet Kurulu’nu görüş ayrılığına düşürdü. 2. Türkiye Enerji Zirvesi ilginç diyaloglara sahne oldu. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın, İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili, bir şirketin aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapmasının rekabet açısından incelenmeye muhtaç olduğunu söylemesi ortalığı karıştırdı. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, kürsüden Rekabet Kurulu’na cevap verirken, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu da soru sorarak tartışmaya katıldı
Enerji özelleştirmelerinde yaşanan sıkıntılar bir türlü çözülemezken, aldıkları kritik kararlarla sektörü belirleyen iki üst kurul arasında “yetki çatışması” çıktı. Enerji Bakanı, EPDK, Rekabet Kurumu ve Özelleştirme İdaresi Başkanı’nın katıldığı 2. Türkiye Enerji Zirvesi’nde yaşanan ilginç diyaloglar şaşkınlık yarattı. Bir gün önce zirvede bir konuşma yapan Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın henüz tamamlanmamış olan İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili , “Aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapan şirketleri inceleriz” demesine, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Rekabet Kurumu düzenleyici karar alamaz” diye sert çıktı. Bunun üzerine ÖİB Başkanı Ahmet Aksu, beklenmedik bir şey yaptı. Elini kaldırarak söz isteyen Aksu, “İki kurum arasında yetki karmaşası mı var?” diye sordu. Bunun üzerine Köktaş, kürsüden Rekabet Kurulu’na yüklendi.
Tartışmayı Kaldırımcı başlattı
Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, zirvedeki konuşmasında, “Aynı bölgede elektrik ve doğalgaz dağıtım işini yapacak şirketler için inceleme yapabiliriz. Sektörün tam anlamıyla rekabete açılacağı bir piyasa yapısı önemlidir” dedi. Elektrik üretim ve dağıtım ihalelerine işaret eden Kaldırımcı, şunları söyledi: “Bu işlemlerde yatay yoğunlaşma anlamında ilgili pazarın tesbiti hakim durum değerlendirmesinde öne çıkacak. Doğalgaz dağıtım alanında Başkentgaz ihalesi yapıldı, ancak özelleştirme henüz tamamlanamadı. Yakın zamanda da İgdaş’ın özelleştirilmesi söz konusu. Rekabet Kurumu bu konuları yakından takip ediyor. Hakim duruma, bütünleşme kurallarına da dikkat ediyor. Gerek Başkentgaz gerek İgdaş özelleştirmelerinin nihai bildirimlerinde işyerleri incelenecek.”
Tekelleşmeye hizmet eder
EPDK Başkanı Köktaş ise kürsüden Kaldırımcı’ya şu yanıtı verdi: “Rekabet kurumları düzenleyici nitelikte kararlar alamazlar, alırlarsa rekabete değil, tekelleşmeye hizmet eder, Türkiye’de de bunun örnekleri var. Biz hâlâ aynı bölgenin doğalgazla elektriğinin aynı şirkete verilip verilmemesini tartışıyoruz. Burada yabancı şirketlerimizin birinin yurtdışında aynı elektrik ve doğalgaz hizmeti ücretlerinin tek fatura halinde ücretlendiril- diğini gördük. Biz ise 20 sene sonra gideceğimiz noktayı tartışıyoruz. Başka somut örnekler de var, fakat bu tartışmayı daha fazla genişletmek istemiyorum.”
ÖİB Başkanı Ahmet Aksu’dan ilginç soru
ZİRVEDE salonda oturan ÖİB Başkanı Ahmet Aksu, EPDK Başkanı Köktaş’a, ilginç bir soru sordu. Ahmet Aksu, “Önümüzdeki dönemde enerji sektöründe çok fazla konsolidasyon olacağını söylediniz. Rekabet Kurumu’nun da koyduğu kurallar var. Bununla ilgili iki kurum arasında siz bir yetki çatışması görüyor musunuz, burada yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var mı?” diye sordu.
Bu Haber 1757 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!