Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
ÜST KURULLAR KAPIŞTIÜST KURULLAR KAPIŞTI

Tarih: 2011-10-16

 ÜST KURULLAR ARASINDA YETKİ KAVGASI.
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın, İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili, bir şirketin aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapmasının rekabet açısından incelenmeye muhtaç olduğunu söylemesi ortalığı karıştırdı.
Başkentgaz ve İGDAŞ’ın özelleştirmesi, EPDK ve Rekabet Kurulu’nu görüş ayrılığına düşürdü. 2. Türkiye Enerji Zirvesi ilginç diyaloglara sahne oldu. Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın, İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili, bir şirketin aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapmasının rekabet açısından incelenmeye muhtaç olduğunu söylemesi ortalığı karıştırdı. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, kürsüden Rekabet Kurulu’na cevap verirken, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu da soru sorarak tartışmaya katıldı
Enerji özelleştirmelerinde yaşanan sıkıntılar bir türlü çözülemezken, aldıkları kritik kararlarla sektörü belirleyen iki üst kurul arasında “yetki çatışması” çıktı. Enerji Bakanı, EPDK, Rekabet Kurumu ve Özelleştirme İdaresi Başkanı’nın katıldığı 2. Türkiye Enerji Zirvesi’nde yaşanan ilginç diyaloglar şaşkınlık yarattı. Bir gün önce zirvede bir konuşma yapan Rekabet Kurulu Başkanı Nurettin Kaldırımcı’nın henüz tamamlanmamış olan İGDAŞ ve Başkentgaz özelleştirmeleriyle ilgili , “Aynı bölgede hem elektrik hem doğalgaz dağıtımı yapan şirketleri inceleriz” demesine, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Rekabet Kurumu düzenleyici karar alamaz” diye sert çıktı. Bunun üzerine ÖİB Başkanı Ahmet Aksu, beklenmedik bir şey yaptı. Elini kaldırarak söz isteyen Aksu, “İki kurum arasında yetki karmaşası mı var?” diye sordu. Bunun üzerine Köktaş, kürsüden Rekabet Kurulu’na yüklendi.
Tartışmayı Kaldırımcı başlattı
Rekabet Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, zirvedeki konuşmasında, “Aynı bölgede elektrik ve doğalgaz dağıtım işini yapacak şirketler için inceleme yapabiliriz. Sektörün tam anlamıyla rekabete açılacağı bir piyasa yapısı önemlidir” dedi. Elektrik üretim ve dağıtım ihalelerine işaret eden Kaldırımcı, şunları söyledi: “Bu işlemlerde yatay yoğunlaşma anlamında ilgili pazarın tesbiti hakim durum değerlendirmesinde öne çıkacak. Doğalgaz dağıtım alanında Başkentgaz ihalesi yapıldı, ancak özelleştirme henüz tamamlanamadı. Yakın zamanda da İgdaş’ın özelleştirilmesi söz konusu. Rekabet Kurumu bu konuları yakından takip ediyor. Hakim duruma, bütünleşme kurallarına da dikkat ediyor. Gerek Başkentgaz gerek İgdaş özelleştirmelerinin nihai bildirimlerinde işyerleri incelenecek.”
Tekelleşmeye hizmet eder
EPDK Başkanı Köktaş ise kürsüden Kaldırımcı’ya şu yanıtı verdi: “Rekabet kurumları düzenleyici nitelikte kararlar alamazlar, alırlarsa rekabete değil, tekelleşmeye hizmet eder, Türkiye’de de bunun örnekleri var. Biz hâlâ aynı bölgenin doğalgazla elektriğinin aynı şirkete verilip verilmemesini tartışıyoruz. Burada yabancı şirketlerimizin birinin yurtdışında aynı elektrik ve doğalgaz hizmeti ücretlerinin tek fatura halinde ücretlendiril- diğini gördük. Biz ise 20 sene sonra gideceğimiz noktayı tartışıyoruz. Başka somut örnekler de var, fakat bu tartışmayı daha fazla genişletmek istemiyorum.”
ÖİB Başkanı Ahmet Aksu’dan ilginç soru
ZİRVEDE salonda oturan ÖİB Başkanı Ahmet Aksu, EPDK Başkanı Köktaş’a, ilginç bir soru sordu. Ahmet Aksu, “Önümüzdeki dönemde enerji sektöründe çok fazla konsolidasyon olacağını söylediniz. Rekabet Kurumu’nun da koyduğu kurallar var. Bununla ilgili iki kurum arasında siz bir yetki çatışması görüyor musunuz, burada yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var mı?” diye sordu.
Bu Haber 1902 defa okunmuştur.
PTT 177 YAŞINDA
MİLLİ PUL SERGİSİ AÇILDI
TELİA TURKCELL HİSSELERİNİ SATIY
ÇÖKEN MADEN; MEĞER ÖZELLEŞTİRİLM
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!